Nazik katabolizma diri Hatay

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, bölgede degaje bire bir alanda pahal yıkıma neden oldu. Depremden sunma haddinden fazla etkilenen şehirler beyninde saha alan Hatay’üstelik çok sayıda çatı yıkıldı.

“AKŞAMDAN İTİBAREN EKİPLER GELMEYE BAŞLADI”

Havalimanının kötülük gördüğü, şifahane, uray binası gibi amme kurumlarının yıkıldığı kentteki akıbet durumu Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Çarpışma anlattı. tv100 etkin yayınına bağlanan Çarpışma, “Şu asıl kadar mevrut yardım ekibi var mı?” sorusuna, “Var. Akşamdan itibaren gelmeye başladı. Akşamdan itibaren ekipler gelmeyle başladı. Ekipler özlük teçhizatlarıyla karayolundan geldikleri üzere mufassal sürdü. Bu geceleyin henüz fazlasını bekliyoruz. Sabahleyin yola çıksalar öğlene kadar ancak ulaşırlar. Bu gece elan fazlasını bekliyoruz. Düz çokça degaje. 10 pasaj ilden bahsediyoruz.” yanıtını verdi.

“BİRÇOK İNSANIMIZ KURTARILMAYI BEKLİYOR”

Lütfü Uğraş, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Sabahtan beri sahadaydık. Antakya, Defne’nin çok nazik tıpkı kısmında tek telefon çekmiyor. Birçok bina yıkılmış. Binaların üzerindeki vericilerde yıkılmış durumda. Heybet hastanesinde baya bire bir engel var. Uray binamız, itfaiye aracı dairesinin binası yıkıldı. Birçok insanımız kurtarılmayı bekliyor. Yeryüzü haddinden fazla isteğimiz şu: Ne kadar istekli istirdat ekibi gelirse mutlu oluruz. Bu soğukta kurtarılabilecek eş sayısını arttırırız.

“İNSANLAR HİPOTERMİDEN HAYATINI KAYBEDEBİLİR”

Arama kurtarma ekipleri çokça açık hacimli bire bir alanda çalışacaklar. Hangi kadar herif gelirse o kadar herif hayatı kurtulur. Geceleyin soğuk, insanlar hipotermiden hayatını kaybedebilirler.

“ŞEHİR İÇİNDE İLETİŞİM SAĞLANAMIYOR”

Vericiler hasar gördüğü amacıyla site içinde bildirişim sağlanamıyor. Biz öz arkadaşlarımızla edisyon bildirişim sağlıyoruz. Yetkililer ferda öğlene kadar bildirişim sıkıntısının çözüleceğini söylüyorlar. Herkes iletişim sıkıntısından periferi baskı durumda.

” HERHANGI BIR TARAFTA YIKILAN BİNA VAR”

1200 civarında yıkılan yapı sayısı olduğu söyleniyor. Seçme tarafta yıkılan çatı var. Alelhusus Kırıkhan, Etki, Antakya, Develik, Samandağ, Arsuz, İskenderun, Payas’ta var. Hastaneler ve bir nice doktorumuz engel gördüğü için imkan bulunmayan. Çok hayatını kaybeden âdem var. İnşallah tez vakitte yardımlar henüz fazla gelir. Dışarıdaki insanlarımız amacıyla keçe, giyim-kuşam, bala bezi ve mamasına ihtiyacımız var.

“İMKANLARIMIZ KISITLI OLDUĞU İÇİN YARDIM EDEMEDİĞİMİZ VAR”

İskenderun Limanı’ndaki yangını strateji edemedik. Benzeri fabrika, apartmanda bile yangın artık. Ulaşamadığımız meydan namevcut amma imkanlarımız kısıtlanmış olduğu amacıyla arkalama edemediğimiz var.

“BUGÜN BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜ”

Hatay’birlikte 2,5 milyona yakın insan var. Bizim imkanlarımız hepsine yetmiyor. Hele devletimizden, hükümetimizden, STK’lardan, belediyelerden, hayırseverlerden bindi istiyoruz. Zaman birlik ve tesanüt haset.”

Share: