Akıbet an haber! Rize Kent Hastanesi’nde bahir dolgusunun yüzde 73’ü münteha

RİZE’bile, 350 bin metrekare alanda 8 milyon ton taş kullanılıp, deniz doldurularak yapılacak Şehir Hastanesi dolgusunun yüzdelik 73’ü, tamamlandı. Ilbay Eksiksizlik Çeber, “Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Mutedil Asya’birlikte nitelikli afiyet hizmeti arayan kitle var. Bunu sağlık turizmi anlamında kullanmak istiyoruz. Yapacağımız bu modern sayrılarevi ile gelişigüzel oradaki insanlara ‘Rize şehri ve hastanesi olarak hazırız, buyurun eş’ diyeceğiz” dedi.

Kentte toprak sorunu dolayısıyla hava meydanı ve geri hizmet liman projelerinden sonraları bahir dolgusu üstüne düz yazı edilecek Şehir Hastanesi’nin bahir dolgusu Gündoğdu ve Hamidiye mahalleleri arasındaki kıyı bandında devam ediyor. Veriş ilçesindeki taş ocağından günde 800 kamyon ile taşınan kısaca 8 milyon titrem taş denize dökülerek, 350 bin metrekare kayran kazanılacak. Dolgu işlemlerinin tamamlanmasının ardından şifahane inşaatı başlayacak. Projesi hazırlanan 850 yataklı Şehir Hastanesi’nin ihalesinin sene sonunda yapılması planlanıyor. Projede bahir dolgu çalışmalarının yüzdelik 73’ü üstelik tamamlandı.

‘İHTİYAÇ OLURSA 1500 YATAK KAPASİTESİNE ÇIKABİLECEK’Site Hastanesi’nde gelinen serencam durumu değerlendiren Rize Valisi Kemal Çeber, “Kent Hastanesi projesinde deniz dolgu işlemi yüzdelik 70’in üstüne imdi. Yıl sonu bakımından ihalesinin yapılmasını planlıyoruz. İhale çalışmaları Keyif Bakanlığı yoluyla yürütülüyor, onlar yoluyla gerçekleştirilecek. 2-3 yıl bilahare çok pir bir şehir hastanesine çabucak ilimiz değil bölgemiz kavuşmuş olacak. 851 akak kapasitesi var. Şayet gerekseme olursa 1500 yatak kapasitesine büyüklüğünde çıkabilecek. Hastanemizin inşaatında hava meydanı ve ayrıksı amme yatırımı inşaatlarında olduğu kabil toprak mimarisine ilgi göstereceğiz. Doğaya uyuma, Rize ve Karadeniz figürlerini bolca kullanmaya dikkat göstereceğiz. Çok bedii aynı binamız olacak. Hep odalardan bahir görülecek. Hastanemiz bir zamanda bir eğitim bilimi araştırma hastanesi olacağı amacıyla tamam akademik personelin onlara reva odaları, güruh salonları, laboratuvarları olacak. Park sıkıntısı yaşamayacağımız şekilde otoparkımız olacak. Böylece çokça fena hâlde ayrımsız hastaneye iki üç yıl sonradan hizmete sunacağız. Çabucak Rize’ye değil Artvin’deki İspir’den bu tarafa rahatsız ve şifahane ihtiyacı hisseden herkese hizmet vereceğiz” dedi.’SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ NOKTADA OLACAĞIZ’

Şehir Hastanesi ile kentte esenlik turizmini hedeflediklerini belirten Ilbay Çeber, “Bizim ayrımsız hedefimiz daha var. Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Orta Asya’dahi nitelikli afiyet hizmeti arayan kütle var. Bunu afiyet turizmi anlamında kıymetlendirmek istiyoruz. Yapacağımız bu çağdaş hastane ile gelişigüzel oradaki insanlara ‘Rize şehri ve hastanesi yerine hazırız buyurun elkızı’ diyeceğiz. Özlük ülkelerinde alışılagelen afiyet hizmeti alıyorlar amma henüz niteliklisini aradıkları zaman, söz gelişi tıpkı böbrek nakli, karaciğer ameliyatı, saç ekimi, bedii işler ya da haddinden fazla ati düzey tetkiklere gerekseme duyduklarında diyeceğiz kim ‘Rize şehri ve hastanesi yerine hazırız, buyurun, elkızı. Sizi hastaneden önceki 3 çağ yaylalarımızda gezdirelim, rehabilite edelim sonra hastanede ne ihtiyacınız varsa yaptıralım sonrasında gene bir hafta daha bizim yaylalarımızda doğamızda dinlendirip gönderelim’ diyeceğiz. Keyif turizminde de bu sayrılarevi ile bu arada balaban benzeri noktada olacağız” diye konuştu.

Share: