Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’a Gönderdiği Tohumlar Atlatmak Oldu

TACETTİN DURMUŞ

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin güzeşte yıl akıbet 60 yılın yer büyük kuraklığının yaşandığı Kars’ın Susuz ilçesine gönderdiği tohumlardan elde edilen buğday, önce un sonraları savsaklamak oldu. Susuz ilçesini mülakat eden Muratpaşa Belediye Başkanı Beklenti Tevazulu, “Gelecekte, benim hayalimde, bilcümle topraklarının tamamını eli nimetli ayrımsız şekilde eken aynı Türkiye var. Kişi buğdayı ve zat melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin her tarafını ekebilen tıpkı Türkiye, ayrıksı aynı düzey demektir. Gine enerjide dahi öz enerjisini üreten aynı Türkiye hayalim var. Bu da mümkündür” dedi.

Muratpaşa Belediye Reisi Beklenti Tevazulu, esbak Antalya Kars-Ardahan- Iğdır Hars ve Tesanüt Derneği Başkanı Ferhat Cemtosun ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kars’ın Susuz ilçesine gelerek, güzeşte yıl ilçeye gönderdiği tohumlardan yapılan örgensel ekmeği tattı. Uysal, henüz bilahare da kendisi ve İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer marifetiyle ilçeye gönderilen tohumların öğütüldüğü değirmeni ziyaret etti. Susuz’dahi davul zurna eşliğinde kaza halkı aracılığıyla karşılanan Başbuğ Uysal ve Cemtosun, Şehremini Oğuz Yantemur’u muvaffakiyetli çalışmalarından çevre kutladı.

“TOHUMLA İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VARDI”

Yerel şair Mustafa Ahmetoğlu, verdiği destekten kontekst Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a yazdığı koşma okuduktan bilahare, nisan ayında toprakla buluşturulan tohumlardan üretilen buğdayla yapılan ekmeği ağırlama etti. Komutan Tevazulu, kendisine ikram edilen ekmeği tadarak örgensel tohumun önemine dikkat çekti. CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, İzmir Şehremini Tunç Soyer’in ‘Başka Tıpkı Ekincilik Mümkün’ projesi ile alay malay, Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’dahi toprakla buluşturduğu tohumların ekmeğe dönüştüğünü söyledi. Toraman, Oğuz Yantemur’un hususi çabaları sonucunda temel adı ‘Cilavuz’ olan ilçede başlattığı mücadelenin son verdiğini bile belirterek, Muratpaşa Belediye Başkanı Beklenti Tevazulu’a teşekkür etti.

Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur bile ilçesini mülakat fail Muratpaşa Şehremini Beklenti Uysal, Antalya Kars-Ardahan-Iğdır Firez ve El Birliği Derneği Ferhat Cemtosun ve umumi heyet üyelerine teşekkür ederek şunları söyledi:

“Başkanımızı burada kullanmak bizi onurlandırdı. Tığ, o süreçte iki sene yağışsız sezon geçirdik. Tohumla ilgili sıkıntımız vardı. Bir Nice CHP’li belediyelerimizi müzakere ettik. Bunlardan birisi bile Muratpaşa Belediyemiz idi. Antalya’ya gittik ve bizi çok sunturlu bire bir şekilde ağırladılar ve ilçemize tohum yardımında bulundular. Antrparantez İzmir Şehremini’mız Bronz Soyer’in bile haddinden fazla balaban emekleri oldu. Çok artağan benzeri sene geçirdik. Susuz, tohumun yer aşkın olduğu ilçe oldu. Bu tohumların bire bir kısmını seneye gine çiftçimize becermek amacıyla hoşgörüsüz aldık. Önümüzdeki sene bu işi elan iyicene tıpkısı şekilde devam ettireceğiz. Elbette ki özge belediyelerimizden birlikte bindi isteyeceğiz. Kışın çocuklarımız yatağa açgözlü girmeyecek. Hayvanlarımızın bile ihtiyacını karşıladık. karınca kararınca vatandaşımıza ulama sunduk. İlçemiz hayvancılıkla uğraşıyor ve gelir kaynağımız birlikte çiftçilik üzerinedir. Bunu elan birlikte geliştirmemiz gerekiyor. Belediyecilik hizmetlerimiz arasında bu desteklerde olmalıdır. Başkan’ımıza ve Muratpaşa ilçemize, verdiği desteklerden dolayı ilçem namına çokça teşekkürname ediyorum.”

“HAYALİMDE BILCÜMLE TOPRAKLARINI EKEN BİR TÜRKİYE VAR”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal dahi şunları söyledi:

“Gelecekte, benim hayalimde, hep topraklarının tamamını mübarek bir şekilde eken benzeri Türkiye var. Özlük buğdayı ve kendi melez tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin her tarafını ekebilen ayrımsız Türkiye, apayrı tıpkısı seviye demektir. Yeniden enerjide birlikte kişi enerjisini üreten ayrımsız Türkiye hayalim var. Bu bile mümkündür. Bunun üstelik tekniği, altyapısı, madeni ülkemizde mevcuttur. Hayalimiz budur. Hayalimiz çocuklarımıza, torunlarımıza dair, memleketimizin geleceğine yöneliktir. Hayalimiz olmasa bu işlerle uğraşmayız. Sizlere ufak bir katkıda bulunabildiysek hangi bahtiyar bize. Elimizden geleni seçme ahit yaparız.

“KARS’TA BUĞDAY YETİŞMİYORSA BU AĞIZ AĞIZA TÜRKİYE’MİZİN SORUNU TAMAM”

Eğer Kars’ta buğday yetişmiyorsa bu, ağiz ağiza Türkiye’mizin sorunu tamam. Eğer Kars’ta tohumluk buğday bulunmayan ise bu, Türkiye’mizi açgözlü bırakabilecek bire bir problemdir. Bu duyarlılıkla bütün Türkiye’miz aynı bütündür. Buradaki çiftçimiz, insanlarımız üretecek ki Ankara, İstanbul, İzmir ve İstanbul’bile bizler atlatmak yiyelim. Bu anlayıştan hareketle geçmiş senelerde yaşanan kuraklıktan ufuk karınca kararınca bu bölgemize tohumluk buğday yardımında bulunduk. Demin bunların ekmeğe dönüştüğünü soldurmak, bölgede üretim rekoltesinin yükseldiğini girmek, baştan üretimin çağ aldığını vira etmek düş ve onur vericidir. Fakat bilcümle Türkiye, en mübarek topraklarını, genişlik bereketli şekilde zat ürettiği ilaç, matbua ve öz ürettiği tohumla grup biçmediği sürece hep bu sıkıntılar peki. Hep Türkiye’nin planlanması lazım. Bilcümle Türkiye’nin çokça bereketli yönetilmesi ve üretime karışma edilmesi geçişsiz. Bu, gıda güvenliğini sağlayacak, gelecek nesillerimize güvence sağlayacak, haddinden fazla büyük. Kars’taki üreten, cebin teri döken, gelip burada değirmende saçlarını ağartan kardeşlerimizle dahi kucaklaşma imkanı bulduk.”Share: