Sakat kızların gelinlik hayali temel oldu

Özürlü kızların gelinlik hayali gerçek oldu

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, 27 yaşındaki Sıkıntı Demirtaş ile 35 yaşındaki Aynur Stabil adlı özürlü kızların gelinlik giyme hayali, temsili düğünle hakikat oldu.

Gelinlik giyen ve ahi kuşağı bağlanan mânialı kızların damatsız düğününde resmi nikahları Şehremini Mehmet Gürbüz aracılığıyla kıyılırken gönlünce halay çekip oynayan Yır ile Aynur’un sevinçleri gözlerine yansıdı.

İlçede zindelik gösteren ayrımsız özel eğitim ve iyileştirme merkezi’nce 3 Meyan Acun Engelliler Günü nedeniyle aktiflik düzenlendi. Etkinliğe, Elbistan Belediye Reisi Mehmet Gürbüz, Elbistan İlçe Güven Müdürü Kağan Kırılmaz, özürlü öğrenciler ve aileleri katıldı.

Elbistan Belediyesi’nin bile destek verdiği etkinliğin sunma özel bölümü ise gelinlik giyme hayali kuran 27 yaşındaki Üzüntü Demirtaş ile 35 yaşındaki Aynur Güçlü ünlü engelli kızların düğün ve nikahlarının kıyılması oldu. Merasim öncesinde tıpkısı akranları kabil kuaföre giden, gelinlik giyen Demirtaş ve Pek, salona dahi gelin arabası ile geldi. Beyazlar içre salona giren Demirtaş ve Kip, konukların alkışları ile karşılandı. İlk dansı da yakınları ile fail Demirtaş ve Dokuz Canlı’nun çok bahtiyar olduğu görüldü.

Daha sonraları Sıkıntı ve Aynur için temsili nikah töreni düzenlendi. Melodi ve Aynur’un temsili damatları ise yakınlarından seçildi. Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Yavuz, ayrımsız alışılagelen aynı düğünmüş kadar yekpare prosedürleri adına getirdi. Kadın ve temsili damatlardan ‘evet’ cevabını düzlük Komutan Gürbüz, imzaların atılmasının arkası sıra dünyaevi cüzdanlarını bile Terane ve Aynur’a verdi. Gelinler, temsili damatların ayağına basmayı dahi boşlama etmedi. Nikah kıyılmasının peşi sıra Yusuf Jandarma ünlü fahri hayırhah, üstünde dünyalık olan kuşakları gelinlere taktı.

Gelinliği ile etrafa gülücükler dağıtan Demirtaş, “Eş olduğum üzere çok mutluyum, heyecanlıyım. Düğünüm var. Oynayacağım demin” derken annesi birlikte üzerine titrediği kızının bildirme balaban hayalinin gerçeklik olduğunu söyledi.

Gözleri dolan anne Demirtaş, “Gelinlik giymeye haddinden fazla hevesleniyordu. En büyük hayaliydi. O çokça mutlu, biz bile çokça mutluyuz. Hem seviniyorum hem da üzülüyorum” dedi.

Eş olan diğer özürlü Zorlu ise, “Oynayacağım demin. Düğünümde oynayacağım. Gelinliğim çokça pir beğendim” şeklinde konuştu.

Dokuz Canlı’nun ablası üstelik, “Haddinden Fazla sevindi. Haddinden Fazla istiyordu. Kuaföre gittik. Gelinliğini giydirdik. Çokça heyecanlı şimdi” ifadelerini kullandı.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz bile, “Engelli kardeşlerimizle tıpkı aradayız. 3 kardeşimize temsili nikah kıydık. Onların hayallerini gerçekleştirmenin sevincini yaşadık. Dünyaya hayallerini yapmak için bariyer tanımayın mesajını verdik. Onların yaşamlarını kolaylaştırmak üzere elimizden geleni yapacağız. Temsili birlikte olsa evlilik akitlerini gerçekleştirdiğimiz gençlerimizi kutlama ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Programda, er üniforması ile katılan Erek Kebeli’nin de güveyi olma isteği kırılmadı. Rehabilitasyon merkezi öğretmeni dahi Tasavvur’ın temsili gelini olarak nikahları kıyıldı.

Share: