Lastikçilerden uyartı: “Kar yağmasını beklemeyin”

Lastikçilerden uyartı: “Kar yağmasını beklemeyin”

Sivaslı lastik ustaları, albeni sıcaklıklarının 7 derecenin altına düşmesiyle yazlık lastiklerin işlevini yitirdiğini ve kışlık lastiklerin takılması için kar yaşının beklenmemesi gerektiğini söyledi

SİVAS – Sivaslı korse ustaları, çekicilik sıcaklıklarının 7 derecenin altına düşmesiyle yazlık lastiklerin işlevini yitirdiğini ve kışlık lastiklerin takılması amacıyla kar yaşının beklenmemesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin sunu sevimsiz illeri arasında olan Sivas’ta hava sıcaklıkları hissedilir derecede düştü. Termometreler alelhusus sabahleyin saatlerinde sıfırın altını göstermesiyle kışlık lastiklerini kattırmak isteyenler lastikçilerin yolunu tuttu.

Lastik Ustası Mürtefi Ünsal, şita lastiklerinin katılması üzere kar yağmasının beklenmemesi gerektiğini, albeni sıcaklıklarının 7 derecenin altına düşmesiyle şita lastiklerinin takılması gerektiğini söyledi. Ünsal, “Önümüz şita 1 Aralıktan itibaren kışlık lastik takma zorunluluğumuz başlıyor. Bir Anda bir anda 20 dönem vaktimiz kaldı. Bu süreyi iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Son günlerin yoğunluğuna bırakmadan ercecik gelip kışlık lastiklerinizi değiştirmeniz gerekiyor. Sivas’ta havalar 7 derecenin altına düştü. 7 derenin altına düştüğü zaman normal lastiklerimiz fariza yapmıyor. Bu yüzden nitelikli ve vakumlu bir korse takarak sakıncasız şekilde yola çıkmamız gerekiyor. Şita lastiği taktırmamız üzere alelhusus kar yağmasına gerek namevcut. Sabah saatlerinde temel taşı kayganlaşıyor frene bastığımız ahit arabalar kayıyor ve engebe meydana geliyor” şeklinde konuştu.

“Sakim lastikler kazaya sebebiyet veriyor”

Ünsal, muhtel fiyata alınan kalitesiz lastiklerin kazaya sebebiyet verdiğini belirterek, “Albeni sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğü ahit yazlık lastikler fariza yapmaz. Şimdi dört sezon lastikler çıktı. Orijinal ayrımsız dört sezon lastik aldığımızda onu üstelik yaz şita güvenli kullanabiliriz. Onun haricinde Sivas kadar kar yağışının çok olduğu yerlerde vakumlu lastik takılmasını başvuru ediyoruz. Biliyorsunuz piyasada birçok muhtel sargaç var. Malzemeden büzmek için kaliteyi baya düşürdüler. Frene bastığınızda tutuş sağlamıyor ve kazaya sebebiyet veriyor. Nitelikli lastik ahzetmek üzere gelip ustalarımızın tavsiyelerinden faydalansınlar. Lastiğin yanı sıra arabalarınızın antifrizine ve yağına baktırıp kışlık bakımını tamamlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan 1 Boşluk tarihini beklemeden kışlık lastiklerini taktıran Zeki Vahim, “20 ahit başlangıçta yazlık lastiklerimizi çıkarıp kışlıkları taktırmaya geldim. Esnaf olduğum amacıyla ticari arabalarımın lastiklerini üstelik değiştirdim. Havalar soğudu 7 derecenin altına düştüğü antlaşma lastiklerimizi değiştirmemiz geçişsiz” şeklinde konuştu.

Share: