Hdp’li Aziz Orhan Işık Bakan Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, serencam ayrımsız haftada Ankara’da beyaz zehir işçisi Ömer Türlü, Gaziantep’te inşaat işçisi Mürtefi Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’da yapım işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’de hastanede asayiş görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide kabadayı olan Şiir Balcı, Sakarya’bile bire bir firmada ısı canlılık işçisi olan Muhsin Hane, Konya’bile inşaat işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de inşaat işçisi Emrah Aslan, Bursa’da Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Mücahede ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Mebus Aziz Orhan Işık işçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Say ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler yer aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE BAKARAK 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE GENIŞLIK BIRKAÇ 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de gerekli engelleyici tedbirler alınmadığında hisse senedi cinayetleri dizgesel tıpkı şekilde devam etmektedir. Değme yıl arz az iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve farklı bazı kaynaklardan derlediği verilere bakarak 2021 yılında gelişim cinayetlerinde sunu az 2.170 işçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının geçmiş sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde kalımlı, önleyici tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına göre 2013 yılından bu yana 18.280’den fazla iştirakçi, lüzumlu önlemler alınmayan gelişim cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Hele ekincilik ve yapım sektörlerinde pusat dışılık zımnında aksiyon cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, hisse senedi kazası ve patika hastalığı geçirenlere ilgili verilerin kaydı evet tutulmamaktadır evet de kem tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRMEKTEDİR”

16 Eylül 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında çalışan işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Layemut-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı iştirakçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı iştirakçi Şafak Çelik da 20 yaşındaydı. Akıbet tıpkısı haftada Adana’de orman işçisi Rüya Durakçı, Kastamonu’da inşaat işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’birlikte yapım işçisi Mustafa Tığ, Samsun’da otel çalışan Mustafa Şeker, Malatya’üstelik inşaatta çalışan Fatih Kızılkaya, Mesut Gündoğan ve Mehmet Kavara, Ankara’üstelik Maden işçisi Ömer Kalem, Gaziantep’te inşaat işçisi Ulvi Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’de inşaat işçisi Erhan Kurt, İstanbul’de hastanede düzenlilik görevlisi olan Çakır Okudan, gemide kaptan olan Şiir Balcı, Sakarya’birlikte aynı firmada ısı canlılık işçisi olan Muhsin Hizip, Konya’birlikte yapım işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de yapım işçisi Emrah Aslan, Bursa’üstelik Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında yavaş yaralanan, sürekli bire bir şekilde mânialı olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ölüm getirmektedir.”

Nazır Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Eylül 2022’de Van-Hakkari yolu üstünde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Çelik’ın ölümü karşı düzenlenen bire bir anket bulunan mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe merbut ahiret yolculuğu sayısı’ kaç olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine göre dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve cinsiyet dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe mecbur kazalarla özürlü olan birey sayısı’ birçok olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği hisse senedi kazaları ve maruz kaldıkları çığır hastalıklarına ilgili Bakanlığınızın ayrımsız bilim derlemesi yahut raporu mevcut mudur? 2011-2022 yılları ortada Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin tebaa, cinslik, yaş kabilinden göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik dolayısıyla yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği yerine yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruhsal, iktisadi ve içtimai destekler nelerdir?”

Share: