Hamsi yağından renkli sabun üretiyorlar

Samsun’un kenar ilçesi Alaçam’birlikte hareketli Ilkbahar ve Gürhan Günindi çifti, evlerinin terasında hamsi yağından mülevven sabunlar üretiyor.

Arıcılıkla uğraşan ve uğraşı adına başladıkları sabun yapımını ilerleten koşa, tamamen geleneksel ve katıksız tekniklerle 13 çeşit sabun yapıyor. Çiftin yaptığı sabunlar arasında yer haddinden fazla zül edilen ise hamsi yağından ürettikleri sabunlar oluyor.

Baharat ve Gürhan Garp çifti, hamsi avcılığının ciddi yapıldığı Karadeniz Bölgesi’nde hamsi düşman bulmakta meşakkat çekmiyor. Çiftin, hamsi yağı ve hamsi unu fabrikalarının bulunduğu Alaçam ve Yakakent ilçelerinden gerçekleştirme ettiği yağ ile ürettikleri sabun, berenarı murat görüyor.

Hamsi besili sabunla dürü kazandılar

Bahar Mağrip, AA muhabirine, asıl işlerinin arıcılık olduğunu, hobi adına başladıkları sabun yapımında gitgide kendilerini geliştirdiklerini söyledi.

Hamsi besili sabunla Atakum Belediyesinin düzenlediği Samsun’a hususi hediyelik eşya yarışmasında mansiyon ödülü aldığını belirten Garp, “Hamsi semiz sabunu önce duyanlar evvel hamsi kokusu olduğu amacıyla ‘Öyle sabun tamam mu?’ diyor. ‘Hamsi yağlı amma kokmuyor, hamsi kokmasını isterdim.’ diyenler bile oluyor.” ifadelerini kullandı.

Sabunların abat kuruyabilmesi amacıyla evlerinin terasında istihsal yaptıklarını nâkil Gün Batısı, “Sabunlarımızın yapımında yüzde 70 tam zeytinyağı kullanıyoruz. Özge kalanı bile üreteceğimiz sabunun aromasına kapalı namına değişiyor. Hamsi semiz sabunun beraberinde tutturuk sağılan, lavantalı, bilgisiz lifli, düğü kepekli, bıttım ve zerrin kantaronlu sabunlar üstelik üretiyoruz.” dedi.

Gürhan Gün Batısı ise lavanta balı üretebilmek için lavanta bahçesi oluşturduklarını, sabun yapmaya da lavanta üretiminden sonra başladıklarını anlattı.

Yetiştirdikleri lavantanın yağının, balından elan altın olduğunu öğrendiklerini söyleyen Batı, “Rüfeka, ‘Bunu kendin değerlendir, kabak özellik namına satma.’ dediler. Lavanta sabunu, lavanta düşman, lavanta kolonyası kabil değişik örnekler verdiler. Bizim da daha kolayımıza sabun geldi. Birkaç denemeden sonra sabun yapmayı başardık. Lavanta sabunu ile başladık, şu dakika 13 nev sabun yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yöresel ürünlerin sabunlarını giysi istediler

Gezdikleri yerlerde bütün yörede üretilen ürünlerin satıldığını gördüklerini tamlayan Günindi, ” Giresun’a gittiğimde öz dondurması olduğunu söylediler. Çayın dondurması mı evet, dedim. Bizim bölgemiz, ülkede hamsi unu ve hamsi antagonist üretilen yeryüzü yavaş toprak. Sonraları hamsi antagonist gerçekleştirme ettim ve bunun sabununu etme denemelerine başladım.” dedi.

“İnsanlar evvel yöre yargılı bakıyorlar”

Hamsi yağlı sabunların hamsi kokmadığını belirten Garp, şunları kaydetti:

“Hamsi yağının bir kokusu var. Bunu bastırdık aynı şekilde, ortaya çokça domuzuna benzeri yapıt çıktı. Balık hasım biliyorsunuz herif cildine, kayırıcı saçına hayır. Haricen bile kullanılıyor, dahilen de kullanılıyor. Gabi dönüşleri da haddinden fazla pir. Şu anda bildirme çokça satılan ürünlerimizden tıpkısı tanesi. İnsanlar önceki ön yargılı bakıyorlar. Hamsinin antagonist çok berduş kokar diyorlar fakat denediklerinde dümbelek dönüşleri çok bereketli oluyor.”

Gürhan Garp, müşterilerin kendilerine toplumsal iletişim araçları hesapları üzerinden ulaştığını, Türkiye’nin değme yerinden müşterileri olduğunu sözlerine ekledi.Share: