Nazır Kirişci: “Türkiye namına geçişsiz olanı üretmeli”

Bakan Kirişci: “Türkiye kendisine geçişsiz olanı üretmeli”

GAZİANTEP – Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ekincilik Okulunu ziyaret etti. Vekil Kirişci, Türkiye’nin üretimde namına lazım olan ürünlere yönelmesi gerektiğini rapor etti.

Bir sekans izlence için Gaziantep’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişci, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarım Okulunu mülakat etti. Burada hasat fail Icra Vekili Kirişci, AK Parti’nin bire bir bakım partisi olduğunu söyledi. Bakan Kirişci, suyun birkaç olduğu yerlerde suyu aşkın talip ürünler ekildiğine dikkat çekerek bu konuda çiftçileri uyardı.

Gaziantep Büyükşehir Şehremini Fatma Atmaca, kentin gastronomisinin temelini verimli topraklarının oluşturduğunu ifade etti. Delice, tarımla ait yaptıkları projeler üzerine vukuf paylaştı.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise Gaziantep’in birlikte iş kültürü olduğunu rapor ederek, “Ekincilik Bakanlığımızın verdiği desteklerle çiftçimiz artık üreterek artık kazanacak” dedi.

“Bu ülkede ekincilik sigortası yoktu”

Kirişci, “Gaziantep’ten nazik aynı memnuniyet duyuyorum. Hususiyet devleti mevzuatsız olmaz. Bu ülkede bir ekincilik kanunu yoktu. Burası aynı ekincilik ülkesidir. Tarım sigortası yoktu. 2006 yılında bu kanun yürürlüğe girdi 20 milyon poliçe kesildi. Önümüzdeki sene eskimemiş aynı poliçe üretiyoruz. Geliri garanti eden tıpkısı poliçe düzenlenebilecek” şeklinde konuştu.

“Suyun bir iki olduğu yerlerde suya gerekseme duyan mahsulat yetiştiriliyor”

Kâh kentlerde su kısıtlı olmasına karşın suya henüz çok ihtiyaç duyan ürünlerin yetiştirildiğine dikkat calip Bakan Kirişci, “Suyun kısıtlanmış olan yerde darı üzere çok suyu isteyen ürün üretiyoruz. Suya daha bir iki ihtiyaç duyan ürünlere kıvrılmak gerekiyor. Saha fıstığı yaygınlığından etraf mercimek ithal ediyoruz. Türkiye kendisine lazım olanı üretmelidir. Bizim yerinde istihdamı sağlamamız gerekiyor. Burada yapılan bu faaliyeti önemsiyorum. Zirai desteklerimizi bu sene 54 milyara çıkaracağız. Cumhurbaşkanımız tarım desteklerini açıkladı. Başarısız faizli güven veriyoruz. Limiti 100 bin liradan 200 bin liraya imdi. 100 bin lirası gübre ve süt için harcanacak. Üreticimiz çıktı e celal üzerinden işlemlerini yapıyor. SELIM Fırka 20 yıldan beri hizmet ede aka geldi. İşimiz hizmet hizmeti merkeze kayran benzeri erk olduk. Bizim çalışanımız 160 bine yaklaştı. Bu aynı güçtür. Hepimiz çiftçilerimizin hizmetindeyiz” diye konuştu.

Share: