Yılda 100 milyar lira israfa faktör olan serpme ağ kahvaltı dönemi sona eriyor

Eksiksiz Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Umumi Başkanı Ramazan Bingöl, serpme kahvaltı dolayısıyla talih genelinde almanak 100 milyar teklik savurganlık yaşandığını ve ürünlerin yarısının çöpe gittiğini belirtti. Bingöl bu durumun önüne saklamak üzere serpme ağ kahvaltı yerine selektif kahvaltı uygulamasına geçme kararı aldıklarını açıkladı.

Türkiye’dahi 300 bin lokanta ve lokanta bulunduğunu kaydeden Bingöl, bunların 100 binin yıldızlı büfe kahvaltı verdiğini hesap ettiklerini söyleyerek, “İsrafın 100 bilyon lira kısmının tepeden inme kahvaltıdan kaynaklandığı biliniyor. Bu her açıdan çokça sıkıntılı ayrımsız buut. Daha Çok tepeden inme kahvaltı hesabına selektif kahvaltıya geçme kararı aldık” dedi.

MÜŞTERİ VAKIT KAYBETMEDEN SEÇTİĞİ ÜRÜNÜN PARASINI ÖDEYECEK

Bingöl, berceste kahvaltı uygulamasında müşteriye sadece seçeceği ürünün getirileceği ve onun ücretinin ödeneceğini vurguladı. Bingöl, “Neyi aşındırmak istiyorsanız onu istiyor, onu yiyorsunuz ve onun parasını ödüyorsunuz. Sofradaki hiçbir madde çöpe gitmiyor. Tüketiciye tahammülfersa algı sağlıyor. Önceden bala amacıyla da can başı ecir alınırken, şimdi ihtimal dahi vakit kaybetmeden kumpir kızartması rakamı ödeniyor. Tüketiciye birlikte yüzdelik 50 artırım sağlıyor” şeklinde konuştu.

18 MİLYON TITREM GIDA İSRAF OLUYOR

Türkiye’bile aşama tüketiminden hazırlık zincirlerine büyüklüğünde toplam 18 milyon titrem gıdanın tutumsuzluk olduğunu nâkil Bingöl, bunun maddi kaybının on milyarlarca lirayı bulduğunu bildirdi. TÜRES Genel Başkanı Bingöl, serpme kahvaltıda ürünlerin yüzdelik 50’sinin müsriflik olduğunu, selektif uygulamaya geçtikten sonra bu rakamın az daha sıfıra indiğinin altını çizerek ülke genelindeki tamam restoran ve lokantalara seslendi. Bingöl sözlerini şu şekilde sürdürdü:

İŞLETMELER GÜZEL KAHVALTIYA GEÇMEYE BAŞLADI

“Bu milli benzeri iş. Dünyada dokunaklı tıpkı açlık ve besin sorunu yaşanıyor. Hakeza ayrımsız şeyde sadece restoran kişi dünyalık kazansın diye insanların yemediği şeyden para kazanmak ve tutumsuzluk etmek akıllıcasına değil. Bu vicdani bire bir iş. Bunu önceki basın yoluyla insanlara anlatıyoruz. Sektörümüzde bir nice yaşama latif kahvaltıya dönmeye başladı. Bütün meslektaşlarımızın desteğini bekliyoruz. Bunun kimseye zararı bulunmayan. Şu anda beni arayan meslektaşlarım, ‘Buna cesaret ettiniz ve bize civar açtınız. Biz üstelik geçmeye başladık gerçekten azrail memnuniyetimiz arttı ve yüzde 50’lik israf azaldı’ diyorlar. Burada kaybeden kimesne yok. Alıcı da memnun tığ bile. Çıktı daha çok kamera geliyor. Binlerce azrail serpme kahvaltı dolayısıyla restorana gelmiyormuş. İş artışı oluyor. Burada işletme kazanıyor, alıcı kazanıyor ve henüz birlikte önemlisi memleketimiz kazanıyor.”

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) eliyle yapılan tıpkı araştırmada sonuç dönemde yaygınlaşan tepeden inme kahvaltıların yıllık 100 milyar liralık israfa bozukluk olduğu belirtilirken, tepeden inme kahvaltılarda zeytin, peynir, domates, tereyağı, reçel, haya ve ekmek kadar gıdaların birçoğunun tüketilmediği üzere çöpe gittiği açıklanmıştı.

Share: