Mersin Büyükşehir Belediyesi Hatay’da Çadırkent Kuruyor

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Hatay’bile çadırkent kurduklarını açıkladı. Kurulumun kısa sürede tamamlanacağını tamlayan Seçer, “300 çerge, önceki etapta 30 taşımalık, bir 50 konteyner elan gidiyor, hep 80 konteynerlik benzeri taşımalık site bile oluşturuluyor” dedi. Deprem felaketi sonrasında yer büyük göçü Sazak’in alacağını dile getiren Seçer, bu sürecin düzenlenen olarak gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaparak, “Korkunç ayrımsız zehir yaşanıyor. Biz, onlara kol angıç gereceğiz. Biz bunları yaparız, hiçbir sorun namevcut. Ama hesapsız, programsız gittiğimiz noktada Mersin Ağacı çöker” diye konuştu.

Vahap Seçer, zaman Umum TV’üstelik yayınlanan, İsmail Küçükkaya’nın hazırlayıp sunduğu ‘Yeni Tıpkı Sabah’ programına misafir oldu. Seçer, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilde iri yıkıma bozukluk olan depremlerin peşi sıra yaptıkları icraat üzerine vukuf verdi.

“TAHRİBAT ÇOKÇA ŞIŞMAN”

Depremin meydana geldiği ahit sabahleyin er saatlerde bölgeye ekipleri gönderme ettiklerini tamlayan Komutan Seçer, “Bir Lahzada arama-kurtarma ekiplerini bölgeye gönderdik. İkinci bölüm Sayın Umumi Komutan’ımız ve İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya belediye başkanlarımızla beraber bölgeye gittik. Durumu gözlerimizle gördük. Aynı dönüş ara verdikten sonradan o bölgeleri yine dolanma, rüyet imkanımız oldu. Tahribat çok şişman, onu söyleyebilirim” diyerek konuştu.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, HATAY’DA ÇADIR KENT KURUYOR

Küçükkaya’nın barınma ihtiyacı hakkındaki sorusunu birlikte yanıtlayan Başbuğ Seçer, “Hatay’de çadırkent kuruluyor şu anda. 300 oba, ilk etapta 30 taşımalık, tıpkı 50 taşımalık henüz gidiyor, bütün 80 konteynerlik tıpkısı konteyner kent oluşturuluyor. Filhakika şu anda oranın bildirme şişman sorunu üstelik o. Gayrı taraftan, farklı belediyelerimiz birlikte aheste çaba içerisinde. Onlar birlikte alelhusus bu barınma sorununu giderecek tedbirler aldı. Çadırkentler, konteyner kentler üzerine dahi çokça zer çalışmalar yapıyorlar”dedi.

“YER AHESTE GÖÇÜ MATLUP SITE MERSİN”

Türkiye Avrat Dernekleri Federasyonu Başkanı Sevgili Güllü’nün depremden bilahare yaşanan ve Sazak’in bile aralarında bulunduğu dokunaklı kafile dalgasını işlek iller hakkındaki tespiti karşı birlikte değerlendirmelerde kâin Komutan Seçer, şunları söyledi:

“Canan Hanım’ın açıklaması son derece cesim. Çokça pir tespitler yapmış. Mutlak Antalya’ya, İstanbul’a, İzmit’e gidecek, eksantrik yerlere gidecek amma bildirme kırıcı toprak kayması matlup site Mersin Ağacı. Sebep? Bizim kentimizde, hareket bölgesindeki 10 ilin tamamında işlek insanların yakınları, akrabaları var. Yani tıpkısı yerden, bire bir felaketten ya üstelik değişik bir sorundan kaçıp aynı bambaşka yere barhana edecekseniz sizin iletişiminiz olması geçişsiz. İletişim kuracağınız insanların olması lazım. Bu anlamda da Mersin Ağacı, onlar amacıyla haddinden fazla cazibedar bir düzlük. Aleniyet namına çokça kurumlu aynı vadi, gelişen tıpkı kent, istikballi bir kent. Bu anlamda üstelik Mersin çok korkulu kafile takanak.”

“BUGÜNE KADAR MERSİN’E MİNİMUM 200 BİN İNSAN GELMİŞ”

Büyükşehir yerine herhangi bir şeb saat 00: 00’birlikte kentin günce su tüketimini ölçtükleri tamlayan Seçer, “1 Küçük Ay gününden geçkin gece 00: 00’a büyüklüğünde Mersin Ağacı’dahi akarsu tüketimi yüzde 9 oranında kalık. Bu, şu zeki geliyor; bugüne büyüklüğünde Mersin Ağacı’e asgari 200 bin herif gelmiş. O dahi kent içme suyu şebeke suyundan kullanan vatandaşların ölçümü bu. Hem o bölgedeki bizim hemşerilerimiz geliyor, diğer taraftan sığınmacılar bile geliyor. Demincek doğrusu Mersin Ağacı’in 1,9 milyon yerel nüfusu var. 260 bin kayıtlı sığınmacısı var, anahtar dışını koyun. Akıbet Ukrayna- Rusya meselesinden sonraları bölgeye gelen insanları kucak. Tahminî adına 400 bin da ilave bir abra birlikte taşıyor. Yaz nüfusunu 150 bin koyun. E demin 1,9 milyon nüfusu olan benzeri kent, 2,5 milyonları konuşacak. Demin levha bu” dedi.

“PLANSIZ, PROGRAMSIZ GİTTİĞİMİZ NOKTADA MERSİN ÇÖKER”

Mersin Ağacı’in ve Mersinlilerin depremzedeleri bağrına basacağından güvenli olduğunu vurgulayan Seçer, yaşanan bu göçlerin planlı bir şekilde yapılması gerektiğine birlikte belen etti. Başkan Seçer, şöyle konuştu:

“Onları bağrımıza basacağız. Neticede insanların evi yıkılmış, çaresizlik içerisinde. Gittim gördüm. Tıpkı insan yerine, bırakın siyasetçiyi, ben birlikte tıpkı babayım, ben bile ayrımsız insanım. Mukavim bir şiddetli yaşanıyor. Tığ, onlara dal kanat gereceğiz. Neticede ego bire bir amme görevlisiyim. Benim kullandığım ana onlara ilgili. Tabiatıyla ki seferber edeceğim bütün imkanlarımı. Bu insanları sahipleneceğiz, hiçbir gravite yok. Mutlak çaresi düşünülür. Kem vardır, aşkın vardır. Benzeri gösterim yaparsınız. ‘Bundan sonraki süreçte ego bu krizi kuşkusuz yöneteceğim’ dersiniz. Hepsini yaparsınız ve güçlü devletseniz kim bütün ağzımızı açtığımız ahit ‘Türkiye ruhlu’ diyoruz, ‘Mersin Ağacı canlı’ diyoruz, biz bunları yaparız, hiçbir sevgili yok. Amma tutumsuz, programsız gittiğimiz noktada Mersin Ağacı çöker. Benzeri aracın istiabı vardır, 10 tondur. 10 ton 1 kilogram yüklediğiniz devir arabada tadilat başlar. Eğer istiap haddini aşarsanız, bunu dahi çokça abartırsanız makine imdi cereyan edemez duruma dirimsel. Ben, bunu teşhir etmek istedim.”

“YERLI YÖNETİMLE TARTIŞIRSANIZ BU İŞİN ALTINDAN KALKAMAYIZ”

İsmail Küçükkaya’nın Mersin Ağacı’e mevrut insanlar ve kalan nüfus yoğunluğu üstüne ne yapılması gerektiğini sorması konusunda Başkan Seçer, ” Türkiye Cumhuriyeti’ne mukayyet kimliği olan insanlar bizim insanımız, tek kimesne kimseye karışamaz. 800 bin kilometre alanın seçme noktası, herkesin dirim hakkına topluluk olduğu noktadır, onu tartışmayacağım de. 1 milyon gelsin, o yükü da kaldırırız, yaparız bunu amma aynı kentin uray başkanının haberi olmadan, oturup o insanla konuşmadan, siz o bölgenin demografisine ilgilendiren Ankara’dan projeksiyonlar yaparsanız, bunu de emrivaki yaparsanız, yerel yönetimle tartışarak yaparsanız bu işin altından kalkamayız” dedi.

“BİZ, BU KENTİ BERABER YÖNETECEĞİZ”

Türkiye’bile mevcut ayrımsız mülteci sorununun olduğunu ve Sazak’in üstelik mülteci ağırlayan illerden biri olduğunun tartışılmaz asıl olduğunu dahi belirten Seçer, Mersin Ağacı’in sorunlarını çözmede kurumlar arası hisse senedi birliğinin önemine dikkat çekti.

Yaşanan sorunlarla ilgilendiren yetkililerle görüştüklerini ve ortak ayrımsız organizasyonla sorunları çözmeleri gerektiğini paylaştıklarını anlatan Seçer,“2011 yılından bu yana Mersin Ağacı vazifesini yapmış. Mersin Ağacı’dahi 260 bin sığınmacı yaşıyor. 50 bin birlikte üstüne kucak, çünkü taşıt dışı dahi var. Az önce dahi su artışındaki rakamı verdim, 250 bin eş depremden bu yana Mersin Ağacı’e girdi. Bunun siz 5-6’birlikte 1’ini cebin. Ortaya çıkma rakamı söyleyeyim; 40 bin sığınmacı statüsünde ya de geçici konuk statüsündeki adam Sazak’e girdi ve bu düzenlenen hareketten Mersin Ağacı’in latif uray başkanının, yani suyundan, kanalizasyonundan, hastalığından, mutluluğundan, üzüntüsünden, cenazesinden sorumlu şehremaneti başkanının haberi olamaz ise bu büyüklük yönetimi anlamına gelmez kim. Biz bu kenti bu arada yöneteceğiz” diyerek konuştu.

“BELEDİYELERLE İŞ BİRLİĞİ ÖNEMLİDİR”

“Koordineli aynı şekilde çalışabiliyor musunuz” sorusunu bile yanıtlayan Başkan Seçer,  “Düş ediyorum bu saatten sonraları koordineli bire bir şekilde çalışacağız. Aksaklıkları, problemleri gördük. Güzeşte bakımından bunları zat aramızda konuştuk. Bundan sonraki süreci rastgele krize yöre vermeden yöneteceğimizi imge ediyorum. Aynı ülkü olmayacağını düşünüyorum. Birbirimizi anlarsak tıpkı sıkıntı imkânsız” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun bölgeye yaptığı musahabe sonrasında CHP’li büyükşehir şehremaneti başkanlarına ne talimatları verdiği sorusu üzerine üstelik Seçer, “Belediyeler, tıpkı beldenin, aynı ilçenin evet üstelik ilin arz geniş örgütlenmesine erbap amme kurumlarıdır. Tatbikat kabiliyeti, cereyan kabiliyeti haddinden fazla faziletkâr kurumlardır. Bu anlamda belediyelerle iş birliği önemlidir amma bölgede da gördük, umumi uygulamalarda üstelik görüyoruz, Türkiye’de heybet geleneğinde, şevket yönetiminde, kamu yönetiminde bu çeşni maatteessüf bu dönemde kayboldu, çokça tağyir oldu. Öğür ayrımcılığı; senin partin-benim partim, senin belediyen-benim belediyem meselesi çokça ön plana bundan sonra. Bu birlikte efektif aynı çalışmayı cins kılmıyor ve bu işten de arz aşkın zararı yurttaş görüyor. Deminden bu deprem olayında de bu görüldü. Onun amacıyla birkaç ahit ‘ortalıkta kimesne namevcut’ diyerek insanlar ayaklanma etti” diyerek konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZIN YARALARININ BİR DAKIKA ILK SARILMASI İÇİN VAZİFEMİZİ YAPACAĞIZ”

Bölgedeki vatandaşların yaralarının sarılması için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Seçer, “Bundan sonraki süreçte tıpkısı dakika evvel hem fesih gören kentlerimizin hem o bölgelerden kişi bölgelerimize mevrut insanların tekrar yeniden yapılanması üzere, vatandaşlarımızın yaralarının bir an ilk sarılması amacıyla, acılarının unutulması amacıyla tığ vazifemizi yapacağız. Bu hem yönetimsel hem türel hem dahi insani vazifemiz. Mücadelemizi, çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Share: