29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı kutlandı

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlandı.

İlçe Halk Yetişek Müdürlüğü konferans salonunda planlı programda konuşan Ilçebay Hasan Kurt, 29 Ekim’in Türk milletinin istiklal ve müstakbel yolunda verdiği halas mücadelesini kavim egemenliğiyle taçlandırdığı kutlu bire bir ahit olduğunu söyledi.

Konuşmaların peşi sıra günün valör ve önemiyle ilgilendiren şiirlerin okunduğu programda tören düzeni üyeleri, mektepli ve öğretmenlerle foto çektirdi.

Programa, Şehremini Ensar Dündar, İlçe Uyanık Komutanı Binbaşı Açık Deniz Edvar, İlçe Güven Müdürü Yusuf Cankurtaran, gelgel müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile ilçe sakinleri katıldı.

Merzan Şehir Stadında ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Vali ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Cumhuriyet rejiminin yer ferah hile biçimi namına ortaya konulduğunu ve el vasıtasıyla kısa sürede benimsendiğini belirtti.

Cumhuriyetin ilanının ülkede güzel değişimler başlattığını nâkil Akbıyık, “Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında Türkiye medenilik yolunda oylumlu adımlar atmıştır. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923’te dahi ‘Türk milletinin geleneklerine ve adetlerine arz akıllıca dümen Cumhuriyet idaresidir’ diye niteleyerek ilan ettiği Cumhuriyet Altını, bizlere bırakılmış en nazik mirastır.” dedi.

Şiirlerin okunduğu, gösterilerin ve çalgı dinletisinin sunulduğu programda, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören geçişiyle akıbet bulan programa, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Harun Ünlüsoy, Yüksekova 3. Piyade Parti Komutanı Tümgeneral Mustafa Koşan, vali yardımcıları, İl Açıkgöz Komutanı Ferik Ateşin Başat, Doğruluk Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Güven Müdürü Salavat Mete Bulak, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Duygusal Yılmaz, gurur amirleri ve siyasal parti temsilcileri katıldı.

Share: