Mersin’de Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusu

– Sazak’dahi Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Sazak’de Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyet Meydanında planlı törenle kutlandı

Hele kutlama programı çerçevesinde kurnaz komandoların yaptığı silahlı akıntı gösterisi ile yiğit oyunu balaban tabiat aldı

MERSİN – Mersin’de Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı. Özellikle tebrik programı çerçevesinde bitirmiş komandoların yaptığı silahlı debi gösterisi ile ağabey oyunu iri beğeni aldı.

Mersin’birlikte 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Sazak Valisi Yüce Hamza Güreşçi’ın sabah saat 9.30’bile Kültür Merkezi Izzetinefis Salonunda tebrikleri kabulüyle başladı. Akdeniz Mıntıka ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Göz ve Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer ile kent protokolü, siyasal partiler, askeri erkan ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı törende Vali Pehlivan, tek yegâne tebrikleri akseptans etti.

Tebrik töreninin arkası sıra kutlamalar Cumhuriyet Meydanında bitmeme etti. Buradaki törene vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Törende Vali Güreşçi, Tuğamiral Ara ve Başkan Seçer ile alay malay cipe binerek meydandaki öğrenciler ve halkın bayramını kutladı, peşi sıra ocumak duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

“Türk milleti seçme antlaşma tarihe cephe vermiş tıpkı millettir”

Törende konuşan Ilbay Pehlivan, Cumhuriyet Bayramı’nı gururla, mutlulukla kutladıklarını söyledi. Türk milletinin elde ettiği başarılarla, kazandığı makro zaferlerle, kültürüyle, medeniyetiyle tarihe taraf vermiş tıpkısı ulus olduğunu vurgulayan Güreşçi, “Balaban devletler kurmuş, tarihe ıstampa vurmuştur. Yürüdüğü bu yolda özgürlüğünden, bağımsızlığından katiyen taviz vermemiştir. Özgürlüğüne ve bağımsızlığına fek hulul riski olduğunda inançlı göğsünü esirgeme etmesini bilmiştir. Tarihi başarılarla yoğun milletimiz tabiatıyla bu mufassal yolculukta, binlerce yıla uzanan bu ince yolculukta zaman zaman yorgun düşmüştür, bitkin düştüğü anlar olmuştur. İşte geçtiğimiz yüzyılın başlarında 600 sene dünyaya hükmetmiş olan Osmanlı İmparatorluğu’nu gücünü kaybetmeye başladığında anlaşma güçleri, bağlaşık güçler ülkemizin, milletimizin, devletimizin bu yorgunluğunda faydalanarak onlarca yıldır içeriden ve haricen uğraştıkları, hayata etmek istedikleri emellerini henüz bile yoğunlaştırmışlar, 2. Dünya Savaşı devamında Kurtuluş Savaşı’nı getiren süreçte üzerimize 7 düvel şeklinde saldırmaya başlamışlar. Kapalı yıllar, dayanıklı yıllar, çileli yıllar. Milletimiz yüklülük içerisinde, engel içerisinde amma vicdanlı ama kararlı. Çünkü tarihinden aldığı aynı bırakıt var. Yurdunu katiyen düşmana çiğnetemez. Milletimiz azimli ve milletimizin önünde o yıllarda Samsun’a çıkıp halas meşalesini yakıcı, hürriyet ve istiklal benim karakterimdir diyen Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk gibi tıpkısı başkomutanı var” dedi.

“Türkiye dünyada huzurun, güvenin ve umudun adı olmuştur”

Türk milletinin cansiparene benzeri uğraş vererek Anadolu’yu düşmanlardan temizlediğini kaydeden Güreşçi, “Lahzada akabinde bire bir çınar olan devletimiz, Cumhuriyetin ilanıyla gelişigüzel baştan yeşeriyor, baştan ense budak oluyor ve baştan semaya akıllıca yükselmeye başlıyor. Evet güzeşte yıllar içerisinde makule güçlükler yaşadık. Amma haddinden fazla şükür zaman ülkemiz Türkiye coğrafyasında ve hep dünya ölçeğinde huzurun, güvenin ve umudun adı olmuştur. Sevgili gençler, haddinden fazla çalışacağız. Çünkü Cumhuriyet Altını bayağı kazanılmadı. Bu ülkenin temelleri cılız atılmadı. Bugünler vesilesiyle Kurtuluş Savaşı yıllarını öncesiyle alay malay hatırlıyoruz. Behişt misali bir ülkemiz var. Ülkemizi çok seviyoruz. Canımızı verecek büyüklüğünde çok seviyoruz. Tığ gelişigüzel güçlüyüz. Birbirimize kenetlendiğimiz sürece güçlüyüz. omuz omuza verdiğimiz sürece güçlüyüz. Dayanışma halinde olduğumuz sürece güçlüyüz. Bunu bugünler tabiatıyla ki kuvvetlendiriyor. Cumhuriyetimizi ayakta tutmak, bayrağımızı sunu yukarılarda baylan nazlı dalgalandırmaya bitmeme ettirmek, ezanımızı susturmamak, birliğimizi, beraberliğimizi daima geçirmek üzere zaman vesilesiyle Mersin’in Cumhuriyet Altını Meydanı’ndan bütün gelişigüzel bire bir posta henüz hezel veriyoruz. Devletimizin, milletimizin, Türkiye Cumhuriyeti’mizin ilelebet payidar kalması üzere bilcümle birlikte çalışacağız. Bu duygularla aynı kere daha Cumhuriyetimizin 99. yılını yeryüzü teklifsizce dileklerimle kutluyorum” diye niteleyerek konuştu.

Bugünde kötü odaklarının terör örgütleri üzerinden Türkiye’nin üzerine geldiğinin altını çizen Pehlivan, “Dahili ve harici omurgasız kötü odaklarıyla üzerimize gelmeye çalışıyorlar. Bayağı bunu 15 Temmuz’dahi denediler. Terörle yıllardır mücadele ediyoruz, terör örgütleriyle, bölücü terör örgütleriyle denediler ama başaramadılar, başaramıyorlar, başaramayacak. Çünkü Mersin Ağacı Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki safiha kabilinden kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla milletimiz ülkesiyle, devletiyle bire bir ve hep. İnanmış, kararlı. Bu kardeşliğini bu birliğini, beraberliğini doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle bozdurtmadı, bozdurtmayacak. Zira bu milletin ecdadı Çanakkale’de kucak koyuna yatıyor. Halas Savaşı’nda omuz omuza mücadele etti. Bu kararlılığı ortaya koydu. Tığ bile o ecdadımızın temsilcileri olarak bire bir kararlılıkla savaş ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ilbay Güreşçi’ın konuşmasının ardından öğrencilerin okuduğu şiirler ve umum oyunları gösterileri ile bitmeme fail merasim, resmi geçitle sona erdi. Alelhusus kutlama programı çerçevesinde jandarma komandoların yaptığı silahlı cereyan gösterisi ile kaptan oyunu büyük tabiat aldı.

(KRY-

.

Share: