Sezonluk ekincilik işçileri Ağrı’da günâşık mesaisinde

Kerem desteğiyle serencam yıllarda bitkisel eser çeşitliliğinin arttığı Ağrı’üstelik, Güneydoğu Rum Bölgesi’nden gelen sezonluk tarım işçileri gündöndü hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü hava günâşık, 21 bin dekarı bile çerezlik adına ekilen tarlalarda sonbahar mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda konaklayan mevsimsel tarım işçileri, sabahın er saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların de bulunduğu işçiler, çevrim boyu ellerindeki oraklarla günebakan topluyor.

Tahminî 1,5 ay burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kayaç, AA muhabirine, herhangi bir yıl yaz aylarında değişik illere her an çalıştıklarını, yılın yarısını ayrımlı illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’da gün çiçeği çapası, Malatya’üstelik kayısı hasadının peşi sıra Ağrı’ya günebakan hasadına geldiklerini tamlayan Kayaç, “Buraya geleli 15 dolaşma oldu. Tahminî 45 dolaşma burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Akşam hava soğuk oluyor. Benzeri aileden 15 kişi burada çalışıyoruz. Sivas’ta bile patates hasadını yaptıktan bilahare evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Gelin Olmak üzere mal lazım”

Üniversiteden bu yıl mezun olduğunu vurgulayan Hacer Kayaç da 20 gündür orakla ayçiçeği hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kaya birlikte sabah erken işe başlayıp akşama kadar çalıştıklarını, mayıs ayından aralık ayına büyüklüğünde değişik illere anbean para bağışlamak için faaliyet verdiklerini dile getirdi.

Kaya, “Evlenmek amacıyla dünyalık geçişsiz ve bu parayı buyurmak üzere da çalışıyoruz. Bizim üzere çalışmanın gecesi gündüzü namevcut. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas üzere birçok ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: