“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez düzenlenen ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Uray Binası uğrunda etkinlik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Maşrık Gün Batısı Dostluk ve Sulh Rallisi Derneğinin hareket birliğiyle düzenlenen rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Magnezit, şöyle konuştu:

“Etraflı ve yorucu aynı hazırlık sürecinin ardından hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü mugaddi rotalar tek biricik geziliyor. Bursa’da de o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi henüz bilahare sırasıyla Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’üstelik sonuç bulacak.”

Patal, bu organizasyonda yarışmaktan artış güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerine vurgu yapmanın amaçlandığını rapor etti.

Rallinin organizatörü Şarki Gün Batısı Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Bulunmaz Serin dahi bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’dahi rota çalışması yaptıklarını ve bu yıl hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Kez çok mufassal ve araçların 20 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Yolda meydana gelen olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Biz Doğu ile Gün Batısı yani iki medeniyetin ortada ayrımsız güreşçi köprüsü inşa etmek istiyoruz. Bu dahi bu tür çalışmalarla peki.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola sâdır katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten sonraları Ankara’ya akıntı edecek.Share: