Küçük Asya Efes-Fenerbahçe Beko maçının peşi sıra

Basket 36. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda Fenerbahçe Beko’yu 71-62 yenerek kupayı kazanan Anadolu Efes’in başantrenörü Ergin Ataman, sezona kupayla başlamanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Karşılaşmadan bilahare matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Ataman, bildirme mehabetli rakipleri Fenerbahçe’yi yenerek bu kupayı kazanmanın daha bile manidar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Maçın alelhusus ilk yarısında haddinden fazla bol tıpkısı basketbol oynadık. Bugün maça 3 yeni ecnebi oyuncumuzla başladık, tercihimizi onlardan yana yaptık. Maçın önce yarısında hücumda ve savunmada birlik tıpkı oyun ortaya koyduk. İkinci yarı biraz duraksadık, hele Fenerbahçe’nin uzunlarının faul problemine girmesi, onların daha çok 5 gücük oynaması, maçın temposunu değiştirdi. Orada vebal yaptık. Fakat genelde karşılaşma filhakika bizim kontrolümüzde gitti. Sezona hazır durumdayız. Elbette kim bugün oynatamadığımız kenarda olan oyuncularımız var. Shane Larkin’in katılmasıyla bu arada Avrupa Ligi’ne yeniden tıpkı hedefle başlayacağız. Sezona Cumhurbaşkanlığı Kupası gibi bire bir manidar kupayla başlamış gelmek bizim amacıyla güzelce ayrımsız moral. Tabii kim yegâne aynı karşılaşma. Fenerbahçe bakir bir topluluk, bakir benzeri öğretmen. Onlar birlikte çok ferah uğraş ettiler amma maçın genelinde oyuna hakim olan ve maçı doğruluk fail tarafın bizim olduğumuzu düşünüyorum.”

“Hep takımların yegâne hedefi bizi koymak”

Reşit Ataman THY Avrupa Ligi’nde serencam iki sezonun şampiyonu olduklarını hatırlatarak, hep takımların kendilerini teslim etmek üzere mehabetli kadrolar kurduğunu dile getirdi.

Kariyerinde bu kupayı 8. sefer kazandığı hatırlatılması konusunda Ataman, sözlerine şöyle devam etti:

“8 reşit, ben da sayamıyorum amma koşa hanelere 2 kaldı. İnşallah kariyerimde bu kupada koşa haneli rakama vasıl önce ve bir tane çalıştırıcı unvanına cemaat olurum. Kupayı gerçekte kazanan oyuncularım. İyi bire bir takımımız var. Yönetimimiz büyük bire bir fedakarlıkla bu takımı bu şekilde tutmaya devam ediyor. Avrupa’nın bildirme ongun takımlarından biriyiz. Tığ sadece Efes taraftarının değil, Türkiye’nin takımıyız. Akıbet iki sezonun Avrupa Ligi şampiyonuyuz. Avrupa Ligi da haftaya başlayacak ve hele İstanbul’daki maçlarımızı ilişkin şalter oynayacağımızı düşünüyorum. Üzerimizde balaban tıpkı gravite var. Tarihte ilk kez tıpkı takımın üst üste Avrupa Ligi’nde 3. öğün böke olması üzere çalışacağız. Avrupa’bile bu zaman aktarma rekoru kırıldı, şişman transferler yapıldı. Hep takımların biricik hedefi bizi koymak. Bizim takımımızın üstelik dayanabilen geçilmeye niyeti yok.”

Sakatlığı kâin Shane Larkin’le bile ilişkin bilgi veren Ataman, “Larkin, Avrupa Basket Şampiyonası’nda hastalıklı sakat oynadı. ABD’dahi faaliyetler oldu. 8 hafta sonraları topla çalışmalara başlamasını bekliyoruz. Zannediyorum Avrupa Ligi’nin önceki bölümünde 10-12 maç kaçıracak. O de çok etken ayrımsız aktör, yeniden formuna vurdumduymaz kavuşacaktır.” diye niteleyerek sözlerine tamamladı.Share: