AK Parti’nin YSK Temsilcisi Recep Özel’den Kılıçdaroğlu’na “müntehip bilgileri” tepkisi Açıklaması

AK Fırka Isparta Milletvekili ve Efdal Seçim Yerleşmiş (YSK) Temsilcisi Recep Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri YSK’nin elinde yok.” sözüne reaksiyon gösterdi.

Özel, tıpkısı fabrikada gazetecilere yaptığı açıklamada, YSK’nin seçme yıl seçmen kütüğünü güncellediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının intihap hukukuna muhalif olduğunu rapor eden Hususi, Efdal Seçim Kurulunun elinde olmayan hiçbir verinin müntehip verisi yahut seçmen bilgisi olmadığını vurguladı.

Özel, YSK’nin Kişi ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden sonuç verileri gelişigüzel sene aile ayında aldığını kaydetti.

Seçmen bilgilerinde vatandaşların adı, soyadı, cet adı, esas adı, tevellüt tarihi, ilçesi, yerleşim yeri ve TC kimlik numarası olduğunu belirten Hususi, “Bunun haricinde hiçbir bilgi müntehip bilgisi değildir. ” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun 18 yaşını doldurmuş ilk defa düşünce kullanacakların listesinin ellerinde olduğunu söylediğini hatırlatan Hususi, şöyle devam etti:

“Yüksek Seçim Yerleşmiş en son güncellemeyi Sülale 2022’de yaptı. Bire Bir intihap döneminden, tıpkı dahaki intihap dönemine kadar şayet iki seçim dönemi ortada seçkin seçime katılmaya yeterli olan siyasal parti bu güncellemeyi iki kez alma hakkı var. CHP 2022’deki güncellemeyi almadı, biliyorum ego. Ev güncellemesini almış olduğunu kabul etsek üstelik seçimlerin alışılagelen yapılma tarihi olan 18 Haziran 2023’e kadar 18 yaşına girecek olanlarla, ilk kez fikir kullanacak olanların listesi seçim kurulunda yok. Faziletli Seçim Kurulunda olmadığına göre başka siyasal partilerin hiçbirinde bulunmayan. İlk kere görüş kullanacakların listesini nereden, ne amaçla, kimlerin vasıtasıyla, ne amaçla aldınız? Bunu Kılıçdaroğlu’nun açıklaması gerekiyor. Çın aynı liderden beklediğimiz bu. Kılıçdaroğlu, ‘Evet ben bu konuda birlikte dalavere söyledim. Önüme konulan kağıtları okudum yahut ayrıksı amaçlarım vardı.’ diyebilir.”Share: