Milli Yetişek Bakanı Özer, Kütahya Valiliği’ni ziyaret etti Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 3 bin eskimemiş anaokulu fethetmek üzere yola çıktıklarını belirterek, bunlardan 1710’unu 2022-2023 terbiye öğretim yılı itibarıyla şu temel kadar açtıklarını bildirdi.

Kütahya Valiliği’ni konuşma eden Özer, İl Terbiye Yorum Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, bu ilde ihya çalışmalarından şişman onarımlara, bakir okul yapımlarına kadar türlü başlıklarda Milli Yetişek Bakanlığının programında 606 milyon teklik yatırımın bulunduğunu söyledi.

Nazır Özer, Kütahya’ya arttırma yatırımlar kazandırıldığını dile getirerek, “Bugünkü değerlendirmemizde 490 milyonluk arttırma ayrımsız yatırımı Kütahya’mıza kazandırdık. Antrparantez, okulların 2022-2023 terbiye talim yılına hazırlıklarıyla ilişkin 22 milyonluk benzeri ödemeyi okullarımızın tamamına gönderdik. Nedeniyle bugünkü ziyaretimizle Kütahya’nın 606 milyon lira yatırımını 1 bilyon 118 milyon liraya çıkartmış bulunuyoruz. Bu yatırımların Kütahya’mıza doğru iyi olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

Özer, talih genelinde okulların güçlendirilmesi çalışmalarına ciddiyet verdiklerini hatırlattı.

Türkiye’bile okulların depreme dayanıklılıklarıyla ilgilendiren çalışmaların tamamlandığını aktaran Özer, “Ihya çalışmalarını acul bir şekilde nihayetlendiriyoruz. İnşallah Türkiye’nin şişman benzeri kısmında beceri aynı arıza olmazsa güçlendirme çalışmalarını nihayete erdireceğiz.” bilgisini verdi.

Nazır Özer, bu bağlamda Kütahya’birlikte kalan 29 okulun de sene sonuna kadar ihya çalışmalarının tamamlanacağını anlattı.

“Bu çevrim ağırlığımızı okul öncesi eğitime verdik”

Meslek öncesi eğitime birlikte şişman önem verdiklerini anlatım eden Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Milli Yetişek Bakanlığı sonuç 20 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde eğitimin cemi kademelerinde okullaşma oranlarını yüzde 90’ın üstüne çıkartmasına karşın okul öncesinde istediğimiz noktada değildik. Zımnında bu dolaşma ağırlığımızı okul öncesi eğitime verdik. Umum Türkiye’de, Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde başlatmış olduğumuz seferberlik kapsamında 3 bin yeni anaokulu ayırmak için yola çıktık. Şu anne kadar 1710 anaokulunu cemi Türkiye’de 2022-2023 terbiye tedris yılı itibarıyla açmış bulunmanın mutluluğunu taşıyoruz. Kısaca 14 bin 80 elan ana sınıfı açtık. Zımnında ilk kez bu büyüklüğünde kısa müddet içerisinde okullaşma oranlarında çok bati benzeri artışa kere açtık. Yani 6 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla 5 yaştaki okullaşma oranları yüzdelik 78 iken zaman bakımından bu çap yüzdelik 94’e bundan sonra. Sıradan çok gelişmemiş süre içerisinde bütün Türkiye’de seferberlik kapsamında çalışmalarımızı derakap tamamlayarak Türkiye’nin ekol öncesiyle ilgili eğitimde punt eşitliğiyle ait çokça makro ayrımsız aşama kaydetmesine arkadaşlarımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle ve Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayeleriyle erişmiş olmanın de nazik mutluluğunu duyuyoruz.”

Özer, 2022 yılı sonuna kadar 3 bin anaokulunu tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Bütçeyle ait sıkıntılarının olmadığını anlatan Özer, “İnşallah kül Türkiye’ye elden 3 bin anaokulu değil belki 3 binin birlikte üstünde anaokulunu yaptığımızı ve eğitime kazandırdığımızın müjdesini paylaşacağız. Bu çerçevede ikisi hususi terbiye anaokulu görünmek üzere Kütahya’mıza arttırma 7 anaokulu yapacağız. Bunlardan 5’i merkezde, ikisi Tavşanlı’dahi inşa edilecek.” diye niteleyerek konuştu.

Kütahya Valisi Mualla Çelik, ziyaretin ardından Bakan Özer’e porselen tabak ve vazo ödül etti.

Ziyarette, DOĞRU Fırka Kütahya milletvekilleri İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Şehremini Alim Işık, SELIM Fırka İl Başkanı Mustafa Önsay, kamu gurur ve kuruluşlarının yöneticileri ile özge ilgililer hazır bulundu.

Share: