2 çocuklu taksici Rağbet, Trabzon yollarında

TRABZON’da, küçük yaştan beri otomobillere ilgisi olan, 2 yavru annesi Dilek Belletici (36), bu merakını mesleğe dönüştürüp, göçüm şoförü oldu. 3 aydır göçüm durağında çalışan Koç, “İlk zamanlarda koca göçüm şoförleri beni kabullenmekte zorlandı amma elan sonra onlar da bana alıştı” dedi.

Boztepe Mahallesi’nde 16 yıldır lokanta işletmeciliği özne Arzu Antrenör, 4 sene geçmiş kursu tamamlayıp, uzluk aldı. Hasis yaştan itibaren otomobillere ilgi duyan Koç, bu merakını mesleğe dönüştürerek, taksi şoförü olmaya karar verdi. Kısa sürede sürüş tekniklerini kavrayan Antrenör, 3 ay ilk taksi durağında taşıtçı oldu. Özellikle Körfez ülkelerinden mevrut karı turistleri taşıyan Koç, say azmiyle bile ilgi çekiyor.

‘ERKEK TAKSİCİLER BENİ KABULLENMEKTE ZORLANDI’Otomobil kullanmayı çok sevdiğini tamlayan Iştiyak Belletici, “Evlendikten sonraları eşim bana vasıta sürmeyi öğretti. 4 yıl evvel de ehliyetimi aldım. Araba sürmeyi çokça seviyorum. Bilahare göçüm sahibi tıpkı tanıdığımız beni aradı ve haddinden fazla çok kadın göçüm şoförü talebi olduğundan bahsetti. Çok kadın müşterisi olduğunu söyledi. Taksisinde çoban olmayı öneri etti. Ego de akseptans ettim. 3 kamer önceki taksi şoförlüğüne başladım. İlk zamanlarda ayvaz göçüm şoförleri beni kabullenmekte zorlandı ama henüz sonraları onlar bile bana alıştı” diye niteleyerek konuştu.Genelde müspet tepkiler aldığından bahseden Belletici, “Özellikle kadınlar, arabaya bindiklerinde kendilerini elan güvende hissediyor. Amma koca müşterilerimiz arabaya bindiğinde, benimle karşılaşınca şaşırıp, ‘Kadın güdücü, bir eş eksikti’ kabilinden biberli tepkiler verebiliyor. Kimi ayvaz müşterilerimiz ise çok sunturlu karşılayıp, ‘Yenge çarpık çurpuk gelsin, sana helal olsun’ diyor” dedi. ‘KADINLARA CESURLUK VERDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM’Eşiyle çalım duyduğunu belirten Muhammet Antrenör ise “Kadınlar, gelişigüzel sektörde başarılı olabiliyor. Eşim dil kullanmayı haddinden fazla istiyordu. Namına vesile sürmeyi öğrettim elan sonraları kendini geliştirdi ve şimdi göçüm şoförlüğü yapıyor. Ehliyeti olup birlikte trafiğe çıkmakta zorlanan kadınlar var. Onlara da cesaret verdiğini düşünüyorum” diyerek konuştu.

Taksiye alıcı olarak binen Bezenmiş Yılmayan birlikte “Şaşırdım amma çok bahtiyar oldum. Çokça hoşuma gitti. Kadınlar alelhusus geceleri dışarıya çıktığımız zaman huzursuz olabiliyoruz ama avrat ayrımsız şoförle dışarıya çıkmak, bize elan bile güvende hissettiriyor. Çevirici kullanması bile gayet iyiydi. imdi evleviyet olarak eş taşıtçı kâm edeceğim” dedi.Share: