SPK Başkanı Istem, 6. Türkiye Resülmal Piyasaları Kongresi’nde konuştu Açıklaması

Anamal Piyasası Yerleşmiş (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Umu, “Önümüzdeki dönemde, sermaye piyasalarımızdaki risklerin elan yakından takibi amacıyla bire bir risk merkezi oluşturulması, karbon piyasasının geliştirilmesi, sürdürülebilirlik, finansal teknolojiler ve finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılması konularındaki çalışmaları halkoyu ile paylaşacağız.” dedi.

Türkiye Resülmal Piyasaları Birliği (TSPB) vasıtasıyla bu sene “Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Envestisman” temasıyla hibrit olarak planlı 6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi başladı.

Kongrenin açılışında konuşan SPK Başkanı Umu, sermaye piyasasının son dönemde heybetli bir ivme kazanarak yıllardır aksetmek istedikleri seviyelere yaklaştığını belirtti.

Gönül, ayrıntılı yıllardır 1 milyon civarında seyreden yatırımcı sayısının serencam zamanlarda 3,5 milyona yaklaştırdıklarını tabir ederek, bölüt arzlardaki artışın günlük averaj işlem hacimlerinin 100 milyar TL’nin üstüne çıkmasına etmen olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, bu ilgiyi sürdürülebilir ayla vermek, resülmal piyasasını bu seviyede tutabilmek ve daha gelecek taşıyabilmek üzere tekmil sektörün eskisinden daha fazla ceht göstermesi gerektiğini vurgulayan Heves, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz sene olduğu kadar bu yıl bile şirketlerimizin halka arzlara ilgisi bitmeme etmektedir. 2022 yılında kasım ayının sonuna büyüklüğünde 33 şirketin bölüt arzını gerçekleştirerek 14 milyar TL’nin üzerinde aynı gerçek sağladık. Yıl sonuna kadar halka arzlar devam edecek. Önümüzdeki dönemde de bu ilginin bitmeme etmesini bekliyoruz. Son dönemde envestisman harcamaları küsurat şirketlerin ayrıntılı vadeli finansmana çıktı ihtiyacı olduğunu gözlemliyoruz. Mufassal vadeli finansmanın genişlik iyi akçalanmış edilme yollarından birisinin birlikte şirketler için halka yer yöntemi olduğunu yeniden vurgulamak istiyorum. Bu yıl borsada işlem gören şirketler tarafından sili kaynakla finansman terazi yöntemi olan bedelci anamal artırımları eliyle dahi şirketlere 35 bilyon TL gerçeklik sağladık. Bu sayede ilk kez halka yeryüzü olan şirketlerin yanı sıra halihazırda payları borsada işlem görmekte olan şirketlerin de resülmal piyasaları yoluyla temel sağlamasının önünü açtık.”

“Mütenavip yatırım fonlarının güdük sürede 52 bilyon TL büyüklüğe ulaşması resülmal piyasası adına sevindirici”

Rağbet, sermaye piyasasının başka yetişkin enstrümanlarının, özel sektör borçlanma fonları olduğuna bel ederek, “Arı kök aracılığıyla finansman resülmal piyasasına has bire bir imkan iken, borçlanma araçları ve kira sertifikaları şirketler üzere vezneci kredilerinden elan haleldar tıpkısı hamur sağlamaktadır. Şirketlerimiz tarafından 2022 yılının kasım kocaoğlan sonuna kadar kısaca 402 bilyon TL’lik istikraz aracı ve icar sertifikası ihracı gerçekleşmiştir.” dedi.

Anamal piyasasının derinliğinin artması amacıyla envestisman fonlarının büyümesine da oldukça önem verdiklerini anlatım eden Istek, “2022 yılı bu açıdan mefret bir yıl olmuştur. Teşrinisani kocaoğlan bakımından söylenegelmiş bedel envestisman fonları ve tekaütlük envestisman fonlarındaki artırım düzeyi 960 bilyon TL’yi bulmuştur. Antrparantez portföy idare şirketleri aracılığıyla yönetilen fonların bütün büyüklüğü dahi 1,2 trilyon TL’yi aştı.” diye konuştu.

Istem, bu fonların yanında serencam yıllarda dünyada öne çıkan ve mütenavip envestisman fonları namına adlandırılan hamle sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul envestisman fonlarının da analog şekilde şanlı gelişmeler kaydettiğine dikkati çekerek, “Girişim sermayesi envestisman fonlarının sayısı 134’e, görüntü hep değeri ise 30 milyar TL’yi aştı. Emlak yatırım fonlarının ise sayısı 119’a ulaşırken, hep büyüklüğü ise 22 bilyon TL’yi aşmış durumda.” dedi.

SPK Başkanı Istem, 2014 yılından itibaren büyüklük mevzuatına kazandırılan almaşık yatırım fonlarının yapılan yasal tebeddülat sonrası bodur sürede 52 milyar TL büyüklüğe ulaşmasının sermaye piyasası hesabına müjdeli tıpkısı evolüsyon olduğunu belirtti.

“Finansal okuryazarlık, önümüzdeki dönemde dahi Kurulumuzun yer çok önem verdiği konulardan biri olacak”

Ikbal, seçtikleri temayla sürdürülebilirlik konusunda farkındalık mucit ve bu konuda yardım sağlayıcı TSPB’ye teşekkürlerini ileterek, sürdürülebilirliğin, SPK adına üzerinde önemle durdukları ve gelecekte elan da ehemmiyet kazanacağını belirleme ettikleri konulardan olduğunu söyledi.

İklim finansmanının, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin bildirme yetişkin unsurlarından biri olduğuna değinen Istem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İklim değişikliğini düşürmek ve bu değişime uyum hatırlamak üzere yapılacakların finansmanında anamal piyasalarından yararlanmanın çok majör olduğu kanaatindeyiz. Biz bu konuda SPK olarak 2022’de Yeşil Borçlanma Ara Bulucu, Sürdürülebilir Istikraz Uzlaştırıcı, Yeşil ve Sürdürülebilir Kira Sertifikaları amacıyla benzeri beyyine yayımladık. IOSCO’nun ilkelerini baz düz Emare ile bu araçların ihraçlarının uluslararası mali piyasalardaki sunma bol uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Alelhusus sonuç 3 yılda yenilenebilir erke alanında cıvıltı gösteren şirketlerimizin halka arzlara gösterdiği talebi bile az çok heybetli aynı gelişme namına görüyoruz. Ülkemizde 2016 yılında başlayan sürdürülebilir eurobond ihraçları hem essah bölüm hem de mal sektörü tarafında anbean koca olarak kullanılmaktadır. Kurumsal yatırımcıların portföy yönetim tecrübesinden sezmek isteyenler amacıyla bile sürdürülebilirlik temalı yatırım fonları yatırımcıya sunulmaktadır. Ekim 2022 itibarıyla sürdürülebilirlik temasına yatırım yapan veya bozulmamış erke kabil yenilenebilir enerji alanlarına odaklanan 30 civarında yatırım ve emeklilik yatırım fonumuz bulunmaktadır.”

SPK Başkanı Gönül, resülmal piyasalarına olan ilginin dimdik ve kararlı olmasının, finansal okuryazarlığı faziletkâr, bilinçli yatırımcı sayısını artırmaktan geçtiğini belirterek, finansal okuryazarlığın, ati dönemde bile SPK’nın sunu haddinden fazla ehemmiyet verdiği konulardan biri olacağını vurguladı.

Bu kapsamda geleneksel ayla mevrut ve bugüne büyüklüğünde 14 bin üniversite öğrencisinin şehadetname almaya türe kazandığı SPK seminerleri, darülfünun ve yer ziyaretlerinin birlikte artarak bitmeme ettiğini anlatan Dilek, “Artırım sahiplerinin piyasalar üzerine elan analitik bir bakış açısına cemaat olması ve raporlara henüz yalın kat ulaşabilmesi üzere zaruri tedbirleri almaya bitmeme ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Rağbet, bu noktada, uzlaştırıcı kurumların ilkin kurumsal finansman tutmak üzere araştırma ve analiz bölümlerini geliştirmelerinin sektörün geleceği açısından detaylı vadeli aynı yatırım yerine baktıkları konulardan olduğunu rapor ederek, ati dönemde yatırımcıların kalifiye raporlara daha çarpık çurpuk ulaşacağı platformu dahi hayata geçireceklerini bildirdi.

“Blockchain teknolojileri, saklı yazı paralar ve fintek üzere kavramların gelişimlerini yakından strateji ediyoruz”

SPK Başkanı Gönül, piyasanın ihtiyaçlarını yakından hissetmek, gelişmeleri akıllıca görmek, otokritik yarmak ve istişarenin sektörü gelecek taşıyacağını belirterek, “Bu nedenle, resülmal piyasasının bütün oyuncularını tıpkı araya getiren bu kongreyi, sektörün kendini gözden geçirip ihtiyaçlarını eş hatır ile tespit edebilmesi amacıyla çok kebir ayrımsız okazyon olarak görüyoruz.” dedi.

Küresel anamal piyasalarının acul aynı şekilde değiş geçirdiği bu süreçte, SPK namına yıpranmamış ihtiyaçları yakından izleme ettiklerini ve zaruri altyapıyı inşa etmek üzere vacip gayreti sarfiyat ettiklerini anlatan Rağbet, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kapsamda, global mali mimarideki dönüşümün anahtar kelimeleri olan blockchain teknolojileri, saklı yazı nukut ve fintek gibi kavramların gelişimlerini yakından takip etmekte olduğumuzu izah etmek isterim. Mali abra, yatırımcı güveni, anamal birikimi ve sermayenin etkili bire bir şekilde şirketlere dağıtımında anamal piyasasının eleştiri ayrımsız rolü hepinizin malumudur. SPK yerine cemi ölçekteki şirketlerin resülmal piyasası tarafından finansmana erişimini kolaylaştırmayı ve bu sayede yenilikçi, sayısal ve yeşil dönüşümün öncülüğünü özne şirketlerin, sermaye piyasası vasıtasıyla finansmana ulaşmasını amaçlıyoruz. Kurulumuz, yatırımcıların canlı korunması ve şirketlerin sermayeye olağan ulaşımı arasındaki hassas dengeyi gözeterek düzenleme, denetim, gözaltı ve piyasayı geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.”

Iştiyak, gelecek dönemde, anamal piyasalarındaki risklerin elan yakından takibi üzere ayrımsız risk merkezi oluşturulması, karbon piyasasının geliştirilmesi, sürdürülebilirlik, finansal teknolojiler ve finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılması konularındaki çalışmaları da halkoyu ile paylaşacaklarını bildirdi.

SPK Başkanı Arzu, 6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin elan zinde bir anamal piyasası için hayır olmasını rica etti.

Share: