Yalova balı coğrafi işaretle tescillenecek

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, ilde üretilen kestane ıhlamur balının coğrafi meni çalışmalarında sonuç aşamaya gelindiğini söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, ‘Arı olmazsa hayat olmaz’ sloganı ile kentte bal üretiminin gerçekleştirildiğini tabir etti. Bu yıl bal üretiminde koskocaman bir miktarda artış yaşandığını söyleyen Parıldar, kentte arıcılığın kocaman ayrımsız noktada olduğunu belirtti. Yaklaşık 30 bin kovanın bulunduğu Yalova’de birliğe kayıtlı 300

arıcı ile bal üretiminin yapıldığına dikkati çeken Parıldar, “2021 yılında da 315 tonluk tıpkı bal üretimimiz gerçekleşti. 2022 yılında hamdolsun iyice benzeri zaman geçti. Arıcılar namına, bal üretimi yerine haddinden fazla verimli ve domuzuna tıpkısı mevsim geçti. Şu anda tahmini kendisine tabir edebilirim ki, 400 tonların üzerinde bire bir bal üretimi gerçekleştirdik” diye konuştu.

Parıldar, bu yıl sezonun güzel ve ayrıntılı sürmesi zımnında esbak yıllarda Yalova’nın peşi sıra Trakya’ya giden arıcıların Yalova’de kaldığını tabir etti.

Yalova balı üzere coğrafi meni çalışması

Yalova’dahi kivi, aronyadan bilahare bal amacıyla da coğrafi bel çalışması gerçekleştirdiklerini anlatan Parıldar, kentte üretilen balın değişik olduğu iddiasıyla başvurularını yaptıklarını belirtti. Başvurunun yakın zamanda sonuçlanacağını belirten Parıldar, “Biz bal üretirken de bizim balımız farklı diyoruz. Biz Yalova’yız, değişik üretiriz, nitelikli, cesim, özel üretiriz. Bu anlamda de Yalova balının, Yalova kestane ıhlamur balının coğrafi bel çalışmalarında sona geldik. İnşallah yakın zamanda çalışmalarımız değerlendirilecek. Makul görüldüğü takdirde Yalova kestane ıhlamur balını birlikte raflarda coğrafi işaretli yerine Yalova adıyla üreticiden tüketiciye sunulur vaziyete vermek hedefimiz. Onda üstelik sona geldik. İnşallah mümasil zamanda bunun coğrafi işaretli diyerek haberini gelişigüzel yaparız” dedi.

Balda yüzde 83-84’lere vasıl kestane oranı

Tescil çalışmalarında galiba çözümleme sonuçlarının ortaya koyulduğunu anlatan Parıldar, şöyle konuştu:

“Yapmış olduğumuz analizler neticesinde bile Yalova’mızda üretilen balımızdaki kestane oranı yüzde 80’lerin üstünde çıkıyor. Yüzde 83-84’lere vasıl analiz sonuçlarımız var. Bu de bizim sebep Yalova balını, Yalova kestane balını tescil ika isteğimizi mütemmim unsurlarından birisi. Kestane oranımız yüksek, ıhlamur oranı makat tüketimi için çokça henüz kıvamlı hale getiriyor. Ayrıksı kestane balı üretilen yerlerden da bu manada farklı olduğumuzu iddia ediyoruz. İddia etmekle yetinmiyoruz, analizlerle da bunu ortaya koyuyoruz.”

“Yalova balı insanı boğmaz”

Yalova Arıcılar Birliği Başkanı Mustafa Alaybeyoğlu ise, birliklerinde balın 850 gramının 300 liradan satışa sunulduğunu söyledi. Bu yılki rekoltenin arıcıları sevindirdiğini rapor fail Alaybeyoğlu, “Son 7-8 yılın arz efdal rekoltesini yakaladık. Ballarımız çokça güzelce, çokça bozulmamış. Birliğimizde satılan ürünlerimiz tahlilden geçmiştir. Bütünü etiket altındadır. Halkımıza elan pir, birinci sınıf ürünler yetiştirmek üzere uğraşıyoruz. Coğrafi işareti aldığımız zaman dünyada tescillenmiş olacağız. Bizim üzere çokça kızıl benzeri husus olacak. Yalova’mızın balı yemesi, tüketmesi çok zer, haddinden fazla güzeldir. İnsanı boğmaz, sıkmaz. Söz Gelimi Karadeniz’bile üretilen bal üstelik haddinden fazla değerlidir amma bizim balımız üzere kahvaltıda rahat tüketemezsiniz. Onun üzere biz biraz daha rahatız bu konuda. Halkımız haddinden fazla tez alışıyor. Çok birlikte iyicene koca yapabiliyoruz” ifadesini kullandı. – YALOVA

Share: