Tedavi altına alınan depremzedelerin akılları bütün geride kalanlarda

Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen depreme Hatay ve Kahramanmaraş’ta yakalandıktan sonra tedavilerine Konya Şehir Hastanesi’nde başlanan depremzedeler, bölgeden mevrut kurtarma haberleriyle maneviyat buluyor.

Hatay’ın Antakya ilçesinden mevrut yaralılardan 38 yaşındaki Gürkan Akavioğlu, tedavi gördüğü hastanede AA muhabirine, yer sarsıntısı gecesi eşi ve 2 çocuğuyla 73 yaşındaki annesinin evinde kaldıklarını söyledi.

Ani bir sarsıntıyla uyandıklarını aktaran Akavioğlu, “Annemleri lağvetmek üzere yanlarına gittim. Sarsıntı, çok keder ve uzundu. Annemi ve çocukları çıkardım. Eşimin ayağına madik düşmüş ve sıkışmış. Çıkarmayı başarabilmişim, çünkü o zaman farkında değildim. Daha bilahare üzerime ayrımsız zar yıkıldı. Ego duvarla o orostopolluk arasına sıkışıp kaldım. O olayın şokuyla kaç saniye evet da kaç an bilmiyorum. Haddinden Fazla etraflı geldi. Eşimin yardımlarıyla çıkmaya çalıştım, çıkamadım. Benzeri sonraki sarsıntıyla o cidar az buçuk yerinden oynayınca kaçabildim.” diyerek konuştu.

Akavioğlu, kaburgasında iki kırık olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Eşimin alnında dokunaklı var, onun dışında bire bir şeyimiz namevcut. İki ahit içtima alanında arabanın içinde kaldık. Orada herkesin acısını gördükten sonradan benimki elem değildi. Emin olun buraya gelene kadar üstelik elem hissetmedim. Çünkü beklerken hemen müzaheret çığlıkları duyuyorsunuz. Başka tek husus bulunmayan. Benzeri ağabeyim hala bozgun altında, marifet alamıyoruz. Yaşlı bir annem var, 2 bayağı çocuğum var. Isınma problemi oluyor. Onları daim arabada yatıramam, esenlik sorunum birlikte var. Aynı yerden sonradan bir husus yapamıyorum. Erzak almaya gideceğim, gücüm elvermiyordu. Eşim yapamaz, annem zaten yapamaz. Aynı yerden sonra Hatay’dan çıkmamız gerekiyordu, yoksa aklım bibi ağabeyimde. Ağabeyim, eşi ve iki yeğenim bozgun altında.”

Depreme hastanede yakalandı

Kahramanmaraş’tan mevrut 50 yaşındaki Cengiz Getcoşgun ise 11 dönüş önceki bypass ameliyatı olduğunu, bu nedenle hareket gecesi hastanede kaldığını dile getirdi.

Yanında refakatçi küsurat 22 yaşındaki oğluyla deprem üzerine uyandıklarını vurgulayan Getcoşgun, apar topar hastaneden çıktıklarını kaydetti.

Tedavisi devam ettiği için Konya’ya gelmeye değişmeyen verdiklerini anlatan Getcoşgun, şöyle konuştu:

“Süfli facia koptu. Öyle ayrımsız hareket, anca bir savsaklama, bilmiyorum, ego görmedim. Evler bütün gitti, duvarlar çöktü. Bugünümüze haddinden fazla şükür. Sarsıntı bölgesinden haberleri izleme ediyorum. Ne hissedeyim. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın, dünyanın tek ülkesine yaşatmasın. Evleri görmeniz lazım, yerle benzeri. Yeğenimin biri çökme altında, kurtarılamadı.”

Share: