Açar kiralama şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan yanlışlık örgütüyle ait savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal çevirici isticar şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları tez edilen yanlışlık örgütünün idareci ve üyeleri seçkin biri amacıyla 7 bin 700 yıla kadar cezaevi istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Teşkilat Suçlar Bürosunca, kurumsal araç kiralama şirketlerine ilgilendiren internet sitelerini kopyalayarak komütatör kiralama vaadiyle 504 kişiyi bütün 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü mevkuf 85 dalavereli üzerine planlı anket tamamlandı.

3. Çetin Ukubet Mahkemesince kabul edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal komütatör kiralama şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı adına tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deklare olmayı engel olmak için muhtelif tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık fayrap etmek amacıyla ofiste kullandıkları ecnebi tabiiyetli şahıslar hesabına alınan hatları ofis dışına çıkarmadıkları ve özlük aralarındaki görüşmeleri üstelik Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Cürüm örgütü sergerde “Korkmaz” harf ünlü O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) mahremiyet zarfında çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste geçer not bilgisayarları engin kumanda ile taharri ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere vadi verildi:

“Ofiste beğenilen kurumsal açacak kiralama şirketlerine ilişkin cali web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, düzme web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek taharri motorlarına ense sıralara taşınmasını sağladığı, açkı kiralamak amacıyla arayan müştekilerle ofiste call center olarak müteharrik ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ harf isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin ön ve peş yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği hesap bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten bilahare müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına mülk yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den mülk çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Çatal Yürekli” harf adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Kepez bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek servet çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne kendi adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile hareketli bankacılık kod bilgilerini şehirler arası etkin otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve dinamik bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında konfirmasyon düz S.B. ile E.T’nin bunları örgüt faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının de belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ kod O.Y’nin öncülüğünde tıpkı araya gelerek hareket bölümü halinde debi ettikleri, O.Y. aracılığıyla verilen ferman ve talimatların call center adına ofiste etkin şüphelilerin yasal veya evlilik dışı ayrımsız dilek olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek akseptans edildiği, şüphelilerin olay öncesinden realizasyon ettikleri ecnebi tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları bölüm üzerinden programlı ve müdebbir hareket ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kişi içlerinde benzeri yapılanmaya anbean düzenleme şekilde hareket ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi atılmak amacıyla 85 şüphelinin Türkiye’nin muhtelif illerindeki müştekileri düzme web siteleri üzerinden açar kiralama vaadiyle dolandırarak haksız menfaat dercetmek amacıyla bir araya gelip düzenli şekilde akım ettikleri belirleme edildi.”

İddianamede, “Cürüm çalışmak amacıyla örgüt kurma, düzen, örgüte organ olma” ve “Bilişim sistemlerini yolmak suretiyle ayyarlık” suçlarından suç örgütü yöneticisi ve üyesi 21 münasebetsiz için 1520 yıldan 7 bin 700 yıla kadar, diğer şüpheliler amacıyla üstelik ayrımlı sürelerde kodes cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal kurgu isticar şirketlerine ait internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan anahtar isticar vaadi ile yarar gerçekleştirme ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile suç örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, toplanmış 85 suratsız karşı denetleme kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı üzerine polis güçleri ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Ziyalı, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin Ağacı, Muğla, Kalabalık, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’dahi gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: