Akdenizli kadınlar depremzedeler üzere seferber oldu

Akdenizli kadınlar depremzedeler üzere seferber oldu

MERSİN Mersin Ağacı’in kalıp kaymakamlık Akdeniz Belediyesi Özgürlük Mahallesi Firez ve Tekellüm Evi karı kursiyerleri, bu mütehammil günlerde evlerinde oturmadı. Kadınlar, belediyeye bağlı hars ve müzakere evlerine yerleşen yüzlerce depremzede aile amacıyla seferberlik halinde sıra halde ortaya koymak üretimine geçti.

Akdenizli kadınlar, soğukla savaşım fail hareket mağduru vatandaşlar üzere içlik ve fanila, çocuk ve yetişkinler üzere polar kazaklar ve eşofman takımları üretimini sürdürüyor. Kursiyer kadınlar, çarşaf, hemayar ve nevresimler de dikip, depremzede vatandaşlara ulaştırılmak amacıyla hazır ağıl getirirken, ekin evi kursiyerleri, kumaş tedariki ve desteği sürdükçe kol üretime devam edecek. Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, Sazak’e gelen depremzede vatandaşlara ulaştırılmak üzere saf şekilde yüzlerce içlik ve fanila, yavru ve yetişkinler için polar kazaklar ve eşofman takımları üretimini sürdüren Özgürlük Mahallesi Ekin ve Konuşma Evi kursiyerlerini ülfet etti. Depremzedelerin ayrımsız yandan antipatik havalarla savaş ettiğini rapor eden Başkan Gültak, bu nedenle emsal bir el birliği örneği sergileyip türlü kıyafetler üreten Akdenizli kadınlara teşekkürname etti.

“Acun tarihine geçecek tıpkı kıyamet yaşadık”

Resmi kayıtlara göre 15 bin civarında depremzede vatandaşın Sazak’e göç ettiğini tamlayan Gültak, Türkiye’nin tıpkısı zelzele ülkesi olduğunu vurguladı, göreve geldiği evvel günden beri kentsel dönüşümün projelerinin önemini vurguladığının altını çizdi. “Dünya tarihine geçen iri aynı afet yaşadık. Malumat insanlarının açıklamalarına bakarak değil vakit kaybetmeden yüz yılın, bin yılın afetler karşılaştık” diyen Gültak, “Yer Sarsıntısı bölgesini, Hatay ve Gaziantep’e ilçelerine gidip gördüm, burada depremin ilk haset yolladığımız hisse senedi makineleri yardımıyla arama ve kurtarma faaliyeti yürüteç ekiplerimizden vukuf aldım, afetzede vatandaşlarımızı dahi dinledim. Hem depremzede halkımıza hem birlikte bölgede etkin arkadaşlarımıza maneviyat vermeye çalıştım” şeklinde konuştu.

Türk milletinin pres günlerde aynı araya gelmesini bilici soylu ayrımsız budun olduğunu vurgulayan Gültak, “Bizler da uray yerine depremin evvel gününden itibaren seferberlik zar yazar yardım kampanyası başlattık, hayırsever insanlarımızın de desteğiyle topladığımız dirim malzemelerini bölgeye ulaştırdık. Sonuç 2 gündür da ilçemize gelen depremzede ailelerimiz amacıyla seferberliğimizi sürdürüyoruz. Mahalle ekin evlerimize gelen misafirlerimizin sayısı zaman zaman bini buluyor. Bazen aileler benzeri müddet sonra Sazak veya ayrıksı illerdeki yakınlarının yanına yerleşiyor. Bütün mahalle evlerimizi ve belediyemize ilgili ancak daha ilk kullanılmayan tesislerimizi üstelik açıp depremzede vatandaşlarımız amacıyla konaklayabilecekleri ağıl getirdik” dedi.

Tüm Türkiye’yi yasa boğan, 10 ili ve milyonlarca insanı etkileyen depremler sonrası harekete geçen Akdeniz Belediyesi, zelzele sonrası Mersin’e göç fail vatandaşları bekâr bırakmıyor. Tıpkısı yandan depremzede aileleri belediyenin hars ve konferans evlerine yerleştirip ağırlayan ve günde 3 nöbet kemirmek ağırlama fail Akdeniz Belediyesi, hayırseverlerin birlikte desteğiyle besin ürünleri, battaniye, emsal, yastık, halı, esvap, silgi, katışıksızlık malzemeleri ile ısıtıcı kabilinden ihtiyaçları karşılamaya bitmeme ediyor. Ekipler, depremzede vatandaşlara kuaförlük ve berberlik hizmeti birlikte sunuyor.

Share: