Gün Doğusu Anadolu’dan sarsıntı bölgesine yardımlar artarak devam ediyor

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Kars, Ardahan, Iğdır, Erzincan ve Erzurum’dan kıyamet bölgesine yapılan yardımlar devam ediyor.

Kars Valiliği ile Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde ölçülü yardım çalışmalarına destek üzere vatandaşlar, dirim malzemesi ve yiyecekleri Kars Belediyesi, İHH ve Deneyimsizlik Merkezlerine getirildi.

Kars Valisi ve Uray Başbuğ Vekili Türker Öksüz’ün talimatıyla toplanan yardımlar, vatandaşların desteğiyle merkezden tırlara yüklendi.

AFAD İl Müdürlüğüne ait depolardan ise 400 keçe, 1920 battaniye, 1692 yatak, 216 eş aş damı seti, 1320 yastık-bürgü seti ile vatandaşların topladığı 9 tırlık materyal afetzedelere ulaştırılmak amacıyla Şanlıurfa’ya gönderildi.

Sarıkamış Kayak ve Snowboard Eğiticileri Derneği bile zelzele bölgesinde insanların üşümümesi üzere 120 kayak montu hazırladı. İlçede yardımlar toplanmaya devam ediliyor.

Ardahan

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, yer sarsıntısı bölgesine 2 tır iş makinesi ekipmanı gönderildiğini söyledi.

Toplanan azık ve tıpkısı yardımlarında gönderileceğini dile getiren Öner, “Çokça sayıda kamu personeli gönderdik, göndermeye bitmeme ediyoruz. Bizzat ayni yardım kampanyası başlattık ve ne kabil yardımların alındığını içtimai medya hesaplarımızdan belirttik. Zaman bizzat sivil cemiyet kuruluşlarımızı bile arayarak, Ardahan kendisine gerekli olanı fayrap etmek amacıyla yardıma davet ettim. Ayrıca medyamızdan yardımların yapılması üstüne duygun davranmaya çağırma ediyorum.” dedi.

Iğdır

Iğdır’dan bile afetin yaşandığı bölgeye 9 tır yardım gönderildi.

Iğdır Valiliğinin koordinesinde AFAD İl Müdürlüğü bahçesinde kurulan çadırlara vatandaşlar şehir merkezi ve ilçelerden müzaheret malzemelerini gönderiyor.

Gelen malzemeler bu çadırlarda türlerine bakarak ayrılıp kolilere konularak tıra yüklenip afetin yaşandığı bölgelere gönderiliyor.

Erzincan

Erzincan Valisi Mehmet Sirkat, depremin evvel anından itibaren 45 aksiyon makinesi ile değişik alanlarda 437 personelin göreve gittiğini söyledi.

Arak, AFAD binasında düzenlediği matbuat toplantısında, amme haricinde özel sektörden ise gönüllü olarak 83 kişinin arama istirdat faaliyetinde bulunmak için yer sarsıntısı bölgesine gittiğini belirtti.

Yardımlara bindi verenlere teşekkür eden Çalınmış, “Burada dün 5 tır müzaheret toplandı. Lokomotifliği Erzincan Ticaret ve Uran Odası, esnaflarımız, hisse senedi insanlarımız yaptı. Kısık benzeri felaketle yüz yüzeyiz ama bu angajman ve el birliği yaraları tez zamanda saracağımızı gösteriyor. Cenabıhak birliğimizi beraberliğimizi daima etsin.” dedi.

Erzurum

Erzurum’un Horasan ilçesinde da toplanan yardımlar hareket bölgesine gönderildi.

Valilik ve AFAD koordinesinde hesaplı yardım çalışmalarına destek olmak için toplanan dirim malzemesi ile yiyecekler, Horasan Kaymakamlığı Toplumsal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakfı’na ait depolara getirildi.

Burada cingöz, polis, öğretmenler ve vatandaşların destekleriyle paketlenen malzemeler, 2 tıra yüklenerek hareket bölgesine gönderildi.

Gönüllülerden sarıklı Fatih Veteriner, yaşanan depremden çevre kaymakamlık halkı olarak harekete geçtiklerini söyledi.

Share: