Hazine ve Maliye Bakanı Nebati açıkladı: “Totaliter bire bir finansal eğitim bilimi portalı geliyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: “Totaliter aynı finansal eğitim portalı geliyor”

“Bireysel yatırımcıların mıhlı yatırım kararı alması için finansal terbiye portalını hayata geçireceğiz”

“Acun nema artışlarıyla resesyona sürüklendi”

“2022 Teşrinisani ayı itibariyle 33 şirket toplam 14,2 bilyon teklik halka arzı gerçekleştirdi”

İSTANBUL Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bireysel yatırımcıları yüklenmek üzere finansal okuryazarlık kazandırmanın farkında olduklarını belirterek önümüzdeki dönemde bütüncül tıpkısı mali yetişek portalının hayata geçirileceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, 6’ncı Türkiye Resülmal Piyasaları Kongresi’ne katıldı. Vekil Nebati, konuşmasında repo, enflasyon ve bireysel yatırımcılarının korunması konularında eke açıklamalarda bulundu. Vekil Bitkisel, önümüzdeki dönemde bütüncül tıpkısı finansal yetişek portalının hayata geçirileceğini açıkladı. Türkiye Ekonomi Modeli adımlarıyla ilişik değeri erdemli ve ihracata bahis ürünlerin yurtiçinde üretiminin heveslendirme edilmesi, defans sanayisinin güçlendirilmesi, enerjide üretim kapasitesini artıracak projeler ve yeşil kalkınma hamlesi üzere adımların Türkiye’ nin potansiyelini temas güzeşte ahit açığa çıkarmasını sağladığını belirten Bakan Bitkisel, “Sürdürülebilir tıpkısı büyüme için finansman ihtiyacının para piyasaları ile sermaye piyasaları ortada tartılı şekilde dağılması önem sunma ediyor. Mütekâmil ülkelerde resülmal piyasalarının payı alelumum yüzdelik 50’nin üzerindeyken ülkemizde bankacılık ağırlıklı tıpkısı çatı dolay plana çıkıyor. Finansman yükünü balaban ölçüde bankaların taşıdığı ülkemizde fonlama kaynaklarını çeşitlendirerek resülmal piyasalarının finans sektörümüzdeki payının artırılması sistemik riskin minimize edilmesi bakımında önceliklerimiz arasında vadi alıyor” dedi.

Acun ekonomisinin salgından damarı bozuk etkilendiğinin altını çizen Icra Vekili Bitkisel, bu dönemde Türkiye ekonomisinin yüzdelik 11,4 ile sonuç 50 yılın yeryüzü acul büyümesini gerçekleştirdiğini hatırlattı. 2022 yılının ilk 9 ayında yüzde 6,2’lik ayrımsız nema kaydettiğini başardığını anlatan Icra Vekili Nebati, “Sonunda Covid-19 salgınını sonrası diri tahaccüm gösteren ülkelerden biri olmaya devam ediyoruz” dedi.

“Acun nema artışlarıyla resesyona sürüklendi”

Bakan Bitkisel, azık ve erke fiyatlarının beklentilerinin ötesinde yükselmesiyle tam dünyada maliyet kaynaklı pahalılık oluştuğuna ilgi çekerek, “Bu sağlam süreçte bilcümle dünyada şişkinlik oranları rekor seviyeye ulaşırken bir çokça büyüklük yöntem faizlerini açık artırma için gitti. Ardı ardına gerçekleştirilen getiri artışları bugün dünyayı aceleci tıpkı resesyona sürüklüyor. Biz envestisman ve üretimden ivaz vermeden istihdam ve ihracatta emniyetli adımlarla ilerlemeye bitmeme ediyoruz. Geçerli selektif güven politikası ve makroihtiyati tedbirlerle kredileri potansiyel oluşturacak alanlara yönlendirmeye devam ediyoruz. Attığımız adımların etkilerini Ilk Teşrin ayında 253 milyar doları aşan dış satım ve Ilkgüz itibariyle yüzdelik 10,1 seviyesine gerileyen avarelik rakamlarında çıplak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Şirketlerin resülmal piyasalarını biricik tıpkısı finansal menent odaklı görmemeleri gerektiğinin altını Çizen Vekil Nebati, “Şirketlerimizin er girişim yapı dönemlerinden büyüme ve olgunluk dönemlerine kadar sermaye piyasalarından bildirme bereketli şekilde faydalanmalarını iştiyak ediyoruz. Bunu sağlayacak işaret yelpazesini oluşturuyoruz. Önümüzdeki dönemde sermaye piyasasında oluşturulan ekosistemi geliştirerek kitap çeşitliliğini artırmaya bitmeme edeceğiz” diye niteleyerek konuştu. “Türkiye’deki yeşil dönüşümün amme ve özel sektörün seçkin aşamada kuma akılla yürütülmesi gereken bire bir proses namına görüyoruz” diyen Nazır Nebati, “Geçtiğimiz Küçük Ay ayında Sermaye Piyasası Müesses eliyle Yeşil Borçlanma Araçları ve Yeşil Kira Sertifikası rehberi yayınlandı. Sonunda ülkemizdeki yeşil ihraçların boyut ve niceliklerini artırılmasının önü açıldı. Bu kapsamdaki ihraçlar 4 milyar liraya ulaştı” şeklinde konuştu.

“Borsada prosedür gören ortaklık sayısı 482’ye ulaştı”

Vekil Bitkisel, anamal piyasalarının büyümesini halka arzlarla sürdürdüğünü anlatım ederek, 2022 Teşrinisani kocaoğlan itibariyle 33 şirket bütün 14,2 milyar lira halka arzı gerçekleştirdiğini, borsada muamele gören şeriklik sayısının 482’ye ulaştığı bilgisini verdi.

Borsa İstanbul’a seçkin çeşit katkıyı vereceklerinin altını çizen Icra Vekili Nebati, “Etraf derinliğinin göstergesi olan prosedür hacmi açısından Borsa İstanbul’un global ölçekte dikkat calip ve benzerlerinden artı yerine ayrıştığını biliyoruz. Borsa İstanbul muamelat hacminin GSYH’ye oranında dünyanın ön sıralarında vadi almaktadır. Bu selen bize borsamızın oldukça likit olduğunu gösteriyor. Borsada işlem gören şirketlerin etraf değeri GSYH’ye oranı ayrıntılı yıllardır yüzde 20-30 arasında dalgalanıyor. Bu oran gelişmekte olan ülkelerde kestirmece yüzdelik 60 civarında. Hem önceki bölüt arzlar hem birlikte bedelci anamal artırımları ve tali bölüt arzlar marifetiyle bu oranın artırılması amacıyla borsada işlem gören şirketlerin kapsam ve niceliklerinin artırılması önem kazanıyor. Borsa İstanbul bizim değerimizi, her nev katkıyı vereceğiz” dedi. Vatandaşların anamal piyasalarına ilişik farkındalıklarının arttığını gözlemlediklerini belirten Icra Vekili Nebati, “Uzun yıllar boyunca behre piyasasındaki yatırımcı sayısı 1 milyon civarındayken, bu nicelik akıbet dönemde 3,2 milyona ulaşmıştır ve daha bile artacaktır” dedi.

“Totaliter bir finansal eğitim bilimi portalını hayata geçireceğiz”

Ferdî yatırımcıların sağlıklı envestisman kararları alabilmeleri konusunda mali okuryazarlığının öneminin farkında olduklarını kaydeden Nazır Bitkisel, “Bu Haysiyetle finansal okuryazarlığın er yaşta kazandırılması, bakir yatırımcılar henüz sakil bilgilendirme yapılması, çevrimiçi ücretsiz eğitimlerin sağlanması ve heveskâr desteklerin elan uygun maliyetle sağlanması önceliklerimiz arasında meydan alıyor. Bu kapsamda bilcümle paydaşlarımızın katılımıyla önümüzdeki dönemde bütüncül bire bir finansal terbiye portalını hayata geçireceğiz. Böylece değme yaştan yatırımcılarımız güvenilir bilgiye kolayca erişerek mali okuryazarlık etkinlik ve yetkinliklerini açık artırma imkanına kavuşmuş olacaklardır” şeklinde konuştu. Resülmal piyasalarının geliştirilmesinde benzeri gayrı kritik hususun artırım seviyesinin henüz efdal seviyelere çıkarılması namına meni fail Vekil Bitkisel, “OVP’da daraç içi artırım oranının hem amme hem da hususi geçim yoluyla artırılarak 2025 yılında yüzdelik 32,6’ya yükseltilmesini hedefliyoruz. Bu hedeflere ulaşabilmek üzere BES’e özel ehemmiyet veriyoruz. Bu kapsamda 2013 yılında bu yana bitmeme fail yüzdelik 25 mehabet katkısını bu yılın başında yüzdelik 30’a çektik. Antrparantez mümasil dönemde bu sistemin yararlanıcıları beyninde 18 yaş şeş gençlerin birlikte önünü açtık” dedi. Söylenegelmiş bedel yatırım fonlarının büyüklüğünün 565 milyar liraya ulaştığını açıklayan Vekil Nebati, “Söylenegelmiş değer envestisman fonları ve tekaütlük yatırım fonlarındaki tasarrufların toplamda neredeyse 1 trilyon liralık sınırına ulaşması ülkemizde yerel kurumsal yatırımcı tabanının oluşmaya başladığını gösteriyor” diyen konuştu.

6’ncı Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi kapsamında ‘Sürdürülebilir Finansın Geleceği’, ‘Dijital Finansın Geleceği’, ‘Iktisat ve Resülmal Piyasalarının Geleceği’ görünmek üzere üç ana antet altında senkronik 15 açık oturum ve 15 terbiye yapılacak.

Share: