TCMB nema kararını perşembe haset açıklayacak

Türkiye Cumhuriyet Altını Model Bankası (TCMB) Mal Politikası Yerleşmiş, Eşkal Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında 18 Ağustos Perşembe haset toplanacak.

Bire Bir bölüm saat 14.00’te yılın yedinci repo kararı açıklanacak. Banka ayrımsız geçmiş toplantıda politika faizini değiştirmeyerek yüzdelik 14’te çakılı tutmuştu.

Dünyalık Politikası Kurulu’nun 21 Temmuz’daki serencam toplantıya ilişkin özetinde şunlar kaydedildi;

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin posta açtığı erke maliyeti artışları, soylu erki temellerden ırak fiyatlama oluşumlarının etkileri, global enerji, besin ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu hayatiyetli aksi bildirme şokları faal olmaya bitmeme etmektedir. Asamble, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla geçerli adımlar ile gelişigüzel, global sulh ortamının yeniden organizasyon edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, siyaset faizinin sabit tutulmasına değişmeyen vermiştir. Bedel istikrarının sürdürülebilir ayrımsız şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tamlık siyaset araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik fail serbest kapsamlı benzeri siyaset çerçevesi gözden nakil süreci devam etmektedir. Kıymetlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite siyasa adımları dünyalık politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, denk istikrarı asıl amacı doğrultusunda enflasyonda sürekli düşüşe meni fail hayat dolu göstergeler oluşana ve ılımlı vadeli yüzdelik 5 hedefine ulaşıncaya büyüklüğünde elindeki tekmil araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar umumi düzeyinde sağlanacak abra, mevki risk primlerindeki düşüş, zıt dünyalık ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalımlı kendisine gerilemesi eliyle makroekonomik istikrarı ve mali istikrarı müspet etkileyecektir. Böylelikle, envestisman, üretim ve istihdam artışının mıhlı ve sürdürülebilir ayrımsız şekilde devamı amacıyla makul dayanak oluşacaktır

Çin Hat Bankası’ndan sürpriz repo indirimi

 

Forma Bankası, faizi yine çakılı mi tutak?

 

Share: