Metin Lokumcu’nun Familya Avukatı Eyüpoğlu: “Dayanışmayı, Savaşım ve Kararlılığı Yükseltmeye Devam Edeceğiz”

ESRA BERRAK PERVAN

Öğretmen Metin Lokumcu’nun; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başvekil olduğu dönemde Hopa ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması nedeniyle kalp aksesi geçirerek hayatını yitirmesiyle ilgili 13 polis hakkındaki yargılamanın zaman yapılan duruşmasının ardından avukatlar, baro ve siyasi parti temsilcileri izah yaptı. Ailenin avukatı Meriç Eyüboğlu, “Biz henüz Trabzon’de burada mütebeddil albeni koşullarında çıktı buluşacağız, bu seyahat elan tafsilatlı sürecek. Dayanışmaya bu mücadeleyi bu kararlığı inadı yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

Öğretmen Metin Lokumcu’nun; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması dolayısıyla kalp aksesi geçirerek hayatını yitirmesi ile ait 13 polis güçleri hakkındaki müdrike bugün, Trabzon 2. Ağır Ukubet Mahkemesi’nde bitmeme etti.

“BÜTÜN TALEPLERİMİZ BU AŞAMADA REDDEDİLDİ”

Duruşmanın ardından açıklama özne Lokumcu ailesinin avukatı Meriç Eyüpoğlu, şunları söyledi:

“Bindi ve tesanüt amacıyla gelenler sadece vekiller, siyasi parti temsilcileri değil barolardan da düzenli olarak bindi ve dayanışmaya geliyorlar. Artvin Barosu bizi hiç boydak bırakmadı. Artvin Barosu doğrusu sülale sahiplerinden birisi, o yüzden bu yolda beraber yürümeye bitmeme edeceğiz. Zaman farklı günlere bakarak daha gelişmemiş tıpkı mahkeme oldu. Başkan değişikliği vardı bizde bu komutan değişikliğinin bu büyüklüğünde devir sonra bu sav açılmış, sevgili açıldıktan sonradan bu büyüklüğünde celse görülmüş, sorgular eksiksiz bu aşamada ayrımsız başkan değişikliğinin ne vukuf geleceğini nikbet ediyorduk. O yüzden zaman aynı merakla geldik. Size bununla ilgili benzeri istimara yapamayacağız, bilcümle taleplerimiz bu aşamada reddedildi. İlerleyen duruşmalara bakacağız. Bununla ilgilendiren yorumları ilerleyici zamanlarda yapacağız. Bugün iki tanığımız vardı onları dinledik. Bire Bir ahir murafaa aile böylece olacak ve muhtemelen iki periyot olacak. Ihtimal bizim bildirdiğimiz şevahit dinlenecek amma bu elan netleşmedi. Tığ henüz Trabzon’bile burada değişen albeni koşullarında daha çok buluşacağız. Bu yolculuk daha ince sürecek. Dayanışmaya bu mücadeleyi bu kararlığı inadı yükseltmeye bitmeme edeceğiz.”

“SORUMLULAR ÜZERINE YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLİZ”

Artvin Barosu Başkanı Arkaç Vasıl, hala sorumlular karşı tam bilgi ve buyruk veren birimin da muhtemelen olmadığını anlatım ederek şöyle konuştu:

“Bizler hangi efsus ki 12 yıla yakın aynı süredir bu davayı izliyoruz takip ediyoruz. Fakat üzülerek belirtmeliyim kim toplumsal olaylarda bu dosyada de aynısı oldu tığ orantısız ciddi kullanıldığında tekmil adına kimin sorumlu olduğunu bibi bulamadık. Hiyerarşik adına hangi kadar gaz kullanıldı, telsiz kayıtlarında 3 bölgeden gelen acara kuvvetin gazlarının bittiği söylendi. Yeryüzü basiti hangi büyüklüğünde gazınız vardı şu sene, şu kadar tıpkı metre dördül içerisinde kullanılıp bitirildiğinde orantısız ve ölçüsüz miktarda kullanıldığı aşikardır. Buyruk veren yahut alanda bulunan acar kuvvetin sınırlanmış olduğu birim Artvin mi Hopa mı Kemalpaşa mı Artvin Valiliği mi yoksa İl Itimat Müdürlüğü mü ne kendisine bunu de anlayamadık. Içtimai olaylarda tığ demokratik haklarımızı kullanırken kimsenin koruması altında olamamışız. Sorumluyu bulurken da bu büyüklüğünde yoğun yargılamalar yapıyoruz, bu kadar herif katılıyor hala net olarak sorumlular üstüne tam bilgiye erbap olamadık. artık de sosyal davranışlar olacak. Bizler demokratik haklarımızı kullanacağız ama biz bu hakları kullanırken devletin hangi biriminin koruması altında olduğumuzu bilemeyeceğiz.”

Zorlu Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu ise, “Biz büyük ayrımsız aileyiz siz olduğumuz sürece biz güçlüyüz, bize bu dayanışmayı gösterdiğiniz üzere ailem yerine teşekkürname ediyorum. Bugün eskimemiş tıpkı heyetle karşılaştık meraklıyız. Şu anlık bilcümle taleplerimiz reddedildi. Adalete saymak istiyoruz bu süreçte mücadelemize bitmeme ediyoruz. Siz olduğumuz sürece biz henüz kıvrak olacağız” ifadelerini kullandı.

“TÜRE YERİNİ BULANA BÜYÜKLÜĞÜNDE DAVAYI TAKİP EDECEĞİZ”

CHP Trabzon Mebus Ahmet Kayaç, Lokumcu ailesini kendilerini aileden gördüğünü ve bundan değer duyduğunu belirterek şöyle bitmeme etti:

“Bu kaçıncı buluşmamız bilmiyorum çıktı birçok kez henüz doğruluk arayışı mücadelesinde, ama şurası biliyorum Stabil Lokumcu kabilinden bayrağını, vatanını, toprağını, deresini koruma mücadelesinde aramızdan aldıkları arkadaşlarımıza gelişigüzel zaman ehil çıkacağız. Bu mücadelede o insanları katiyen serbest bırakmadık bırakmayacağız. Karı bizi seçkin defasında öz ailesi kadar gördü bizde kendimizi bu ailenin benzeri evladı adına gördük. Hak anlayışımız sonuna büyüklüğünde sürecek. Istek istiyor ki bu ülkede düşünenler toprağına eş çıkanlar öldürülmesin, öldürülenler unutulmasın. Türe yerini bulana kadar davayı strateji etmeye bitmeme edeceğiz.”

“BU MUTLULUK UMUDUN VE ÖZGÜRLÜĞÜN ÜLKESİ OLSUN”

CHP Artvin Milletvekili ve Yüksek Sıkı Kurulu Başkanı Misyon Bayraktutan, yargılamanın Artvin’bile olması gerektiğini ve düzenlilik gerekçesiyle Trabzon’a taşındığını belirterek şöyle bitmeme etti:

“Esasen bu mahkemenin yargılamanın yapılacağı düzlük Trabzon değil evvel onu ortaya koyalım. Türk ceza yargılamasının temel kuralı suçun işlendiği yerdeki mahkemedir. Bu nedir Hopa’dır asliyedir, Artvin Bati Ukubet Mahkemesi’dir. Asayiş gerekçe gösterilerek Artvin’den onlarca kilometre uzakta yargılaması yapılması başlı başına ayrımsız garabettir. Amma eksiksiz bunlara karşın bugün mahkemede şehadet ettim, otopsi tutanağında zat imzam vardı. Orada gördüklerimi da murafaa heyetine bildirme ettim. Murafaa heyetinin kıymetlendirme yapacağına inanıyoruz. Hak duygusunun ne kadar kocaman olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Bilcümle yargılama yapanları dosyada taraf olanları, karışan olanları, savunma olanları hepsinin tıpkı duygudaşlık yapması Mütehammil Lokumcu’nun kardeşi, babası, oğlunun hesabına kendilerini koyarak kişi bağırsak dünyalarında tıpkısı sefer elan imtihan etmelerini istiyorum. Buraya sayın umumi başkanımızın talimatlarıyla geldik. Genel başkanımızla gelmeden görüştük onun talimatlarıyla buradayız. Cumhuriyet Altını Umum Partisi kurumsal kimliği adına Pek Lokumcu davasını sonuna büyüklüğünde izleme edeceğiz. Bu ülkede bir sefer elan Stabil Lokumcular ölmesin. Bu büyüklük umudun ve özgürlüğün ülkesi olsun.”

“31 MAYIS 2011 TARİHİ TÜRKİYE DEMOKRASİ TARİHİNE YAZILMIŞ BİR TARİHTİR”

Kimyevi ve biber gazlarının yasaklanmasının bu mahkemenin ayrımsız demokratik ayrımsız talebi olduğunu tamlayan Sol Tümen Divan Üyesi Alper Taş üstelik şöyle konuştu:

“Murafaa heyeti değişti. Adaletli aynı anlık bekliyoruz amma 31 Mayıs 2011 tarihi Türkiye demokratlık tarihine yazılmış benzeri tarihtir. O dönüş Hopa halkı demokratik haklarını yolmak istemiştir bu bastırılma sürecinde Metanetli Lokumcu arkadaşımız hayatını kaybetmiştir. Bir el erki, natür şehididir. Zaman mahkemede Yüksel Çorbacıoğlu birlikte anlatım etti olayların hisse senedi şekli bellidir. Bizzat Hopa halkının cezalandırılmasıdır söz konusu olan, bunu biliyoruz. Serencam hangi olursa olsun demokrasi mücadelesi açısından şanlı tıpkı tarihtir. Bu tarihe topluluk çıkmamız gerekiyor. Zira Mukavim Lokumcu emeği savundu insanı savundu doğayı savundu bizde emeği, insanı ve doğayı savunuyoruz. Genelde mahkemede gaz oranının kendisi konuşuluyor gaz oranı nasıldı az mıydı çok muydu? Çıktı kimyevi gazlar ve biber gazının kullanımı yasaklanmalı toplumsal eylemlerde sosyal olaylarda biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır çünkü ölüme sebebiyet vermektedir. Metin Lokumcu takkadak bire bir örnektir ayrıksı örnekleri üstelik vardır. Biber gazlarının yasaklanması talebini birlikte bu mahkemenin tıpkı demokratik talebi kendisine kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

“ORANTISIZ GÖSTERIŞLI KULLANILDIĞINA BILCÜMLE BERABER TANIK OLDUK”

Devletin kullandığı zorla tıpkısı yadırganan adına anlattığını belirten HDP Karadeniz Bölgesi Âdem Sözcüsü Fatma Çelik, şöyle konuştu:

“Bugün davanın 8. duruşmasını bütün beraber izleme ettik. Sonuna kadar birlikte bu davanın takipçisiyiz. Karadeniz’in farklı değişik illerinden bile gelen arkadaşlarımız oldu. Bu davayı illet sahipleniyoruz, zira doğayı sahabet etmek hayat alanlarımızı kollamak, özgürlüğü sıyanet etmek bunu Dayanıklı Lokumcu’yla birlikte gözetmek Takatli Lokumcu’nun anısını neşelendirmek, davayı ülkenin gündemine sokmak hepimiz üzere tıpkısı görev. Metin Lokumcu’nun başına gelenler esasında farklı bire bir düşünce üstelik yapılanma ediyor. Şurası anlatıyor; cesamet kullanılan doğal gaz fişeği ile biber gazı ile demokratik hakkını kullanan, ihtarname hakkını kullanan topluluklara ya da direngen güçlere esasında tıpkı tuhaf gibi göstermeye çalışıyor. Olaydan sonraları birlikte çokça öğün buna şahit olduk. Orantısız biçimde gösterişli kullanıldığını, kilolu biçimde gaz kullanıldığına bilcümle beraber tanık olduk. Biz direnişimizi hep bu arada sürdürmeye bitmeme edeceğiz. Sağlam Lokumcu anısını neşelendirmek için bu davayı vakit kaybetmeden hayatını kaybettiği için değil bundan sonra sosyal tıpkı dava olduğu için çokça elan talih gündemine oyulgamak bir görevdir.”

Share: