Antalya haberleri: 59. Antalya Değerli Portakal Film Festivali

59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali

“Lütfen Cevap Veriniz” filmi ve ekibi izleyiciyle buluştu

ANTALYA – Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi karı sahipliğinde planlı 59. Antalya Değerli Portakal Film Festivali sürerken zaman Millî Mufassal Metraj Film Yarışması’nda vadi kayran “Lütfen Cevap Veriniz” filminin söyleşisi düzenlendi.

Film, Ceren ve Kerim karakterlerinin düğünlerine birkaç saat kala, ayrıksı arkadaşları olan Bay karakterinin geçmişteki sırları ortaya dökmeye başlamasını ve çiftin bildirme mutlu günlerini sorgulamalarını konu ediniyor.

Yönetmenliğini İsmet Halas ve Kaan Arıcı’nın üstlendiği yapımın senaristi ise Erdi Işık. Filmde Ushan Şarap, Cömert karakterini, Melisa Şenolsun ise Ceren karakterini canlandırıyor. Cem Kahraman Üzümoğlu ise Mert karakteri ile seyirci karşısına çıkıyor.Film ekibi, vizyon sonrasında Atatürk Kültür Sarayı söyleşi salonunda izleyenlerin sorularını yanıtladı.

“Filmi 5 günde çektik”

Filmin yönetmenlerinden İsmet Kurtuluş, “Oyuncularımızı biraz zorladık. Onlardan ikinci tekrar istedik ve esasen üstelik yaptılar. Bu cins filmleri bağışlamak biricik mekan olduğu için kıtipiyoz çok baskı. Oyuncularımız zamanlarından feragat edip, çekim öncesi geldiler ve tıpkı piyes kabilinden daim prova yaptılar. İsteyerek ve fedakârlık ile yaptılar. Onların oluşturduğu ayrımsız öz varken bizim üzere kırıcı film düzenlemek zordu” dedi.

Filmin gayrı yönetmeni Kaan Arıcı, “Filmi 5 günde çektik. Ayrımsız buçuk maaş de prova süreci oldu. Mukannen aynı prova üzerinden çekildi ama geçmiş kurgusunda “bu nasıl film” dedik ve üstüne tekraren komütatör yaparak daha bereketli kuzuluk getirdik” dedi.

Senarist Erdi Işık, çekimci bulmakta meşakkat çektiğini belirterek, ” senaryoyu götürdüğümde müdahale etmek istediler ve karakterlerle ilişik tavsiyeler verdiler bunun alışılagelen olacağını söylediler. Köle bunu kabul etmeyerek onlara vizyonlarından dünya teşekkür ettim” ifadelerini kullandı.

Filmde Ceren karakterini canlandıran Melisa Şenolsun, rolü ile ilişik kendisine “Ceren karakteri ile aynı illüzyonu sorgulatabilmeyi amaçladım ve bunu başardıysam bu beni bahtiyar mesabe. Filmin başındaki ve sonundaki ahval birbirinden çok ayrımlı ve çabucak rastgele şey değişiyor” şeklinde konuştu.

Ushan Çakır dahi senaryoyla ilişik adına, “Aktör için avantajlı bir ebat, biz benzeri oyun çalıştık. Senaryoda hepimizin yaşadığı sorunların anlatılması ise hepimizin içini bayındır ettirdi” ifadelerini kullandı.

Toplama Yiğit Üzümoğlu, filmin yapım sürecinde herkesin teavün içre olduğunu belirterek, “Çabucak bu filmin gezinti aşamasında ve çıkmasıyla gelişigüzel karşınıza gelen şey aslında bu büyüklüğünde insanın banal gelişigüzel ürettiği eser olması oldu. Daima birbirimize defa gösterdik ve yardımcı olduk” dedi.

Share: