Sendikalı işçiler, Beyoğlu’nda asgari ecir beklentileri üzere gösteri yaptılar! Temenni ettikleri ücreti görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi

Minimal sevap zammı için maraton başladı. Say ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Âlim, bugün Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Burak Akkol’la bire bir araya gelip takvimi belirledi. Toplantıda alınan kararla Asgari Sevap Belirleme Komisyonu ilk iki toplantısını 7 ve 14 Aralık’ta gerçekleştirecek. Remiks için görüşmeler önceden, DİSK’e vabeste Nakliyat İş Sendikası’nın çağrısıyla bire bir araya mevrut işçiler, Beyoğlu’ndaki İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

“ASGARİ ÜCRET 14 BİN 800 LİRA OLSUN”

Eylemde işçiler, “Minimum ecir sefalet ücreti olmasın 14 bin 800 lira kesin olsun” yazılı pankart açtı. Eyleme direnişleri kazanımla sonuçlanan Uzel Araba işçileri ve direnişleri bitmeme fail Neo Trend Yapı işçileri katıldı.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİNİ BAZIÇE KENDISINE DEĞERLENDİRDİ

Taşımacılık İş Sendikası Genel Başkanı Mürtefi Sevda Küçükosmanoğlu, yaptığı matbuat açıklamasında, asgari ücretin işçinin ve ailesinin insani yaşamasını sağlayacak benzeri düzeye çekilmesi amacıyla çağrıda bulundu. Asgari ücreti, yoksulluk ücret olarak nitelendiren Küçükosmanoğlu, Minimum Ecir Belirleme Komisyonu’nun görüşmelerini ise itidalli oyun adina değerlendirdi.

“6 KAMER SONRADAN YENIDEN GÜNCELLENMELİ”

Küçükosmanoğlu, komisyon toplantıları sonucunda çıkma kararda işverenlerin çıkarlarının korunacağını, işçilerin ‘yoksulluk ecir’e hükümlü edilerek elan bile yoksullaşacağını belirtti. Küçükosmanoğlu, açıklamasının devamında, “14 bin 800 lira talebimiz 6 kamer sonradan baştan güncellenmelidir” dedi.

İŞÇİLER SAV SÖZ ATTI

Basın açıklaması sırasında işçiler, “Yoksulluk ücreti istemiyoruz”, “İnsanca sürmek istiyoruz” sloganları attı.

Share: