‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de tevessül düz ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi uray binası önünde planlı törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Ağababa Türbesi’nden bidayet düzlük Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şarki Mağrip Hukuk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye antre yaptı. İpek Yolu’nun son durağı olan 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya vasıl ralli ekibi, Bursa startı için tarihi belediye binası uğrunda buluştu. Yarışmacılar; daha sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’birlikte akıbet bulacak.

Ekin ve devir vurgusu

Maşrık Garp Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin ile birlikte rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal, Türk firez ve tarihini binlerce yıldır besleyen rotaların bir tane tek gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre kat intaç edeceğini dile getiren Başkan Aktaş, ralli ekibinin Bursa’bile Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindan Bap Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine aksan beğenmek olduğunu tabir eden Komutan Patal, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına yüce katkı sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 müsabık bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’birlikte onlarca ruh ve aktiflik yapılıyor. Tabiatıyla cümle rağbet ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Tığ Macaristan’de Türk-Hun Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada çok domuzuna sahne edildi ve tanıtıldı” dedi.

Ekin köprüsü

Bursa’nın lansman faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu için Brüksel’de olacaklarını dile getiren Başkan Lüle Taşı, “Türk tarihi açısından kuvvetli ve alt yapısı olan Bursa’yı eksiksiz acun ile sarılmak lazım. Rallide kayran kayran katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden belde Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Irak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle yolmak, kültürler arası istem köprüleri inşa etmek üzere tevessül alan rallinin Türk dünyası adına hayırlara açkı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Şehremini Alinur Denizköpüğü’ın Doğu Garp Dostluk ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin’e çiçek sunma etmesinin arkası sıra, tevessül bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk posta düzenlenen ve yaklaşık 9100 kilometre etaba ehil Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Uluslararası Türk Hars Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Doğu Gün Batısı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Bahtiyar Akü kabilinden çalım ile firmalar da bindi veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, natürel ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’nın tanıtımına da şanlı katkı sunuyor. – BURSAShare: