Vahap Seçer, Yer Sarsıntısı Sonrası Kiralardaki Fahiş Artışları Eleştirdi: “Yağmacılıktan Farkı Yoktur.

Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, sarsıntı felaketinin arkası sıra Mersin’e mevrut depremzedelerle ilişkin yerine, “Burada kalanlar başımızın tacı. Türkiye’nin neresinden olursa olsun başına bu hınç mevrut temas vatandaşımız bizim başımızın tacıdır” dedi. Deprem sonrasında kentteki icar fiyatlarındaki fahiş eşit artışlarıyla ilişik karı sahiplerine çağrıda mevcut Başkan Seçer “Yağmacılıktan farkı yoktur. Hırs ve adam acısı üzerinden beslenmek, kayırıcı olan kimseye yakışmaz. Bu Mersinliye on paralık yakışmaz” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, kentte Sazak Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan geçici barınma alanlarını musahabe etti, depremzedelere “Önceki olsun” dileğinde bulundu. Başbuğ Seçer, felaketi faal ve değişik illerden Sazak’ e mevrut afetzedelere, bu süreci kardeşlik içerisinde hep gelişigüzel atlatacaklarını söyledi.

İlk kendisine Yenişehir Seyfi Alanya Spor Salonu’nda konuk edilen depremzedeler ile benzeri araya mevrut Seçer çifti, ardından Sazak Büyükşehir Belediyesi Yükseköğrenim Eş Mektepli Yurdu’nu konuşma etti, zelzele bölgelerinden Mersin Ağacı’e mevrut vatandaşlarla kardeşçe etti. Akıbet kendisine ise Yenişehir Fuar Alanı’na geçen Başkan Seçer ve Meral Seçer’e Cumhuriyet Altını Halk Partisi (CHP) Sazak Mebus Cengiz Gökçel üstelik zevcelik etti.

Komutan Seçer, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi olarak bile hem sarsıntı bölgelerinde hem da Mersin Ağacı’üstelik afetzedeler için yapılan hizmetler karşı bilgi verdi. Komutan Seçer antrparantez CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile gelişigüzel dahi günlerdir kıran bölgelerinde bulunduklarını anlattı.

“SİZLER BİZİM EMANETİMİZSİNİZ”

Erdemli Öğrenim Ayvaz Öğrenci Yurdu ziyaretinde depremzedelerle arkadaşça fail Başkan Seçer, bölgedeki 10 ilin tamamından depremzedeleri misafir ettiklerini söyledi. Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileyen Komutan Seçer,  “Allah bereketli dolgunca rahmet eylesin yakınlarınıza. Biz bile bu hengamede oradan acul tıpkı şekilde buraya nakil olan vatandaşlarımıza şüphesiz benzeri müstevi hazırlarız onun telaşı içindeydik. Sizler bizim emanetimizsiniz. Bizim canımız kadar değerlisiniz. Ayrıca elan mavera, bize emanetsiniz. Bundan sonrası bizim için ilim. Mersin’de rahat olun. Bura hem güvenlidir hem bakın temas yerden kayırıcı var. Maraşlı, Hataylı, Malatyalı; yer sarsıntısı bölgesinden 10 ilin tamamından burada insanlar var” diyerek konuştu.

Depremzede ailelere Mersin’dahi erinçli olmalarını da belirten Başkan Seçer, “Biz buradayız. Tığ birlikte sizin huzurunuz amacıyla, dirliğimiz üzere, beraberliğimiz amacıyla gecemizi gündüzümüze katarız. Her şeyi birlikte feda ederiz öz adımıza. Rahat edin. Bizim arkadaşlar elhak mukteza ihtiyaçlarınızı karşılar. Proses içerisinde olayın telaşı geçtikten sonra merkezi dümen birlikte bağımlı bazen tedbirler açıklayacak. Çünkü evlerini kaybeden insanlar var. Kategorik yaralar tedavi edilecek. Imge ediyorum yapılan çalışmalar sonucunda vatandaşlarımızın hem mağduriyetini dindiren hem onları genişlik azından yaşam açısından rahatlatıcı kararlar alınır. Şimdilik siz bize emanetsiniz. Düzene girene büyüklüğünde buradasınız. Zaten yeriniz bile makul. Yara büyük, muhakkak kayıplar var ama bütün beraber aşacağız, on paralık iptila etmeyin” dedi.

“BİZ BURADAYIZ, BAYINDIR OLUN”

Başbuğ Seçer, tıpkısı depremzede vatandaşın yurtta hangi zamana büyüklüğünde kalabileceklerini bile sorması konusunda, “Biz burada acilen manzara aldık. 3 binden fazla insanı bile yerleştirdik buraya. Şu anda vadi sorunumuz dahi yok, eskimemiş yerler da hazırladık amma orada da hem çadırkent hem taşımalık kent kuruyoruz. 11 Büyükşehir Belediyesi adına geri aynı toplantı yaptık Hatay’dahi, fariza dağılımı. Hatay Belediyesi’nin hep bilgi işlem sistemini buraya getirdik, bilcümle finansal işleri buraya geldi. Belediyeyi da devreye alacağız kim çabucacık oralar mamure olsun.  Fakat temel büyük olan merkezi hükümet bir paket açıklayacak. Yani sarsıntı bölgesindeki yurttaşlara hangi yapacak? Yani belli aynı ulama yapacak, karı verecek, benzeri şeyler boşaltmak zorunda. Tığ buradayız, abat olun” diye niteleyerek konuştu.

Ziyaretlerinin arkası sıra Sun TV, İçel TV ve Geçek 33 ortak canlı yayınında gazeteci Ahmet Özdemir’in sorularını yanıtlayan Başbuğ Seçer, depremin peşi sıra parçalanmamış grup ve ekipmanlar ile bölgelere her an vacip yardımları gerçekleştirdiklerini söyledi. CHP Lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve büyükşehir uray başkanları ile yaptıkları incelemelerde yadımlama ve tahribatın çokça iri olduğunu gördüklerini söyleyen Komutan Seçer, “Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi namına hem çapımıza hem birikimimize yaraşır benzeri ulama sunmamız gerekiyordu. Bölgede tıpkı tahribat, katabolizma var, yardım sunmanız gerekiyor. Biz imkanlarımızı süratle seferber ederek onları karşılayacağımız tahaffuz alanları oluşturduk. Yenişehir Fuar Merkezi’nde, Yenişehir Spor Salonu’nda oluşturduk. Mektepli yurdumuzda şu anda 140 vatandaşımız kalıyor. Erdemli’birlikte ve Anamur’bile de var. Bunlar hazır, demin bir ancak hazırlanıyor Davultepe’da, şu anda herhangi bir sıkıntımız namevcut” dedi.

“ŞU ANA KADAR 3 BİN 39 VATANDAŞIMIZI KANATLARIMIZIN ALTINA ALDIK”

Mersin Ağacı’e deprem bölgelerinden şu anne büyüklüğünde 3 bin 39 kişinin geldiği bilgisini aktaran Başkan Seçer, “Tabiatıyla devletin değişik kurumlarının bile yurtlarının bile bu vatandaşlarımızı kabul ettiğini düşünürsek, ayrımsız da akrabalarının yanı sıra olan çok sayıda adam var. Ayrımsız başka takım da yazlıklarda kalıyor. Burası sayfiye bölgesi; insanlar deniz kenarında dairelerine geldiler, Adana’dan, Hatay’dan, Malatya’dan, Maraş’tan geldiler. Dediler, burası elan tehlikesiz. Belki artık Mersinli olacaklar, Mersinli hemşerilerimiz olacaklar. Biz şu asil kadar 3 bin 39 vatandaşımızı kanatlarımızın altına aldık. Burada mutlular, zaman biraz yeri gezdim insanlar durumundan memnun, temel ihtiyaçları birlikte karşılanıyor” diye konuştu.

“BAŞINA BU OD GELMİŞ TEMAS VATANDAŞIMIZ BİZİM BAŞIMIZIN TACIDIR”

Yaşanan hareket sonrası Sazak’e başlayan göçlerin artarak bitmeme edeceğine dikkat çeken Komutan Seçer, kentin bu nüfus yoğunluğunu kaldırabilmesi amacıyla benzeri gösteri planının hazırlanması gerektiğini vurguladı. Komutan Seçer, şöyle bitmeme etti:

“Vatandaşlarımıza arızi namına başlarını sokacak ayrımsız meydan bulduk amma artık avlu devam ediyor, bu insanlar nereye gidecek? Evleri hangi olacak? İmkanları hangi olacak? Her şeylerini yitirmiş bu insanlar. Merkezi hükümet yapacağı bir himmet sonucu, eylem planı hazırlayacak ve bunu bile uygulayacak. Zamanla tıpkısı kısmı belki köylü dönecek, tıpkı kısmı belki başka yerlere gidecek, tıpkısı kısmı burada kalacak. Burada kalanlar başımızın tacı, Türkiye’nin neresinden olursa olsun başına bu coşkunluk mevrut gelişigüzel vatandaşımız bizim başımızın tacıdır. imdi hayatını burada idame ettirecek.”

“KENTİ ŞAHIS YOĞUNLUĞUNA HAZIRLAMAMIZ LAZIM”

Mersin Ağacı’in bu zat hareketliliğine amade olması gerektiğinin altını çizen Başbuğ Seçer, şunları söyledi:

“Beş Altı yüz bin vatandaşımız buraya barhana edecek, ‘Burası henüz sakıncasız’ diyecek, ‘Deprem bölgesi değil’ diyecek. Ihtimal psikolojik kendisine müracaat etmek istemeyecek ve burada gelip yaşayacak. Bunun bir çalışmasını yapmamız lazım, öngörüyle bire bir planlama yapmamız lazım kim kenti buna hazırlamamız lazım. Ben bunu görüyorum. Buranın nüfusu haddinden fazla gücük sürede ihtimal 100, 300, 500 bin artacak, şu anda bir husus tercüman olmak tür değil.”

“MERSİNLİYE YAKIŞANI YAPSINLAR”

Icar fiyatlarındaki artışla ilişkin soru üzerine Seçer, şunları söyledi:

“Yağmacılıktan farkı yoktur. Yağmacıları lanetliyoruz amma burada bir rayiç vardır. Fiyatların artması ayrımlı nedenlerden peki; yükselir, düşer ona müdahale etmeyiz ya da gelişigüzel istimara yapmayız ama arasında bir hınç var, âdem acısı var. Nâr ve eş acısı üzerinden beslenmek, adam olan kimseye yakışmaz. Bu Mersinliye tek yakışmaz. Ego bu konuda vatandaşlarıma çağrıda mevcut olmak istiyorum. Zinhar hakeza ayrımsız kıtipiyoz düşünceye kapılmasınlar. Onların birlikte görevi; bu felakette ulus kendisine bütün beraber bu yaraları örtmek amacıyla birlik olmaktır. Mersinliye yakışanı yapsınlar. Buradaki hemşehrilerim neyse doğru fiyatı, o fiyatlar üzerinden kiralarını bitmeme ettirsinler. Doğrusu önümüzdeki günlerde dahi Hükümet Programı ortaya çıkacak ve neler olacak bilcümle bu arada göreceğiz. Büyük esbak olsun, baş sağlığı diliyorum. Hayat Dolu ayrımsız ülkeyiz, güçlü benzeri milletiz, bunları üstelik aşarız. Bu toplum çokça badireler atlattı, çok teessürat yaşadı. Bu badireyi üstelik atlatacağız, bu yarayı dahi hep beraber otama edeceğiz.”

Share: