6. Türkiye Resülmal Piyasaları Kongresi

Borsa İstanbul Umumi Müdürü Korkmaz Ergun, hareket etme modelini değiştirdiklerini, artık elden halka en başvurusundan sonradan müracaat değerlendiren tıpkısı borsa olmadıklarını belirterek, “Başvurudan evvel de değişmeyen ve tedbir aşamasında şirketlerimize destek veren benzeri borsayız.” dedi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından bu sene “Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Yatırım” temasıyla hibrit kendisine düzenlenen 6. Türkiye Resülmal Piyasaları Kongresi başladı.

Kongrenin açılışında mütekellim Borsa İstanbul Umumi Müdürü Ergun, Borsa İstanbul yerine şirketlerin ve yatırımcıların anamal piyasalarının sunduğu imkanlardan elan çok faydalanması için çalıştıklarını söyledi.

“Borsa İstanbul’umuzun temel misyonlarından biri ülkemizin sürdürülebilir büyümesi için, şirketlerimizin finansmanını sağlayıcı ekosistemin muhteşem aynı parçası olmasıdır” diyen Ergun, bu çerçevede ülkenin 1.000 nazik sanayi şirketinden borsada muamelat görmeyenleri mülakat ettiklerini bildirdi.

Ülkenin 15 majör endüstri şehrinden 152 şirketle görüşmeler gerçekleştirdiklerini nâkil Ergun, şöyle bitmeme etti:

“Aynı zamanda gittiğimiz illerin endüstri odalarında da toplantılar yapıyoruz. Zira borsa yerine iş etme modelimizi değiştirdik. Daha Çok vakit kaybetmeden halka yer başvurusundan sonra referans değerlendiren tıpkısı borsa değiliz. Başvurudan ilk bile değişmeyen ve tedarik aşamasında şirketlerimize destek veren ayrımsız borsayız. Akıbet 2 yılda borsamızda 85 şirketimiz iş görmeye başladı. Bu şirketlerin ahali arzından 36 bilyon TL soy sağlandı. Sonuç 2 senede borsamızda muamele görmeye başlayan borçlanma uzlaştırıcı sayısı 3 bin oldu. Bu ihraçlardan dahi 581 milyar TL hamur sağlandı. 2 yıl ilk günlük ortalama işlem hacmimiz 26 bilyon TL iken, 2022 yılı günce sayı farkı muamelat hacmimiz 63 bilyon TL oldu. 2 yıl önceki borsamızda işlem gören müşareket sayısı 394 iken, bugün 478’e ulaştı. 2 yıl geçmiş yatırımcı sayımız 1,3 milyon iken, bugün 3,3 milyona yükseldi. İşte bu şekilde benzeri yandan piyasalar ve borsamız büyürken, farklı taraftan sunduğumuz mali hizmetlerin ve ürünlerin çeşitliliğini artırmaya devam ediyoruz.”

Ergun, bu kapsamda andıran zamanda emtia pazarını kurduklarını, Darphane Zer Sertifikası’nın borsada iş görmeye başladığını, BIST Antrepo’yu oluşturduklarını, sonunda gümrük sahası dışında uluslararası benzeri hıfız merkezine sahip olduklarını, mavera yandan, sürdürebilirlik alanında hesapladıkları endekslere bire bir üçüncüsünü eklediklerini, BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’nin borsanın büyük ve likit şirketlerinden oluştuğunu, 13 Ocak’ta bu endeksin üstüne benzeri vadeli muamele sözleşmesi açacaklarını bildirdi.

“İstanbul’un arsıulusal mal merkezi olması konumuna alçak katmayı sürdüreceğiz”

Borsada işlem gören şirketlere eğitim bilimi verdiklerini, antrparantez borsada iş gören şirketlere rehberlik etmesi için Sürdürülebilirlik, Entegre Raporlama Istihzar ve İklim Raporlama Istihzar Rehberi hazırladıklarını ifade fail Ergun, şu değerlendirmede bulundu:

“Hesapladığımız sürdürülebilirlik endekslerimizin konusunda müesses 21 adet kaynak bulunmaktadır. Katılma finans alanında ise 12 Son Teşrin 2021’den itibaren 5 indeks hesaplamaya başladı. Bu endekslerimizin üzerine kurulmuş 34 skor kaynak bulunmaktadır. Ayrıksı taraftan, 25 Kasım 2022’birlikte 6. endeksimizi de hesaplamaya başladık. BIST Ortaklık Kâr Endeksi. Bu şekilde hem paydaşlık finansı kriterlerine uygun şekilde envestisman beğenmek talip, tıpkısı zamanda uyumlu getiri dağıtan şirketlere envestisman açmak isteyen yatırımcılara yeni ayrımsız bakım elan sunmuş olduk.”

Şevket çöz borçlanma senetleri üstüne vadeli prosedür sözleşmeleri açtıklarını, vadeli prosedür ve ek gün piyasasına küşat seansı oluşturduklarını tamlayan Ergun, Borsa İstanbul adına İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin borsalarının oluşturduğu Borsalar Forumu’nun Umumi Sekreteryası’nı yürüttüklerini söyledi.

Ergun, unsur ülkelerin oluşturduğu eş fona yatırımlar üzere cemi üye ülkeleri davet ettiklerini ve 2 Ağustos’ta işlemi açtıklarını aktararak, “Özge taraftan borsa namına bu sene Abu Dabi borsasına önceki uygulayım bilimi ihracatımızı gerçekleştirdik. Ticari ilişkimizi burada dahi bırakmadık. Abu Dabi borsasında, hoppadak Borsa İstanbul’bile iş gören şirketlere yatırım fethetmek için bire bir görüntü kuruldu ve bu fon, Abu Dabi borsasında 9 Ağustos’ta muamele görmeye başladı.” diyerek konuştu.

Yakın zamanda Karbon Piyasası ve Adım Sermayesi Pazarı’nı kurmayı planladıklarını rapor fail Ergun, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Karbon piyasası, ülkemizin 2053 kemiksiz rate çıkarma hedefi ve Avrupa Birliği sınırda karbon ticareti mekanizmasının en şanlı bileşenidir. Hamle Sermayesi Pazarı ise halka genişlik potansiyeli olan ancak bölüt arza elan hazır olmayan şirketlerimizin sadece anamal artışı aracılığıyla kalifiye ve kurumsal yatırımcılara yapacakları ihraçla borsamızda prosedür görmeye başlamasıdır. Bu şekilde şirketlerimiz bire bir yandan büyümeleri için lüzumlu olan fona erbap olurken, bir yandan borsamızda işlem görerek kurumsallaşmalarını de tamamlayacaklar ve halka arza hazır kuzuluk geleceklerdir. Arz tarafında henüz fazla şirketimizin çeşitli esas temini imkanına kavuştuğu, talep tarafında ise elan serbest tıpkısı yatırımcı tabanına ulaştığı, özetle piyasalarımızın büyümesine, gine mali hizmetlerin ve ürünlerin geliştirilmesine odaklandığımız bir hedefle İstanbul’un uluslararası finans merkezi olması konumuna kilolu katmaya bitmeme edeceğiz.”

Share: