21. Yüzyılda Yöntem ve Yıpranmamış Açılımlar Forumu

YANLIŞSIZ Tümen’nin iktidara gelişinin 20. sene dönümü nedeniyle planlı “21. Yüzyılda Siyaset ve Yeni Açılımlar Forumu”nda “Mütebeddil Politik Liderlik: Yerli ve Küresel Mesail” antetli açık oturum düzenlendi.

Şişli’deki benzeri otelde düzenlenen forumdaki oturumun moderatörlüğünü DOĞRU Öğür Kahramanmaraş Mebus Yırtıkça Ünal yaptı.

Pandemiyle gelişigüzel çok değişik bir dünyayı deneyimlediklerini belirten Ünal, yabanlık tarihinde ilk defa bire bir anda mecmu insanların tıpkısı mahrumiyetleri yaşadığını, bunun daha önce olmadığını hatırlattı.

Ünal, bu deneyimlemenin tıpkı anda bütün insanlarda neye ihtiyaçları olduğunu daha ongun duyumsamalarını sağladığını dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Zaman liderlik açısından dahi sanırım bundan sonra değer sırf bir politik liderliğe mahsus gerekseme henüz net gözüküyor. Alelhusus Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinin hal kapasitesi, ‘Acun 5’ten büyüktür’ demesi ve özellikle alelhusus insana, kadına, çocuklara, sivillere dair sonsuz olarak bu dili kullanıyor olması ve bunun bile dünyada oluşturduğu etkinin haddizatında konuştuğumuz şeylerin özetini oluşturduğunu düşünüyorum.”

Ankara Saylav Sert Akdoğan de oturumda yaptığı konuşmada, “Bozulmanın yaşandığı dönemlerde birileri Mehdi, Mesih beklese de ılımlı yerde duran sorunların yine beşer yoluyla çözülmesi gerekiyor.” dedi.

Her sorunun kaynağının ihtimal siyaset olmadığını fakat temel hal yöntemlerinin başında siyasa geldiğini anlatan Aksungur, “Dünyanın tıpkı yerlerinde insanlar ölüyorsa, açlık varsa, yoksulluk varsa, cenk varsa bu birilerinin aldığı kararlar veya attığı benzeri mızıka adımların neticesinde ortaya çıkıyor. 20. yüzyılda birçok ideoloji, bunların rekabetleri, çatışmaları, bu ideolojiler ve hırslı liderleri dünyanın başına bela oldu diyebiliriz. Kullanılmamış bir milenyumda ise âdemiyet adeta benzeri akıl tutulması yaşıyor.” diyerek konuştu.

Aksungur, günindi dünyasının darbelere, teröre, şiddete ve zulümlere sessiz kaldığını, milyonlarca göçmenin kucak ferahlamak namına ölüme tecezzi edildiğini hatırlattı.

Bunların beyninde bire bir sevgili olduğunu gösterdiğini dile getiren Aksungur, şöyle bitmeme etti:

“Bu sorunun ahlaki boyutu var, siyaset tarzıyla ilgili aynı boyutu var. Bize bakarak siyasetin arz temel amacı adaleti yapı etmektir. Hak olmadan ahlak olamaz, aktöre olmadan ise siyasetin dünyanın başına açtığı sorunlar çözülemez. Dünya bir nice sorunla debeleniyor ama bunların temel kaynağı bence dalavere krizi.”

“Cumhurbaşkanımız dünya çapında tıpkısı önderlik sergiliyor”

Akdoğan, etiket siyaseti, popülizm ve bunun benzeri şekilde iktidara taşınmasının bugün dünyada görülen birçok sorunu yanı sıra getirdiğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Yıpranmamış dönemde sorunları yürümek üzere öne çıkarmamız gereken kavramlar yerine ben adaleti, ahlakı, vicdan, kuma düşünce, dayanışma, bağımsız milletvekili beyin, merhamet ve cesareti görüyorum. Bugün Türkiye kendisine lehçe aynı liderlik sergiliyoruz. bazı bazı acun çapında tıpkısı önderlik sergiliyor Cumhurbaşkanımız. Türkiye süresince siyasal dengeleri değiştirdik. Statükoya, müesses nizama, koyu devlete, bire bir merkez o beledi yapıya karşı protest tıpkı karakterle, değişimci ayrımsız karakterle ortaya çıktık. Bu yer okumalar, elbette tıpkısı sürü riskleri, tehditleri üstelik yanı sıra getirdi.”

Bir şekilde dünyada bile müesses ayrımsız akort, yerleşik kabuller, vahim odakları olduğunu anlatan Aksungur, şu değerlendirmede bulundu:

“Onların dediğini yapmamak, haklının, mazlumun yanında durmak, garibana erbap çıkmak…Bu da ayrımsız atılganlık, savaş, şişman bir liderlik gerektiriyor. İlk özellikle ihtimal karşıt görünüyorsunuz. Amma işte o planlı üzere görünmeyen yürekli çizgi, ahlaki aynı yere yaslanarak hakkın, özgürlüğün, haklının yanında durduğu antlaşma tıpkısı bando şeyleri değiştirmeyi başlayabiliyor. Bugün dünyada bunu görüyoruz. BM’nin yapısal dönüşüme uğratılması gerektiği ihtiyacından global yegâne mi, iki parça mi, üç pasaj mi yavaş var, buna girmeden hakkın, hakikatin birlikte duran bir liderlik sergiliyor Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye. Tığ dahi namına teşekkür ediyoruz.”

Share: