29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı ensiz genelinde coşkuyla kutlandı

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı az genelinde coşkuyla kutlandı

MUĞLA – Muğla’nın Bodrum ilçesinde 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’ndeki programla bitmeme etti.

saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Ilçebay Bilgehan Bayar günün fehva ve önemini belirten konuşmasında, “Halas Zaferinin ardından 29 Ilk Teşrin 1923’te ermiş Türk milletinin özgür ve müstakil emanet iradesinin yer balaban teminatı olan Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ad 99 yıl ilk anlatım ettiği kadar, milletimizin iradesiyle şekil kayran Cumhuriyetimizin en balaban erdemi, Türk toplumuna kavim olma bilincinin aşılaması bireyi vatandaş vatandaş konumuna yükseltmesidir” dedi.

Bayar’ın konuşmasının peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu arkası sıra Bodrum protokolü halkın bayramını kutladı. 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde planlı resim, türkü ve yazmanlık dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Izlence, öğrencilerin oratoryo ve halk oyunları gösterileri ile sürdü. Kutlamalar çerçevesinde Periferi Asayiş Botu Kermen önünde ziyarete açıldı.

Kutlamalar programına Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Şehremini Ahmet Aras, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Dalak, Doğruluk Komisyonu Başkanı Açık Deniz Antrenör, Garnizon Komutanı Miralay Durmuş Altınkaya, daire amirleri, çekmece ve STK başkanları, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

BALIKESİR – Burhaniye’da Cumhuriyet Bayramı coşkulu törenlerle kutlandı. 8 Ilkgüz Stadında düzenlenen kutlamalarda, günün mazmun ve önemini anlatan konuşmayı, Ilçebay İlyas Memiş yaparken, şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sahnelendi, müzik öğretmenleri birlikte bire bir dinleti verdi.

8 Ilkgüz Stadında düzenlenen kutlama programında ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının peşi sıra Ilçebay İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Futbolcu Yarbay Mustafa Kıraç ve Şehremini Büyük Eksiksizlik Deveciler, törene katılanların bayramlarını kutladı. Günün meal ve önemini anlatan konuşmayı Ilçebay İlyas Memiş yaptı. Kaymakam Memiş, “Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923 tarihinden bu yana sabık 99 sene de, Türkiye Cumhuriyeti, ekonomisi, afiyet, terbiye, fen, kültür musahabe ve tecim alanındaki balaban atılımları ve tüvana demokrasisi ile muhteşem mesafeler tekmil etmiş ve dünyanın diri ülkeleri arasındaki yerini almıştır” dedi. Konuşmanın arkası sıra de halk oyunları gösterileri sahnelendi ve şiirler okundu. Muhtelif yarışmalarda dereceye girenlere ödüller verilirken, saz öğretmenlerinden oluşan koro bile mini dinleti verdi.

KARABÜK – Karabük’ad Safranbolu ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen programda öğrencilerin umum oyunları ile öncü gösterisi nazik gusto topladı.

Karabük’te, 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı planlı çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Safranbolu’üstelik ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda mütekellim Ilçebay Şaban Arda Yazıcı, ulus namına Cumhuriyetin ilanının 99. yıldönümü idrak etmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

‘Anneler çocuklarıyla el oyunları gösterisi yaptı’

Konuşmanın peşi sıra günün anlam ve önemini anlatan şiirler okunarak el oyunları gösterileri düzenlendi. Anneler ile öğretmenlerin dahi katıldığı halk oyunları gösterisinde Altın Zafran İlkokulu öğrencileri performanslarıyla gusto topladı.

Öte yandan Türk Bayrağı kareografisi oluşturan minik öğrenciler üstelik katılımcılar tarafından balaban alkış aldı.

Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında planlı koşuk, kompozisyon, resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri aracılığıyla verildi.

SİNOP – Sinop’ta 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet Altını’in kuruluşunun 99. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Komandoların tüfekli gösterisi ve tören geçişinde boyut uzanım süslenen araçlar samimi izlendi.

Sinop İskele Meydanı’nda planlı 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı tebrik kartı etkinlikleri renkli anlara hayal oldu. Törende komandoların tüfekli gösterisi nazik alkış topladı. Merasim geçişinde kurumların bayraklarla süslediği araçların birlikte esnaflar birlikte kişi süsledikleri araçlarla geçişe katıldı. Kalite ilim süslenen vesait yürekten izlendi.

Törende günün mana ve önemi konuşmasını yapan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ad 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatıp, 29 Ilk Teşrin 1923’te de ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine bildirme makul buyuru olan Cumhuriyet Altını iradesidir’ diye zar ettiği Cumhuriyet, milletimize mevdu yeryüzü şişman miras ve elzem bire bir değerdir. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ ad Cumhuriyet projesi, devletin şekliyle ilgilendiren bire bir değiş olmanın ötesinde, daha iri aynı değişime karşılama etmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin kurulduğu günden bugüne balaban gelişmeler tekmil ettiğini ve bu gelişmelerin devam edeceğini vurgulayan Ilbay Karaömeroğlu, “Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yıldönümünde yani 2023’te dünyanın arz balaban ve sunma zinde ülkeleri beyninde kim yerimizi almak çok bile ırak bir hedef değildir. Bugünün mazmun ve önemine dayanarak yapmamız müstelzim madde, hem erbap olduğumuz değerlerin muhasebesini yarmak, hem da ileriye akla yatkın bakmaktır. Bugün, her zamankinden imdi çalışmaya, özgüvene, milli angajman ve dayanışmaya ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Öğrenciler vasıtasıyla Cumhuriyet Bayramı ile ilişik şiirlerini okudu, gösteri gruplarının yaptığı ahali oyunları ve spor gösterileri beğeni topladı. Planlı tören geçişinde okulların ardından elleri üzerinde yürüyen sportmen mektepli, kurumların bayraklarla süslediği resmi vesait ve türlü meyvelerle donatılmış manav aracı şişman alkış aldı.

ERZURUM – Erzurum Valisi Okay Memiş, Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü zımnında planlı törende konuştu. Türk milletinin karakterine arz akla yatkın idare biçiminin Cumhuriyet Altını olduğunu belirten Vali Memiş, “Milletimiz, Cumhuriyet Altını sebebiyle cesamet idaresinde saraka sahibi reşit; demokratik, laik, toplumsal bire bir ülfet devletinin çatısı altında din, dil, ırk, cinsiyet ve inanç farkı olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır” dedi.

Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yıldönümü Erzurum’de muhtelif etkinliklerle kutlandı. Valilikte Ilbay Memiş’in tebrikleri kabul etmesiyle başlayan izlence, tebrik töreniyle devam etti.

Hastaneler Caddesi’nde düzenlenen merasim, Ilbay Memiş, 9’uncu Kolordu Komutan Vekili Tuğgeneral Patent Enerjik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in askeri tören uzlaştırıcı ile vatandaşları selamlamasıyla başladı.

ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın tebrik mesajı okundu. Daha sonradan öğrenciler yoluyla seslendirilen şiirler duydu kırcı anlar yaşattı. Büyükşehir Belediyesi Mehteran ekibi ve 9’uncu Kolordu Komutanlığı Topluluk ekiplerinin hazırladığı gösteriler ise izleyenlerce ayakta alkışlandı.

Programda günün deme ve önemine dayanarak tıpkısı konuşma işleyen Ilbay Memiş, Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ad komutasında aynı hayat verimsizlik mücadelesine girdiğini belirterek, “Milletimiz, düşmanı geldiği kadar göndermeyi ve düşmanı yurda girişim attığı yerden denize dökmeyi bilmiştir” dedi.

“Cumhuriyet, modern dünyada türe ettiğimiz yeri almamızı sağlamıştır”

“Erzurum Kongresi, Milli Mücadele’mizin yönünü şekillendirmiştir.” diyen Memiş, kongrede Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ad mücadelenin önderi kılındığına ve değme nev işgal, inhilal projelerine karşı çıkıldığına dikkat çekti.

Cumhuriyet’in ecdadın mutlak ve hür yaşama iradesinin ayrımsız neticesi olduğunu aktaran Memiş, şunları söyledi: “Cumhuriyet, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde kazandığımız emsalsiz zaferin arz ihtişamlı eseridir. Cumhuriyet’imizin ilanından bugüne geçen benzeri asırda görülmüştür ki büyük Türk milletinin karakterine sunma uygun dümen biçimi cumhuriyettir. Milletimiz, Cumhuriyet Altını sayesinde oran idaresinde söz sahibi ergin; demokratik, laik, sosyal bire bir ahbaplık devletinin çatısı altında diyanet, açar, ırk, eşey ve inanç farkı olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır. Sair yandan egemenliği aldırmaz şartsız millette veren Cumhuriyet Altını, gündeş dünyada adalet ettiğimiz yeri almamızı bile sağlamıştır. Binlerce almanak birikime cemaat bir medeniyetin varisi olan milletimiz, Cumhuriyet Altını ile ilimde, fende, ekonomide iri aynı gelişme kaydetmiş; bugün dünyanın balaban devletleriyle yarışmaya başlamıştır.”

“Gelişmeye gayret ettikçe bundan maraz duyanlar artmaktadır”

Cumhuriyetin ilanıyla ülkede gelişigüzel alanda büyük atak yaşandığını aktaran Memiş, bu gelişmelerin evvelce olduğu kadar bugün dahi birilerini tasalı ettiğini söyledi.

Memiş, “Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’nam bize sorun adına sunduğu muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak, yayılmak amacıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Biz; mühim önemiyle özen çeken dünyanın en verimli topraklarında cesim tıpkı tarihin temsilcileri adına sorumluluğumuzun bilinciyle güçlenmeye, gelişmeye gayret ettikçe bundan maraza duyanlar dahi artmaktadır. 1071’da etap attığımız, mikro tuttuğumuz Anadolu topraklarından bizi atıp varlığımıza serencam yüklemek için 15 Temmuz 2016’birlikte olduğu üzere bütün üstümüze gelmişlerdir. Bugünlerde ise yiğit ordumuz, cenup sınırımızda oluşturulmak istenen yıldırı koridorunu Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, El-Kilit Operasyonlarıyla bulunmayan etmektedir. Alp ordumuz, nöbetini mavi vatanda de tutmakta; düşmana, verilecek yegâne karış toprağımızın, yegâne felç suyumuzun olmadığını duyurmaktadır” şeklinde konuştu.

“Milletimiz, temas kalem yıldırma karşısında bir tane kalpgâh olmayı sürdürecektir”

Türkiye’nin başarısının dünyadaki mazlum ve mağdurların yüreklerindeki umutları beslediğini ifade eden Memiş, yer zahir kanıtının ise Azerbaycan’a 2020 yılındaki Karabağ Zaferi esnasında sunulan destek olduğunu kaydetti.

Türk milletinin, milli ve manevi değerlerine baştan sona ehil çıkacağını tamlayan Memiş, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Milletimiz, yurt toprakları üzerinde Cumhuriyet Altını idaresiyle dünya durdukça yaşayacak; istiklal ve özgürlüğünden, şu asuman kubbenin altında elde ettiği kurumlu yerinden katiyen ödünleme vermeyecektir. Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne uzanan ve günümüze kadar gelen kebir tarihi yürüyüşünden ilham alarak değme makule zılgıt karşısında bir tane yürek, tek print olmayı sürdürecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i canlı nesillere yani bizlere hayat etmiştir. Bu emaneti yaşatmak, tebcil etmek ve bu emanetin ebediyete kadar varlığını devam yol açmak azminde ve kararında olduğumuzu vatana çatısından baktığımız Erzurum’dan tekraren ilan ediyoruz. Bu önsezi ve düşüncelerle Cumhuriyet’imizin temellerinin atıldığı bayrı şehrimiz Erzurum’dan muazzez milletimizin 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nı bir kez henüz kutluyor, hepinizi genişlik kalbi duygularımla selamlıyorum.”

29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerine, Ilbay Okay Memiş, Milletvekili İbrahim Aydemir, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Halk oyunları ekiplerinin değişik yörelerden gösteriler sergilediği tebrik kartı programı, geçit töreni ile akıbet buldu.

AĞRI – Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. sene dönemi dolayısıyla Ağrı’de tebrik programı düzenlendi.

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı Tebrik Kartı Programı Vali Dr. Osman Varol ve Uray Komutan Vekili Ergin Acarbay’ın öğrencilerin, askeri birliklerin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra müzakere fail Vali Dr. Osman Varol, “Geleceğimizin teminatı ve dirilişimizin sembolü olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu bütün birlikte yaşıyoruz” dedi.

Akabinde, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı Programı öğrenciler tarafından hazırlanan işaret dili ve Umum oyunları gösterisiyle devam etti.

Program tören düzeni üyelerinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Programı zımnında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesinin arkası sıra gerçekleştirilen bayram geçişi ile sona erdi.

Share: