Samsun gündem haberleri… Samsun’da 11 bin 400 özürlü ücretsiz tatil imkanından yararlandı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Gökçe Işıklar Eğitim Bilimi, Istirahat ve Iyileştirme Merkezi’nde 11 bin 400 engelli duygusal ve aileleri 4 zaman süresince ücretsiz dinlence ika imkanı buldu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan bağlanmış açıklamada, Büyükşehir Belediyesinin 17 ilçedeki engelli erler ve aileleri amacıyla 4 ay sürecek tatil kampları tevhit ettiği belirtildi.

“Bu Kampta Maltalık Var” Projesi kapsamında Mavi Işıklar Eğitim Tatil ve Iyileştirme Merkezi’nde, 1 Haziran ve 30 Eylül tarihleri arasında dörder günlük yaz kamplarından toplamda 11 bin 400 engelli ve ailesinin yararlandığı vurgulandı. Açıklamada, şu ifadelere düzlük verildi:

“17 hane ve 34 yatak kapasitesi, restoran, yüzme havuzu, duş, giyinme kabinleri, bala oyun, spor ve rekreasyon kabilinden alanların bulunduğu tesiste sakat ve aileleri dinlence fırsatı sunuluyor. Özel araçlarla evlerinden alınarak aileleriyle birlikte kampa getirilen engelliler, havuza girerek yüzmenin tadını çıkarıyor. Kumsalda istirahat fırsatı bulan engelliler, planlı aktivitelerde unutamayacakları anlar yaşıyor. Eğlencenin yanı sına erler, bilinçlendirme seminerlerine katılarak, çekicilik uzmanlarından psikososyal bindi alıyor. Dinlenme Kampı böylece ise yeniden araçlarla evlerine bırakılıyor.”

Açıklamada görüşlerine meydan sunulan Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çipo, tatil yapmayan engelli yurttaş bırakmayacaklarını bildirdi.

Engellilerin tesiste rahat etmeleri için temas kalem konforu oluşturduklarını vurgulayan Çipo, şöyle devam etti:

“Engelli vatandaşlarımıza balaban ehemmiyet veriyoruz. Onların hayatını kolaylaştıracak herhangi bir makule hizmeti vermeye çaba ediyoruz. İlçelerimizde bugüne büyüklüğünde tatil etme fırsatı bulamayan engellilerimiz ve aileleri vardı. Başlattığımız ‘Bu Kampta Avlu Var’ projesiyle ücretsiz tatil yapmalarını sağlıyoruz. Kamplarımız sebebiyle içtimai hayatta daha canlı olmalarını dilek ediyoruz.”

Çipo, tesisin engelliler amacıyla oluşturulan Türkiye’nin biricik merkezi olduğuna meni ederek, “Engellilerimizin fiziki durumlarının rehabilitasyonu amacıyla suyla buluşmaları çok büyük. Tığ de bu kamp ile onları yarı olimpik yüzme havuzumuzda suyla buluşturuyoruz. Kumsalımızdan üstelik yararlanma eden mânialı vatandaşlarımız için gündüzleri kent gezileri düzenliyoruz. Bu gezilerde şehrimizin doğal, kültürel ve turistik güzelliklerini görüyorlar. Canlılık etkinliklerimizle da dörtköşe antlaşma geçiriyorlar. Onları ikram etmek bizleri çok mutlu ediyor.” ifadelerini kullandı.

Share: