Somalı madenciler, taharri istirdat çalışmalarına gelmek amacıyla THY uçağıyla Osmaniye’ye akıntı etti

Soma’dan 90 madencinin bulunduğu yardım ekibi, Türk Çekicilik Yollarına (THY) ilgili uçakla İzmir’den Osmaniye’ye debi etti.

Akşam saatlerinde otobüsle Soma’dan Adnan Menderes Havalimanı’na gelen madenciler, taharri istirdat ve yardım malzemelerinin uçağa transferine yardım etti.

Madencilerden Orhan Kahraman, fenomen yerine kavrama ettiklerinde depremzedeler için ellerinden mevrut gayreti göstereceklerini belirterek kazma, kürek, balyoz, elbise, çizme, battaniye, su kadar hem arama kurtarma hem birlikte müzaheret malzemesi götürdüklerini ve Soma’dan henüz 2 otobüs madencinin geleceğini söyledi.

Madencilerden Hüseyin Yiğit, acının birlik Türkiye’nin acısı olduğunu ifade ederek “Tığ dahi madenciler olarak oradaki kardeşlerimize tıpkı nebze faydamız tamam diye o bölgeye derk edeceğiz. Kontrol istirdat ekibi yerine gidiyoruz. Türkiye zahir yıllar ilk tamamen Soma bölgesi üzere yardıma koştuysa tığ dahi aynı şekilde Soma bölgesindeki madenciler namına yer sarsıntısı bölgesine yardım amacıyla gidiyoruz. Kaza olan beyaz zehir, bizim komşu işletmemizdi. Tığ dahi o acıyı pekçe yaşadık. Madenciler adına biz üstelik o tecrübeyi edindik. Şu anda o bölgedeki vatandaşlarımız üzere tığ da müzaheret amacıyla burada bulunmaktayız.” diye niteleyerek konuştu.

Somalı madenciler adına analog bir acıyı evvelden yaşadıklarını anımsatan Mehmet Methiye Utangaç, “O devir kül Türkiye bize seferber oldu. Şu anda dahi görev bizim görevimiz. Biz da seferber olmayı düşünüyoruz. Ölenlere Allah rahmet eylesin, yaralılara evgin şifalar diliyorum.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bile iş makinalarını yola çıkardı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yolladığı araçlar ortada 12 tır lowbed, 2 greyder, 2 loder, 2 lastikli ekskavatör, 5 paletli kazmaç, 3 bakım uzlaştırıcı, 2 kar küreme uzlaştırıcı, 10 damperli kamyon, 2 damperli tır, 2 kasalı tır, 1 mobil baytarlık aracı, 1 işlek onarım ara bulucu, 5 cenaze ara bulucu, 1 çoklu morg, 5 su tankeri ve 1 boşaltıcı vadi alıyor.

Share: