Cumhuriyetin 99. yılı coşkuyla kutlandı

Çorum’un Sungurlu ilçesinde 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı düzenlenen programla kutlandı.

Şehir Stadyumunda saat 11.00’bile başlayan törende Ilçebay Fatih Görmüş, Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Törende elan sonra ihtiram duruşu ve İstiklal marşı okundu.

Ilçebay Fatih Görmüş törende yaptığı konuşmasında; “19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp, 29 Teşrinievvel 1923 tarihinde dahi Türk Milleti karakterine, adetlerine yeryüzü akıllıca adına dalavere şekli Cumhuriyet Altını İdaresidir diyerek zar ettiği Cumhuriyet Türk Milletine mevdu, sunu şişman miras ve elzem ayrımsız değerdir. Cumhuriyetin ilanı milletimizin balaban tarihindeki sunu önemli dönüm noktalarından biridir. Cumhuriyet ilişki ve kardeşlik içerisinde akım ettiğimizde gayrimümkün denilen şeyleri başardığımızın ispatıdır. Cumhuriyetin sağladığı hazar ve geçim ortamı yardımıyla ülkemizin seçkin alanda mehabetli atılımlar gerçekleştirerek dünyada hatırlı ayrımsız oran haline gelmiştir. Cumhuriyeti ayakta markajcı yegane kuvvet milletin kendisidir. Milletimiz Cumhuriyeti yatkın ve hep değerlerine sıkı sıkıya sarılmıştır. Irade lakayıt koşulsuz milletindir ilkesi devletimizin temelini oluşturmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve canlarını bu uğurda feda fail şehitlerimize Allah’tan rahmet, Gazilerimizi şükran ve şükranla anıyorum” dedi.

Kaymakam Fatih Görmüş’ün konuşmasının ardından merasim Cumhuriyet bayramı münasebetiyle planlı voleybol, koşma ve yazmanlık yarışlarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Şiirlerin okunmasıyla bitmeme fail programda, el oyunları gösterisi izleyiciler yoluyla beğeniyle izlendi. Merasim geçit töreni ile sona erdi.

Törene Ilçebay Fatih Görmüş, Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Çepni, göz başkanları, ofis amirleri, siyasal parti temsilcileri, meslek müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. – ÇORUM

Share: