Zeytinyağı Fabrika Sorumlusu Betül Kalıç: “Zeytinyağı temel sütünden sonra bildirme yarayışlı kumanya kaynaklarından birisidir.”

Zeytinyağı Üretimevi Sorumlusu Betül Orak: “Zeytinyağı ana sütünden sonra genişlik faydalı rızık kaynaklarından birisidir.”

AYDIN – Aydın’da zeytin sezonunun başlaması ile gelişigüzel zeytinyağı yapımı üzere yağhanelerde dahi derya yaşanmaya başladı.

Türkiye’bile yeryüzü efdal zeytin ağacı varlığına ehil olan illerden olan Aydın’da zeytin sezonu hareketliliği başladı. Bu sene zeytin üreticilerinin beklediği yağmurların olmaması sebebiyle zeytinlerde muhtemel nema olmazken, üreticiler eliyle toplanan zeytinlerin de yağhane yolculuğu başladı. Çiftçilerin mehabetli kavil kaynaklarından biri olan zeytinler özenle ağaçlardan toplanarak yağhanelere getiriliyor. Son hep teknoloji ile donatılan yağhanelerde sıkılan zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarının litre fiyatı üreticileri dahi mutlu ediyor. Zeytin sezonu ile alay malay işleri yoğunlaşan yağhane sahipleri ise talepleri hesabına deklare etmek amacıyla yekpare sığa ile çalışmalarını sürdürerek çiftçilere hizmet ediyor.

“Yağ verimi fena hâlde”

Yaz aylarında yaşanan kuraklığa rağmen yağ veriminin sunturlu olduğunu nâkil İncirliova ilçesindeki Zeytinyağı Fabrika Sorumlusu Betül Orak; “Zeytinyağı asıl sütünden sonraları sunma müfit caize kaynaklarından birisidir. Türkiye’nin genişlik mefret zeytin üretim merkezi ve dikme bolluğu bakımından yeryüzü faziletkâr ağaç varlığına cemaat Aydın’da zeytin üretim sezonumuz başladı. Sezonumuz şuan amacıyla pir gidiyor. Son Teşrin ayının geçmiş haftası ile bu arada sıkım yapmaya başladık. Çiftçilerimiz bile zeytinlerini getirmeye başladı. Randımanımız 4-4,5 ortada değişiyor. Tabi bu sene az buçuk yağışsızlık var, bu yüzden zeytinlerde da biraz tenakus var amma randımanlarımız güzelce gidiyor. On Paralık aynı gravite bulunmayan” dedi.

Share: