MSB’den Cumhuriyetin 99’uncu yılına özel video Açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Cumhuriyetin 99’uncu yapılış yıl dönümünü hazırladığı hususi videoteyp ile kutladı.

MSB eliyle hazırlanan video, Bakanlığın toplumsal medya hesaplarından paylaşıldı.

“Yurt, kavim, sembol aşkıyla bir asra tıpkı etap kala 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramımız Mutlu Olsun.” başlığıyla paylaşılan 2 zaman 44 saniyelik videoda, Halas Savaşı ve Çanakkale Savaşları’nda çekilmiş görüntüler vadi aldı.

Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu Yurt Kimin” şiirinin, “Bu vatan toprağın yağız bağrında kânunuevvel dağlar gibi duranlarındır. Bir sıra süresince onun önünde kendini tarihe verenlerindir.” dizeleriyle başlayan videoda, şunlar kaydedildi:

“Yurt toprakları üzere bire bir öldük, bin dirildik. 18 Mart 1915’te eksiksiz dünyaya ‘vatan nedir’ gösterdik. Tığ ‘bitti’ demeden bitmeyeceğini, dünyaya feryat figan, 19 Mayıs 1919’da Atamızın Samsun’a bukanak basmasıyla değme şeyin eskimemiş başladığını aha o ahit gösterdik. Türk milletinin müstakil azmini ateşleyen mukavim yollarda, Anadolu’yu harekete geçirdik. Milli Mücadele’de eş, erkek, taze, nemli demeden, topyekun savaş verdik. Yiğitler, Efeler, Aba Hatunlarla yurt amacıyla cepheden cepheye koştuk. ‘Hakimiyet kaygısızca koşulsuz milletindir.’ sözüyle 23 Nisan 1920’de millet iradesinin tecelli edeceği TBMM’yi açtık. ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.’ diyerek kalabalık, millet dayanışmasıyla dünyayı dize getirip kurtuluş destanını yazdık.

Özgürlüğüne ve bağımsızlığına düşkün benzeri budun kendisine işte zaman, 99 sene geçmiş cumhuriyet yönetimi ile taçlandık. Bu milletin bağrından çıkan alp kalabalık, her ant ve her koşulda milletinden aldığı cesaret, bağlılık ve duayla, yerli ve milli teknolojilerle donanıp daha da güçlendi, dosta cüret, düşmana içtinap etmek salarak 3 kıtada varlığıyla acun barışına katkı sağlıyor. Vatan, budun, alem aşkıyla aynı asra aynı etap kaldığında 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramımız mutlu olsun.”

Share: