KAHRAMANMARAŞ – 6. Uluslararası Tekstil Zirvesi yapıldı

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) yoluyla 6. Uluslararası Oluşum Zirvesi gerçekleştirildi.

Fuaye Alanı’nda planlı zirvenin açılışında mütekellim KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu, esbak dönemlerde salgına rağmen zirveyi yapmaya çalıştıklarını rapor etti.

Daha ilk Avrupa’dan alınan makinelerin imdi Türkiye’üstelik yapıldığını tamlayan Balcıoğlu, sektöre ilişik problemlere de değinerek, “Tığ bu problemleri gerek odalar birliği, ister milletvekillerimize gerekse de bakanlarımıza bildirdiğimizde milletvekillerimiz birlikte bizleri tek serbest bırakmadı.” dedi.

Balcıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Bu problemlerin de yüzde 78’i sizlerin istediği şekilde çözüldü. Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun’un alelhusus müstevli sürecinde mevrut kısıtlamalarda üretimin durmaması namına sağladığı kolaylıklardan ufuk, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün ise bölüm ile işbirliği içerisinde çalışmalarda desteğini esirgememesinden kontekst alelhusus teşekkür ediyorum. Bu isimlerin hepsinin Kahramanmaraş adına yaptığımız çalışmalarda çokça koskocaman destekleri var.”

Programın haysiyet konuğu Prof. Dr. Bülent Özipek ise tekstil sektörünün uluslararası düzeyde rekabeti yakaladığını ve seçkin dolaşma kullanılmamış tıpkısı yapılanmayla dönüştüğünü rapor ederek, “Ayrımsız akademisyen namına bu gelişimi gururla söylüyorum.” dedi.

Tekstilin çabucak güpür, ip, sülale tekstili olmadığını, bundan sonra bu sektörün tababet, belde, ambalaj, kazımak ve ötesinde inşaat, eroin materyal sektörü kadar gelişigüzel alanda metalin yerini alabilecek nitelikte ürünlerle ortaya çıktığını anlatım eden Özipek, “Zımnında bu fasıl seçkin alanda ürünleriyle karşınızda olacak. Sektördeki bu şişman gelişmeler karşımıza çıkıyor. Döngüsel ekonomide bundan sonra atık diye aynı madde namevcut. Atılmış yapı malzemelerinin yeniden kullanımı ana olmalıdır. Bunun de bittabi değerlendirileceği konusunda fikirler geliştirilmeli, güvenlik bakımından üstelik güçlendirilmelidir.” diye niteleyerek konuştu.

Programa, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Ateşli, DOĞRU Parti Kahramanmaraş Saylav Habibe Öçal, MHP Kahramanmaraş Mebus Nöbet Aycan, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve ilgililer katıldı.

Share: