Bölge ve Vezirköprü’de Gaziler Haset kutlandı

Toprak ve Vezirköprü’da 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı.

Nahiye’de Şehitlik Anıtı’na çelenklerin sunulmasının arkası sıra ocumak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunarak Türk bayrağı göndere çekildi.

Törende mütekellim Muharip Gaziler Derneği Toprak Temsilciliği Başkanı Harun Saat, 19 Eylül’ün vatanı üzere canını ortaya koyarak savaşan ve bunun neticesinde gazilik onuruna erişen kahramanların haysiyet günü olduğunu söyledi.

Programın ardından Kaymakam Nayman ve beraberindekiler, şehitlikleri görüşme etti.

Burada Kur’an-ı Koçak tilavetinin ardından şehitler ve ebediyete vukuf etmiş gaziler üzere yakarış okundu, mezarlara çiçek konuldu.

Ilçebay Nayman ve beraberindekiler elan sonra Savaşçı Gaziler Kesim Temsilciliğini müzakere etti.

Etkinlikler kapsamında şüheda için Toprak Müftülüğü vasıtasıyla Kevser Camisi’nde veladet okundu.

Programlara, Kaymakam Nayman, Garnizon Komutanı Personel Mülazım Ömer Faruk Atalay, Şehremini Özdemir, Toprak İlçe Uyanık Komutanı Kıdemli Astsubay Başçavuş Özkan Parlak, Muharip Gaziler Derneği Nahiye Temsilciliği Başkanı Saat, gaziler, alım müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Vezirköprü’deki merasim Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Kaza ve Uray Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende gaziler adına konuşan gazi Basri Çelik, “”Üstünde yaşadığımız vatan büyüklüğünde yurt olmayı hak etmiş ayrımsız yer parçası dünyada yoktur. Çünkü rastgele karışı martir ve gazi kanıyla yoğrulmuştur.” dedi.

Güllabi Astsubay Çavuş Hüseyin Usuk de “Dün olduğu gibi bugün da tıpkısı inançla, bu muazzez vatanın birliği ve bölünmezliği ile millî değerlerine saldıranlara alın herhangi bir ahit kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların sonrasında Atatürk Ortaokulu öğrencileri şiirler okudu.

Törene, Vezirköprü Kaymakamı Halid Şans, Belediye Reisi İbrahim Tutkun Edis, Vezirköprü İlçe Güllabi Komutanı Binbaşı Beklenti Çetinkaya, İlçe Güven Müdürü Rıdvan Antrenör, siyasal parti temsilcileri, kamu çalım ve kuruluşların müdürleri, gaziler, askeri erkan, ekol müdürleri, sarıklı ve öğrenciler katıldı.

Share: