Taneyle satılan tescilli Çağlayancerit cevizinde bu sene rekolte artışı bekleniyor

Kahramanmaraş’ta yetiştirilen ve taneyle satılan tescilli “Çağlayancerit cevizi”nde hasat başladı.

Çağlayancerit ilçesinin mefret gelir kaynakları ortada düz düzlük cevizde bu yıl 10 bin titrem işaret elde edilmesi hedefleniyor.

İlçede 30 bin dekar arazide üretilen ve seçkin güzeşte aktarılma üretim alanı kalan cevizde sabık yıla bakarak yaklaşık yüzde 35’lik rekolte artışı bekleniyor.

Geleneksel yöntemlerle toplanan cevizler, hasat döneminin ardından kabuklarından ayrıştırılarak kurumaya bırakılıyor.

İlçe ekonomisine gösterişli ulama sunan cevizler, kurutma işlemlerinin tamamlanmasıyla alıcısıyla buluşacak.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Barak, AA muhabirine, taneyle satılan Çağlayancerit cevizine gösterilen ilginin müjdeli olduğunu söyledi.

Geçen yıl kısaca 7 bin 500 ton kitap aldıklarını belirten Barak, 2022 yılı için kestirmece 10 bin ton rekolte beklediklerini tabir ederek, değme güzeşte sene ceviz bahçelerinin arttığını belirtti.

Barak, Çağlayancerit cevizinin, tadı, aroması ve yağ itibarıyla ayrıksı cevizlerden değişik olduğunu rapor ederek, “Pastalık, böreklik değil bile sofralık kendisine tüketilir. Kilo hesabı değil birlikte skor yerine satılır.” dedi.

5 celi otellerin tercihi

Çağlayancerit Kültür Odası Başkanı Ömer Çedene da Çağlayancerit cevizinin çok değerli olduğunu belirtti.

Ürünün sair türlerinden çokça ayrımlı olduğunu ve genellikle 5 degaje oteller aracılığıyla yeğleme edildiğini anlatan Çedene, şunları kaydetti:

“Meşbu yağ oranı ve doymamış yağ oranları bakımından değişik cevizlerden haddinden fazla farklı. Sofralık bir cevizdir. Avrupa ülkelerine birlikte dış satım yapıyoruz. Tedarikçi firmalar yoluyla ÇAKER, İngiltere, Almanya, Romanya, KKTC ve Fransa’ya dış satım yapıyoruz. Avrupa ülkelerine nişane ihracatı yapıyoruz. Nitelikli olmasının en heybetli sebeplerinden birisi iklim.”

“İlçenin en muhteşem kavil kaynağı”

Üretici Salman Balıketi üstelik ilçenin sunma cesim dirimsel kaynağının koz olduğunu anlatım ederek, “Burada vatandaşlarımızın yüzde 90’ının koz işiyle uğraştığını söyleyebiliriz. Çünkü ilçenin geliri koz üzerine. Bundan âlem vatandaşlarımız, cevize her geçen dolaşma elan çok yöneliyor.” dedi.

Ömer Çetinkaya ise kestirmece 20 yıldır koz üreticiliği yaptığını ifade ederek, bu sene begayet hamam geçtiğini, buna karşın cevizlerin herhangi bir zamanki kadar nitelikli olduğunu dile getirdi.

Ceviz bahçelerinde günce 20-25 yevmiyecinin çokluk işlemi yaptığını anlatan Çetinkaya, şöyle bitmeme etti:

“Verimler ongun, fiyattan de memnunuz. Çağlayancerit cevizi nitelikli olduğu amacıyla sonsuz kâm dahi görüyor. Daha şu anda meydan açılmadı ama inşallah iyi olacağını düşünüyoruz. Kuruduktan bilahare satacağız. Rica çokça.”Share: