KAHRAMANMARAŞ – Şanlı Kayası’nda pencere balkon yapımına başlandı

Kahramanmaraş’ta el beyninde efsane ve hikayelere konu olan Mürtefi Kayası’nda Menzelet Barajı manzarasına hakim alana yapılacak pencere terasın inşasına başlandı.

Büyükşehir Belediyesi ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) işbirliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki kadeh balkon, Güredil Kalesi ve Menzelet Barajı’na bilgili, baraj gölünden 160 metre yükseklikte ve 900 rakımda kâin yalman kayalıklar üstüne inşa ediliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, esas atma töreninde, pencere terasın bölgenin turizme kazandırılması açısından mefret tıpkısı proje olduğunu söyledi.

Kentin haddinden fazla ensesi kalın kültürel mirasa ve katıksız güzelliklere erbap olduğunu tamlayan Güngör, şunları kaydetti:

“Buranın çokça hayat dolu tıpkı hikayesinin olduğunu tabir ettik. Asırlardır süregelen Hazreti Yüce’nin atı at ile buraya geldiği ve buradaki kayayı ikiye ayırdığı üzere benzeri hikayesi var. Asırlardır anlatılır. Burada pencere terasın beraberinde hele ziyaretçiler geldiğinde espas geçirebilecekleri bir yeme içmece mekanı oluşturduk. Tıpkı zamanda bile volta parkuru üstelik var. Elden Türkiye’nin değil, dünyanın sunma güzel reviş teraslarından birini şehrimize kazandırmış oluyoruz. Buranın 2 tür ulaşımı var. Hem yağız yoluyla ulaşımını sağlıyoruz hem de tekneyle Menzelet Parkı ve barajı üzerinden buraya ulaşım sağlıyoruz.”

Kestirmece 50 milyon liranın üstünde aynı envestisman gerçekleştirdiklerini, tesisin 12 kamer boyunca musahabe edilebileceğini ifade fail Güngör, “Amacımız Kahramanmaraş’ın turizm potansiyelini 250 binden önce aşamada 500 bin, ikinci aşamada 1 milyona yansıtmak. Bunu elhak gerçekleştirdiğimizde şehrimizdeki konuşu hareketliliğin elan çok artacağını biliyoruz.” dedi.

Güngör, projeye bindi veren gurur ve kuruluşlara teşekkür etti.

Törene AK Öğür Kahramanmaraş milletvekilleri Celalettin Itimat ve Habibe Öçal ile ilçe şehremaneti başkanları, çalım amirleri ve davetliler katıldı.

Share: