Samsun ve 6 ilde Gaziler Günü kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Ilkgüz Gaziler Günü nedeniyle merasim gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda planlı törende Ilbay Zülkif Dağlı, Belediye Başkanı Mustafa Demir ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra konuşan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diriksel, milletin martir ve gazilere şükran medyun olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Ahali Dansları Topluluğu eylem sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Uray Komutan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mütekellim Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının hayat dolu destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün tamlık yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara mahsus minnettarlık, gönül borcu duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, SELIM Tümen Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Sürücü, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Eylül Gaziler Haset dolasıyla merasim düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Vali Erol Karaömeroğlu, Belediye Reisi Sulh Ayhan ve gazi dernekleri eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ardından ürkmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapıldığı tören, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Dikici, Gaziler Haset tebrik kartı etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle bir otelde kahvaltıda buluştu.

Arkası Sıra Çorum Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törende Vali Mustafa Dikici, Şehremini Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şüheda Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Güdücü, törende yaptığı konuşmada, tıpkı kavga meydanındaki bildirme erdemli mertebenin şehitlik olduğunu, yiğitlik mertebesinin dahi arz faziletli ikinci karşı olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Vali Fellah ve beraberindekiler, şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Aşure Ayı Biçer marifetiyle şehitlerin ruhu üzere yakarış edildi.

Çankırı

Çankırı Abide Alanı’nda düzenlenen törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Liva Salih Büyük, Belediye Reisi İsmail Hakkı Sıhhatli ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün valör ve önemini belirten konuşmanın peşi sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ofis Başkanı Ahmet Polat,19 Eylül Gaziler Günü’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasını sağlayan ve devletin bekası için canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı benzeri bölüm olduğunu söyledi.

Konuşmanın peşi sıra Kore Gazisi Mustafa Aldanmaz ve benzeri öğrenci yoluyla koşma okundu.

Abide Alanı’ndaki törenin arkası sıra 100. Yıl Hars Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” ünlü ışık sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Vali Avni Şarap, Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Idarehane Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından izlence Ahali Eğitim Merkezi’nde devam etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün meal ve önemini belirten konuşmasının arkası sıra şiirler okundu.

Henüz bilahare Huy Firez Köyü’ndeki programda konuşan Vali Avni Çakırdoğan, Türk milletinin tarihinin cila ve şerefle mahmul olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi.

Yavuz Yakın Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde planlı merasim, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Henüz sonradan imtina etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle arkadaşça etti ve 19 Ilkgüz Gaziler Haset’nü kutladı.

Törene, Ilbay Masatlı ile Garnizon Komutanı Sancak Mehmet Fatih Harabelik, Uray Başbuğ Vekili Cemal Umut Kılıç, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Şube Başkanı Ahmet Ünverdi, çalım müdürleri ve gaziler katıldı.Share: