Şenlik tadında curcuna! Niğde Elma Festivali renkli görüntülere fon oldu

Gündüz süresince bir nice uygarlığa ev sahibi yapmış olan Niğde,”2. Hasat Günleri Elma Festivali” kapsamında balaban şenliğe hayal oldu. Birçok etkinliğin gerçekleştiği festivale politika dünyasından kocaman adlar katıldı. Basın çalışanları, 130 şefin katıldığı etkinlik adlı hanende Kıraç’ın konseriyle devam etti.

TÜRKİYE’DE AĞAÇ BAKIMINDAN İLK SIRADA

Niğde Vali Mustafa Çalıştırıcı, Niğde’nin birçok üründe Türkiye’de evvel sıralarda saha aldığını söyledi. Hasat Günleri adı altında seçme sene kentin işaret ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını tamlayan Antrenör, “Geçtiğimiz sene patates festivali yapıldı ego yoktum, haddinden fazla güzel esbak. Bu sene da tekrar Türkiye’dahi ağaç bakımından geçmiş sırada düz düz tahminî 600 bin titrem üretimle ikinci sırada olan elmamızı, gerek mikro zarfında gerekse güçlükle dışında doğruluk ettiği seviyeye ulaşması için bu festivali düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HADDINDEN FAZLA ZENGİN BİR TARİHE SAHİP”

Niğde Belediye Reisi Emrah Özdemir üstelik 1980’li yıllara büyüklüğünde elma festivallerinin düzenlendiğini ancak bilahare bırakıldığını anlatım etti. çıktı bu festivali geleneksel ayla getireceklerini vurgulayan Özdemir, “Niğde için elma çokça eke. Niğdemizin birçok ürünü var. Sabık yıl patates festivali yapmıştık. Zaman birlikte gene hasat günlerinde elma festivalini gerçekleştiriyoruz. Mail bir tarihte gastronomi ile dayalı ayrı festivallerimiz dahi ati. Zira Niğde banal haddinden fazla ensesi kalın bir tarihe eş.” dedi.

KARNAVAL TADINDA GEÇTİ

Konuşmaların ardından tören düzeni üyeleri, kurdele kesilerek festivalin açılışını yaptı ve curcuna alanını gezdi. Güllabi Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı “üzüm salkımı” gösterisi ve Uyanık Genel Komutanlığı Mehterler Birliğinin söylediği marşlar, vatandaşlardan şişman beğeni topladı.

YÖRESEL LEZZETLER STANDLARDA YERİNİ ALDI

Festival kapsamında, vatandaşlara ücretsiz 20 titrem elma dağıtıldı, kurulan yaklaşık 70 stantta esnaf, sivil topluluk kuruluşları, avrat kooperatifleri, kadın girişimciler, seyyah satıcılar ve lokal sokak lezzetleri düzlük aldı.

İşte festivalden renkli görüntüler;

Share: