Sarsıntı gönüllülerini İskenderun’a götürecek katar Söğütlüçeşme’den yola daha çok

Iblağ ve Altyapı Bakanlığına ilişkin TCDD Nakliyat Genel Müdürlüğü ve Kıran ve Müstacel Format Yönetimi Başkanlığı (AFAD) organizasyonu ile zelzele gönüllülerini İskenderun’a götürecek olan tren Söğütlüçeşme’den saat 01.00’de yola çıktı.

AA muhabirine açıklamalarda kâin TCDD 1. Toprak Gidiş Geliş Müdür Muavini Cengiz Nama, depremin olduğu günden itibaren TCDD kendisine hem yük hem gelgeç trenleriyle ilgilendiren lüzumlu çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Zelzele alanına gidecek olan gereç trenlerinin esbak ve bugün yola çıktığını aktaran Nama, “Bugün saat 01.00, sabahleyin 08.00 ve meridyen düzlemi 14.00’te 3 acul katar Konya’ya gidecek. İskenderun ve Hatay’dahi görev algı olan AFAD gönüllüleri Konya’birlikte farklı geçici trenlerine aktarılarak İskenderun’a ulaşacaklar. Benzeri zamanda alın taraftan depremzedeler erte sabah 08.00, nısfınnehar 14.00 ve akşam 20.00’de Konya’dan çabuk trenlerle İstanbul’a hareket edecekler. Bakanlığımıza mevrut talepler doğrultusunda ilave trenlerimiz amade adına bekleyecekler.” diyerek konuştu.

Biruni Üniversitesi Afiyet Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü öğrencisi Nilifer Han de 4 açar bildiğini belirterek “Orada görev fail uluslararası ekiplere dayanaklık etmek amacıyla gidiyorum. İlk posta böyle tıpkı tecrübem olacak. İnşallah tıpkısı elan olmaz. Zeytinburnu Belediyesinin çağrısı ile bölgeye gidiyoruz.” şeklinde konuştu.

Sağlık görevlisi Emir Yasin Tüzünoğlu da ilk yardım konusunda tecrübeli olduğunu vurgulayarak “Sunma gelişmemiş zamanda insanların sağlığına kavuşmasını diliyoruz.” dedi.

Biruni Üniversitesi ilköğretim aritmetik öğretmenliği 3. dershane öğrencisi Erva Kıran ise depremin önce anından itibaren içtimai medyadan afetzedelerle iletişim kurmaya çalıştıklarını kaydederek “Şu zaman fahri namına gerekseme olduğu söylendi. Okulda bodur bir eğitim bilimi almıştık. Ona istinaden yola çıkıyoruz. İnşallah oradaki afetzedelere apotr olabiliriz. Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Depremzedelerin ulaşımına trenlerle bindi olunuyor

İskenderun-Sazak-Adana- Osmaniye beyninde bölgesel trenlerle 1300’ü fazla depremzede yolculuk etti. Ayrıca Malatya- Ankara beyninde Sivas aktarmalı mecmu 9 trenle 1510 depremzede Kırıkkale ve Ankara’ya taşındı. Bunun dışında Adana, Mersin Ağacı, Osmaniye, İskenderun, Diyarbakır, Elazığ, Malatya’bile TCDD tarafından bekleme salonları, konukevi, içtimai tesisler ve vagonlar ısıtılarak depremden etkilenen vatandaşların kullanımına açıldı. Bu sayede önceki ahit 4 bin 800, ikinci zaman 5 bin 940 kişinin geceyi yunak ve sakıncasız ayrımsız ortamda geçirebileceği yetenek sağlandı.

Share: