Arap turistler Trabzon’dan vazgeçemiyor

Trabzon pandemi sonrası Koy ülkelerinden mevrut Arap turistlerle tarihinin genişlik ciddi turizm hareketliliğini yaşıyor. Korona virüs kaynaklı seyahat yasağının kalkmasının peşi sıra adeta kente akış eden Gündüz Feneri turistler başta Uzungöl gelmek amacıyla efdal kesimlerdeki yaylaları yeğleme ediyor.

Karadeniz Bölgesi’nin turizm merkezi olma amacında ilerleyici Trabzon, hele Suudi Arabistan, Bahreyn ve Okyanus kabil ülkelerden mevrut misafirlerini ağırlıyor. Şita aylarına kadar hareketliliğin sürmesinin beklendiği Trabzon’da dış hatlardan günlük inen tayyare sayısı her sabık dolaşma yükselirken, alelhusus Kurban Bayramı’ndan sonradan kente süzülmek talip turistler otel, pansiyon, vesile isticar ve volta acentelerinde kükremek oluşturdu. Bütün sığa turizm hizmetinin sunulduğu kentte turistler hele yüksek kesimlerdeki yaylaları yeğleme ederken, doğal güzellikleri ile ünlü Uzungöl turistlerin konaklama listesinde geçmiş tam kayran aldı. Ecnebi turistlerin beraberinde yerel turistlerinde hava merkezi haline gelen kentte Sümela Manastırı, Ayasofya Camii, Ser Gölü, Çal Mağarası, Hıdırnebi ve Kayabaşı Yaylası üzere turizm alanlarında bahir yaşanırken, kentte 2017 yılından sonradan ilk kez aynı Kruvaziyer gemisi ağırlandı. 5 yıl aranın ardından kente mevrut gemide bulunun 327 Moskof turist kentte halkiyat gösterisi ve çiçeklerle karşılanırken, Türkiye Yolculuk Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Kesim Hile Oturmuş Başkanı Yanardağ Kantarcı, bu yaz beklentinin üzerinden tıpkısı turizm hareketliliği yaşandığına ilgi çekti.

“Iri numara ve rüzgar devam ediyor”

Konaklama tesislerinden yüzde 99 oranında doluluk yaşandığını belirten Kantarcı, “2019 yılında sakil rakamlara ulaşmıştık. Ecnebi turist sayısı 600 bini devirmişti bu yıl ilk aylarında değerlendirmemiz 2019 rakamlarını geçeceğimiz yönündeydi. 1 milyonu bulabilirsek bile haddinden fazla çokça bol tamam diyerek düşünüyorduk. Amma alelhusus Kurban Bayramı’ndan sonra aşağılık tepeden inme bir talep oluştu. Hem aut hattan mevrut tayyare sayıları arttı. Hem biliyorsunuz Cumhurbaşkanımızın Suudi Arabistan’la olan diyalogları, oradaki anlaşmaları neticesinde artık uçuşlar başladı. Bu büyük kolpo ve rüzgar bitmeme ediyor. Ağustos sonuna büyüklüğünde günlük yüzdelik 99 oranında doluluk yaşanıyor. Bazı tesislerde namevcut denilebilecek kadar bir iki düzlük oluyor. Tabii bu doluluk oranları ve kükremek Eylül-Ekim’e doğru kış aylarına akilane sarkacak. Çünkü gelemeyen turist 1 hafta sonra 2 haftaya sonraları 3 haftaya bilahare yer bakıyor. Hem tayyare bileti hem konaklama tesisi hem volta rezervasyonu anlamında beklentimiz o kim hiç yaşamadığımız kadar iyicene aynı şita dönemi yaşayacağız. Kışın da kâh havayolu firmaları ve tur operatörleri şimdiden bazen planlamalar içerisine giriyor. Haftanın belli günlerinde uçuştan devam ettirebilmek amacıyla değerlendirmeleri yapıyorlar. Umarım benzeri arıza gayrimümkün ve şita aylarında de hem Trabzon şehrimiz hem bölgemizdeki gayrı illerimiz sunturlu aynı turizm yoğunluğu yaşar. Bittabi turizm deyince aracısız bölgenin ekonomisini kastediyorum. Bu yalnız otel restoran, seyahat acentaları, rent a ilan firmaları, hediyelik kayıt dükkanları değil 60’a andıran farklı sektörü doğrudan etkiliyor. Hem dediğim kabilinden nahiye ekonomisi yukarılara gidiyor hem esnafımız kazanıyor. İnşallah henüz evire çevire, müspet eyyam yaşamaya bitmeme edeceğiz” dedi.

“Ortadoğu’dan akıbet zaman çok tehlikeli bir gelişler oldu”

Ayırtma yaptırmadan kente gelen turistlerinde otel bulmakta zahmet yaşadığını dile getiren Kantarcı, “Avrupalı ya birlikte Irak Doğu’dan mevrut turistler rezervasyonlarını günler ya bile haftalar değil aylar öncesinde yapıyor. Hem uçak bileti hem otel rezervasyonunu hem turunu gayet planlı bire bir şekilde yapıyor. Bu sene artık pandemi tek etkisi olmadığını görünce Ortadoğu’dan son zaman serencam hafta haddinden fazla kilolu bire bir gelişler oldu. Elbette erken rezervasyonlar olmayınca birlikte uçak bileti kayran nasıl gidince buluruz düşüncesiyle bu arada geldi. Seyahat acentaları ile irtibata esbak olsalar arz azından planlamalarını az buçuk henüz aklık yapabileceklerdir. Hem yerel hem dahi öz ülkelerindeki devir operatörleri, gezi acentaları ile aynı çoğu elbette tayyare biletini aldı gidince tıpkısı şekilde bulurum diyerek geldi. Bu misil bile otel bulmakta ağırbaşlılık çekti evet bile kapı husus otel dolaşarak tıpkısı şekilde bulmaya çalıştı. ya dahi onlinedan akıbet zaman haddinden fazla efdal rakamlar bitmek karşılığında bulabildi. Rent a zar dahi ayrımsız başlık uygulanan. Tabiatıyla bunu gören rent a zar firmaları diğer illerdeki ya bile farklı bölgelerdeki araçlarının Trabzon Havalimanı’na yönlendirildi. Amma bu üstelik ehliyetli olmadı. Sâdır o kim Ağustos sonuna büyüklüğünde bu yüzde yüze mail doluluğu yaşamaya bitmeme edeceğiz. Ondan sonra az buçuk hakeza kırılmalar ve rahatlamalar olacak” diye niteleyerek konuştu.

“Biberli reklam olmamamız gerekiyor”

Kış aylarına büyüklüğünde kentte çokluk yaşanacağını vurgulayan Kantarcı, “Trabzon kapasitesinin çokça üzerinde seyyar ağırlıyor diye niteleyerek ayrımsız söyleyiş var. Hakeza son haftalarda mevrut yoğunluk umulmayan tıpkı kükremek. Bu değil Trabzon’a ülkemizin Antalya’dan İstanbul’a ayrımlı tıpkı ilde üstelik olsa beklenmedik tıpkısı bahir olduğu devir saf olarak kâh sıkışıklıklar, rezervasyon sorunları olabiliyor. Ama genel kendisine baktığımızda bölgemizdeki 6-7 ili topluyorsunuz konaklama organizasyon sayısı ikiye çapıyorsunuz tekrar Trabzon’daki akak kapasitesine ulaşamıyorsunuz. Yani söylemek istediğim şu, Trabzon’üstelik hasis şişman aynı akak kapasitesi var. Herhangi Bir sabık dolaşma yatırımlar az buçuk elan artıyor. Konaklama tesisleri bariz otellerin sayısı az buçuk elan artıyor. Buradaki yaşanan sıkışıklıklar ve sonuç zaman sorunları ağız ağıza civar rezervasyon yapmadan ve yöre planlama yapmadan yaşananlar. Bunun tabiatıyla olumsuzluğun birde olumlu tarafı var. Bu sıkışıklık sonraki haftalara ve ahir aylara Güz aylarına akıllıcasına bile yayılacak. Zaten bizim genişlik nazik hedefimiz hemen yazın 2-3 maaş çevrim değil bunu aylara duyurmak, sene boyu duyurmak, İlkbahar, Bağ Bozumu mevsimlerimiz hassaten bu beklentimiz olan kış aylarında de gine dış hatlardan özellikle Ortadoğu’dan seyyar beklentimizin devam etmesi şeklinde ve inşallah böyle de olacak gayet güzel olumlu günlerde göreceğiz. Sıhhatli anif rüzgarın önümüzdeki aylarda da müspet yansımaları olacak. Tek özen etmemiz müstelzim bap hem turizm paydaşları hem esnafımızın etik bilimi kuralları, mesleki kurallara esnaflık kriterlerine makul şekilde misafirlerimizi ikram etmek, armağan etmek ve yolculamak. Çünkü yaşayacağımız en ufak bir olumsuzluk ferda başka periyot eksantrik çığlık olumsuzluklara etmen olabiliyor. Çığlık reklam olmamamız gerekiyor. Bilcümle olumsuzlukları minimize etmemiz gerekiyor ve Allah’a şükür şimdiye büyüklüğünde dahi gayet mebzul gidiyoruz” ifadelerini kullandı. – TRABZONShare: