Yüzücü Bengisu Cebbar yine güneş yazdı

İNGİLTERE ve Fransa’yı ayıran Manş Denizi’ni arz acul güzeşte Türk kadını olan İzmirli engin yüzücüsü Bengisu Avcı, ABD’dahi Catalina Kanalı’nı üstelik geçerek ilki başardı. Los Angeles açıklarındaki Santa Catalina Adası’ndan Ün Pedro Long Beach Sahili’ne kadar 34 kilometrelik mesafeyi 11 saat 59 dakikada yüzen Bengisu, açık deniz yüzüşünde arz güçlü biçim geçişlerinden biri olan Catalina Kanalı’nı sabık önceki Türk kadını oldu. 36 kilometrelik Manş Denizi’ni 3 Ağustos 2018’de henüz 22 yaşındayken 11 saat 29 zaman ile geçerek elan ilk 1979’dahi ayrımsız etabı 15 saat 47 dakikada yüzen ilk Türk kadını olan Nesrin Selen Arslan’ın derecesini geride bırakıp kanalı arz hızlı geçen Türk kadını olan 26 yaşındaki sportmen, 3 yıldır tedbir yaptığı Catalina geçişini bile başarıyla gerçekleştirdi.

Bengisu Orion’ya 7.5 saati şeb kaka sularda olan yazı geçişinde BottomScratcher ünlü teknede annesi Sevinç Orion, babası Hüseyin Cebbar ve bindi ekibi de eşlik etti. Bengisu’yu yavaş geçiş süresince kanoyla üstelik izleme eden grup, sporcuya azık ve hazır para takviyesi yaptı. Kendisine Oceans 7 adına adlandırılan okyanuslardaki sunu zorlu 7 çizgi geçişini mütemmim geçmiş Türk kadını olma hedefi koyan Bengisu, bu geçişlerden koronavirüs pandemisi zımnında 3 yıldır ertelediği ikincisini gururla tamamladı. Iye Üniversitesi mezunu olan Bengisu Orion, bu yıl temmuz ayında 21 yaşında Manş Denizi’ni yüzerek sabık genişlik zihayat Türk kadını olan Aysu Türkoğlu’na üstelik antrenörlük yapmıştı.

KIZ ÇOCUKLARI İÇİN KULAÇ ATTI

Bengisu Cebbar, Catalina Kanalı geçişinde kulaçlarını kız çocuklarının eğitimi üzere attı. Yüzüşü Koruncuk Vakfı’yla birlikte gerçekleştiren Bengisu, eğitime erişimi sıfır kız çocuklarına destek amacıyla bağış topladı.

– İzmir

Share: