Rize haberi! Rize Kent Hastanesi projesinin dolgu çalışmaları sürüyor

Rize Şehir Hastanesi projesinin dolgu çalışmaları sürüyor

RİZE Rize’da yapılacak olan 851 yataklı vagon site hastanesi projesinin dolgu çalışmaları sürdüğü ve dolgu çalışmalarının yüzde 70’nin tamamlandığı bildirildi.

Gündoğdu mahallesi sahilinde 350 dönümlük alanda 8 milyon ton deniz dolgusu konusunda yapılacak 831 yataklı şehir hastanesi projesinin dolgu çalışmalarında coşkun düzentileme sürüyor. 2021 sene sonunda Afiyet Bakanlığı yoluyla ihalesinin yapmasıyla inşaatına başlanılacak olan ve Rize mimarisine uygun benzeri şekilde yapılması planlanan site hastanesinin dolgu çalışmalarında yüzdelik 70’in üzerine çıkıldı. Şehir hastanesinin tamamlanmasıyla takkadak Rize ve yer iller değil sıkıntılı dışından dahi ati olan hastalara dahi bakım verilecek.

Hastane inşaatında doğaya uyumun sağlanması üzere dikkat gösterildiğini kaydeden Rize Valisi Eksiksizlik Çeber “Şehir Hastanemizin dolgu çalışmalarında yüzde 70’in konusunda çıktık. Yıl sonu gelince birlikte ihalesinin yapılmasını planlıyoruz. İhale çalışmaları Afiyet bakanlığımız tarafından yürütülüyor. Sağlık bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek. İnşallah 2-3 sene aynı süre sonraları çok pir kent hastanesine hemen ilimiz değil, bölgemiz kavuşmuş olacak. 851 yataklı vagon tıpkısı sayrılarevi olması planlanıyor. Bütünü nitelikli yatak olacak. Şayet gerekseme hissedersek bin 500 akak kapasitesine büyüklüğünde çıkarabileceğiz. Hastanemizin inşaatında, farklı amme yatırımlarında ki kadar bölge mimarisine dikkat göstereceğiz. Doğaya uymaya özen göstereceğiz. Rize figürlerini ve Karadeniz figürlerini bolca kullanmaya dikkat göstereceğiz. Havalimanımızda olduğu üzere hastanemizde bedii benzeri yapı olacak. Bütün odalardan bahir görülecek. Hastanemiz bire bir zamanda bir eğitim bilimi araştırma hastanesi olacağı üzere birlik akademik personelin onlara reva odaları, derinti salonları, laboratuvarları olacak. Otopark sıkıntısı yaşamayacağımız şekilde otoparkımız olacak. Böylelikle çok iyice tıpkı hastaneye iki üç yıl sonraları hizmete sunacağız” dedi.

Hastanenin tamamlanarak hizmete girmesi ile Itidalli Asya’dahi bile birinci sınıf bakım arayan kitlenin Rize’yi tercih edeceğinin altını çizen Çeber “Hemen Rize’ye değil Artvin’deki, İspir’den bu tarafa sökel ve şifahane ihtiyacı hisseden herkese bakım vereceğiz. Bizim tıpkısı hedefimiz daha var. Sayılarının 4 milyon civarında olduğunu düşündüğümüz Itidalli Asya’birlikte kalifiye esenlik hizmeti arayan yığın var. Bunu keyif turizmi anlamında kullanmak istiyoruz. Yapacağımız bu çağcıl sayrılarevi ile birlikte oradaki insanlara Rize şehri ve hastanesi yerine hazırız buyurun kadın diyeceğiz. Kendi ülkelerinde alışılagelen keyif hizmeti alıyorlar amma daha niteliklisini aradıkları antlaşma, örneğin bir böbrek nakli, uykuluk ameliyatı, saç ekimi, beğenilen operasyon ya bile çokça müstakbel düzem tetkiklere ihtiyaç duyduklarında diyeceğiz ki, ‘Rize şehri ve hastanesi kendisine hazırız buyurun eş, sizi hastaneden ilk 3 gün yaylalarımızda gezdirelim, rehabilite edelim, bilahare hastanede hangi ihtiyacınız varsa yaptıralım. Sonrasında yeniden bire bir hafta daha bizim yaylalarımızda doğamızda dinlendirip gönderelim’ diyeceğiz. Sağlık turizminde bile bu sayrılarevi ile beraber eke ayrımsız noktada olacağız” ifadelerini kullandı.

Share: