Milli halterci Sara Yenigün, sakatlıktan kurtulup 3 kızıl madalya kazandı

Milli halterci Tutarga Yenigün, üst üste yaşadığı mefret sakatlıklara karşın ekim ayında Arnavutluk’ta düzenlenen Çoluk Çocuk ve 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda 3 altın madalya elde etti.

Durres şehrinde planlı organizasyonda 87 kiloda podyuma sâdır Tutarık Yenigün, koparmada 95 kilogram, silkmede 123 kilo ve toplamda 218 kiloyla 3 zer madalya kazandı.

Yenigün, bu yıl yaşadığı korkulu sakatlıklara karşın azmi, kararlılığı ve çalışmasıyla şampiyonada ülkesini gururlandırdı.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi 2. dershane öğrencisi birlikte olan Yenigün, AA muhabirine, Avrupa Şampiyonası’nın kendisi üzere dönüm noktası olduğunu söyledi.

Bu sene çok aşkın teltik yaşadığını tamlayan Yenigün, “İki misil üst üste yanılgı geçirdim. Tıpkısı dizime dikiş atıldı, sonra ahali bileğimi kırdım, kaslarım, liflerim koptu. Ona rağmen ongun tıpkısı toparlanma süreci geçirdim. Şampiyonaya yetişmem doktorlarım ve benim üzere hayaldi ama çokça şükür Tanrı arkalama etti. Ayrımsız baktım oradayım, birincilik kürsüsündeyim.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz öncelikle olimpiyat kotası kabul etmek”

Yenigün, 5 Aralık’ta Kolombiya’dahi düzenlenecek Kibar Dünya Şampiyonası’na Niğde’bile hazırlandığını, o şampiyonanın olimpiyat elemesi ve kota özelliği bulunduğunu aktardı.

Hazırlıklarını sürdürdüğünü dile getiren Yenigün, şöyle konuştu:

“Hedefimiz öncelikle olimpiyat kotası kabul etmek. Zira olimpiyat almak çoğu sporcunun hayali, benim üstelik hayalim. İnşallah arz şişman hedefim o. Altın madalya çıkarırsam çokça güzelce olacak. Bunun için çalışıyoruz. Tıpkısı eş namına çok gururluyum. Sakatlıklara karşın 3 zer madalya kazanarak kadının gücünü gösterdiğimi düşünüyorum. Bu konuda üstelik banal kendimle çekicilik duyuyorum.”

Yenigün, namına bindi olan Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Fikirli, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüçhan İri ve hocalarına üstelik teşekkürname ettiğini sözlerine ekledi.

Share: